Kişisel Gelişim

Başarı Nedir? Uğruna Çok Şey Feda Etmeye Değer mi?

Başarı Elimizi Uzattığımız An Alabileceğimiz Bir Şey Olsaydı..?

Başarı nedir, diye sorun kendinize. Başarının tanımını kendinizde bulun yada toplumun size neyi başarı diye yutturduğunu. Belki de uğruna çok şey feda etmemen gereken bir şeydir? Belki de başkalarını değil de sadece seni mutlu eden bir şeydir? Peki, gerçekten de başarı hakkında uzun uzadıya düşündün mü?

 • Başarı nedir, başarı istediğin üniversiteyi kazanmak mıdır?
 • Başarı nedir, yeni bir dil öğrenmek midir?
 • Başarı nedir, girdiğiniz kripto para borsasında kâr etmek midir?
 • Başarı nedir, Instagram hesabınızda binlerce, milyonlarca takipçinizin olması mıdır?
 • Başarı nedir, bindiğiniz otomobile herkesin gıptayla bakması mıdır?
 • Başarı nedir, oturduğunuz evin ultra lüks bir villa olması mıdır?

Kişi genelde doğruyu bilse de diğer şeylerde olduğu gibi başarıda da, önyargılarını yıkıp kendi bildiğini yapamıyor. Çoğu şeyde olduğu gibi BAŞARILI OLMAK konusunda da toplumsal normlar tarafından yönetildiğimiz için kendimizi daima yetersiz görüyoruz.

Başarı başkalarının yaptığı ve başarılı olduğu şeyleri tekrar etmek değildir. Başkasının gittiği yollardan gitmek başlarda başarılı olacağınıza dair hisler uyandırsa da yolun sonuna geldiğinizde “Neden buradayım, burada olmak istememiştim ki!” gibi yakınmalarda bulunmanıza neden olabilir. Buradan da anlaşılacağı üzre başarıyı mutlulukla bağdaşlaştırmak hiç de yanlış olmaz. Yani o zaman, kişinin mutlu olacağı şeyleri yapması başarıdır.

Evet, BAŞARI kişinin mutlu olduğu şeyi yapmasıdır. Yaparken haz duyması, karşılaştığı zorluklarda pes etmemesi ve geçip giden bunca zamana baktığı zaman kendisiyle gurur duymasıdır. Kısacası başarı sadece, hayal edilen yere varması değil. Hayal ettiği yere giderken geçtiği yollardan da haz duyması, karşılaştığı zorluklar karşısında tecrübelenip kendini geliştirmesidir.

Neden Başarısız Olup Durduk? Başarı nedir? Başarı Ne Değildir?

Başarısızlığın sebebinin, kendini herkese kabul ettirme çabası olduğunu düşünüyorum. Bir insan doğduğu andan itibaren yüzlerce farklı insanla -düşünceyle- karşılaşır. Hepsi tarafından kabul görmek ister. Kimisi senin istediğini destekler, kimisi karşı çıkar. Böyle bir durumda seni destekleyen insanların yanında Özgüvenli ve Başarılı hissederken, seni desteklemeyen insanın yanında Özgüvensiz ve Başarısız hissedersin.

Başarının tanımını yaptığımız gibi burada da şunu bilmek gerekir ki başarının genel tanımı dışındaki her şey özneldir. Başarı kişiden kişiye göre değişir.

Sen Japonya’ya yerleşmek, Fuji dağına tırmanmak isterken ailen senin tıp okumanı isteyebilir ve bunu başarı kriteri olarak belirler ve başarı nedir, dendiğinde akla ilk o gelir.

Kimisi elini işten güçten çeker ve bir tatil kasabasında huzur dolu bir hayat ister, kimisi de kendi şirketini kurup milyonlarca lira para kazanıp ölümsüz bir holding kurmayı hedefler.

Bu hikayelerde başarılı kimdir bilinmez ancak bildiğim tek bir şey varsa 10 farklı insan varsa 10 farklı başarı tanımı vardır. Başarıyı herkesçe aynı kavram haline getirmek başarısızlığın en büyük sebeplerindendir.

ilgini çekebilir >> Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak


Başarılı Olmak için Ne Yapmak Gerekir? – Başarı Nedir?

basari-nasil-elde-edilir

Başarılı olmak için üniversite sınavına çok çalış, lisede yüksek puanlar al. Okulunu rekor puanlarla bitir ve yüksek lisans yap gibi gibi basmakalıp sözlerle sizleri yanlış yönlendirmek istemiyorum. Başarı nedir diyorsan yada başarılı olmak istiyorsan;

 • Neyi istediğini keşfet
 • Özgüven sahibi ol ve kimsenin senin fikirlerini küçümsemesine izin verme. Hatta kimseye söyleme
 • Çok çalış, başarılı olmak için yapılması gerekenlerin bir listesini oluştursak mutlaka ama mutlaka çok çalış da bunlardan biri olurdu.
 • Karşılaştığın zorluklar karşısında mutlu ol çünkü üstesinden geleceğin her zorluk yeni bir tecrübe demek ve seni hayata karşı çok güzel şekilde hazırlar.
 • Yolun sonuna geldiğinde başarını herkesle paylaş, sana saygı duymayanlar olacak olsa bile birçok insan senin fikirlerine değer verecek ve yıllarca neden yapıyorsun diyen insanların aksine nasıl yaptın diye soracak. 

Şunu asla unutmayın, hayat bir yarış değildir. İnsanlar sizin koşu atı misali oradan oraya koşmanızı ve birbirinizi geçmenizi arzular ancak başarıya ulaşmış bir kişiye göre bunlar oldukça gülünçtür. Ne yaparsanız yapın, kendiniz için ve mutlu olmak için yapın. Bu hayata bir kere geliyoruz onu da kendimiz için yaşayarak geçirin.

Bana göre bu hayattaki en hüzün dolu şey hayatının son anlarına gelen bir insanın KEŞKE demesidir çünkü ne zamanı geri alacak vakti ne de gücü kalmıştır. Hayatınızın sonunda keşke diyenlerden olmamanız dileğiyle.

Başarı nedir?” yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Fikir ve geri dönüşlerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu