Ülke

Hayır Diyebilmek yada Hayır Diyememek: Başarı için bir Bedel

Hayır diyebilmek bir erdemdir. Hayır diyememek ise bir sorundur. Yazıya direk bu şekilde hayır diyebilmek  kavramının önemini anlatarak başlamak istedim.

Kötü alışkanlara hayır diyememek yada arkadaşlarınız tam da çalışmanızın gerektiği anda sizi çağırdığı anda hayır diyememek sizi başarıdan alıkoyar.

Reklam:

Hayır diyebilme sanatı ve hayır diyebilme konusunda gelin birazcık sesli konuşalım;

Hayır Diyemediğin İnsanları ve Ortamları Belirle

Hayır diyememenin tıpkı başarılı olmak yazımızda da belirttiğimiz gibi oldukça kritik bir noktadır.

Bazı insanlar özellikle hayır lafından çok da bir şey anlamazlar ve sana saygı duymazlar. Hele de bazı ortamlar reddedemediğin ortamlardır. Senden bunları yazıp vakit kaybetmeni istemiyorum. Sadece bunları düşün ve nasıl bir yol izleyebileceğini belirle. Bu ortamlarda yada bu kişilerden gelen teklifleri özellikle reddet. Hayır diyebilmenin erdemine kavuş ve istediğin yolda ilerle.

Yapılacaklar Listesi Oluştur

Yapılacaklar listesi oluşturmak hayır diyebilmeyi kolaylaştırır. Hayır diyemeyen bir insan genelde kendini koruyup kollayamayan bir insandır; hayır diyebilmek için gerçekçi olamaz, bahanelere ihtiyaç duyar. İşte size bahane. Yapmam gerekenler var o nedenle hayır! diyerekten konuyu kapatıp işinize koyulabilirsiniz.

Hesap Verme! – Hayır Diyebilmek

Her ne kadar yukarıdaki maddeye ters düşse de bunu asla unutma. Sen bir şeyi yapmayacaksan hesap vermeden anlat.

+ Nargile içmeye gidelim mi? (Çalışmanız ve nargileyi bırakmanız gerektiği zamanlarda sorulduğunu farzedin.)

–  Hayır, siz gidin.

+ Neden?

İşte tam olarak burada yapacağınız en kötü şey hesap vermektir. Hesap vermeyin.

–  Nedeni yok.

Açıklama yapmadan hayır diyebil!!

Reklam:

Acele Davranma – Hayır Diyebilmek

  İnanın size bir soru yönelttiğinde yada herhangi bir seçim ile karşı karşıya kaldığınızda yaptığınız en büyük yanlışlıklardan birisi de bu. Anında cevap verme isteği duyuyorsunuz, reflex olarak. Bu noktada soruyu düşünün, neler yapacağınızı düşünün ve evet derseniz nelere mal olabileceğini düşünün.

Sonra tamamen özgür iradenizle, pişman olmadan. Hayır deyin. Kimseye bir borcunuz yok. Bu hayatta bir kere yaşayacaksınız ve amaçlarınız uğrunda dolu dolu geçirilmiş bir hayat olmasına özen gösterin. Başkalarına sırf üzülürler diye hayır diyemediniz diye birgün hayalini kurduğunuz hayatı yaşayamayabilirsiniz.

Kendini Sabote Etme

nasil-hayir-derim

Hayır diyebileceğin bazı durumlar olacaktır, o anda hayır cevabını yapıştırmayıp sohbeti uzatman;

Kendini sabote etmektir.

Planlarını ertelemektir.

Kendine hayır demektir.

Geleceğine ve ailene hayır demektir.

Başarılı bir insan olmak sınırsız bir motivasyona sahip olmak için beyninin zevk ile kendini uyuşturmak amacıyla kullandığı her şeye hayır diyebilmeliyiz. Oyunsa hayır, arkadaşlarsa hayır. Hayat sandığınız kadar zor değil. Önemli olan oturup çalışmanız. Sadece kitabın kapağını açıp çalışacaksınız ve uzun vadede ne kadar başarılı olacağınıza emin olacaksınız. Günler geçtikçe başarının izlerini gördükçe hayır dediğiniz herbir güne şükredeceksiniz.

bknz: Sınırsız Motivasyon, Bitmeyen Yaratıcılık ve Motive Gücü

Elime mi Yapışır?

YAPIŞIR. Şimdi kendinden fedakarlık yaparak başkalarına hayır diyemediğin her an eline yapışacak. Günler geçtikçe karşınızdaki insanın küçük bir evcil hayvanı olacaksınız.

Şimdi o insana iyilik amacıyla yaptığınız şeyler karşınızdaki insanın egosunu tatmin ettikçe. Artık onun için bir görev haline gelecek. İleride tamamen kendi rızanızla reddettiğiniz şeyler büyük saygısızlık olarak algılanacak. Hayır diyemeyen insanların, nedenlerinin en büyüğü budur. Başta elime mi yapışır der, sonra ayıp olur der, en son hayır diyemiyorum der, nasıl hayır diyebilirim diye araştırmaya koyulur..

Reklam:

Şunu unutma: “Yaptığın iyilikler görevin olur.”

Sen de İste!

 s  Kısasa kısas. Şimdi sen ders çalışacağın zaman seni dışarı çağıranlar. Kendi ödevin dururken ödevini yapmanı bekleyen insanlar. Kısacası hayır diyemediğin insanlar.

Bu insanlarlı belirle, ellerinde işleri varken yada ders çalışmaları gerekiyorken onlardan benzer iyilikler iste. Seni duyguları ve işi olmayan birer insan olarak gören bu insanlar emin ol asla teklifinizi kabul etmeyecek. Onları ve onların size karşı tutumlarını gördükçe HAYIR DİYEBİLMEYİ öğreneceksin. HAYIR DİYEMİYORUM gibi basit kavramları aşmaya başlayacaksın.

Kendinle Savaşma

hayir-diyemiyorum

Ona hayır demiyorsun, teklife hayır diyorsun. Hayır dediğinde pişman olma. İçsel sesin sana burda gurur oyunları yapacak. Sana onca iyilik yapmış bir kişiyi reddediyorsun gibi gelecek ancak sen orada basit bir teklifi reddettin. Kendinden fedakarlık vermemen gerekiyor. Karşındaki insana üzülme, eğer karşındaki insan senin bu planlarına ve hedeflerine saygı gösteremeyecekse acilen onunla ilişkini kes. Günün birinde başarılı bir insan olduğunda bana bolca dua edeceksin.

Eğer senin yanında kalmaya devam eder ve sana saygı gösterirse günün birinde başarılı olduğunda bana bolca dua ederken yanında yine o arkadaşın olacak. İşte iyi arkadaş turnusoludur bu. Hayır diyebildiğin ve anlayışla karşılaştığın. Hayır diyemediğin insanlar sana birer birer ayak bağı olurken..

Kibarca Reddet – Hayır Diyebilmek

 !  Eğer reddetmeyi kabaca bir şey olarak algılıyorsan ki bu konuda kendini suçlama bu toplumun senin üzerinde bıraktığı normlarla alakalı bir durum…

Kibarca reddet; ancak pişman olma. Üzgünüm, malesef gibi değil. Sizinle gelmeyi isterdim ancak çalışacağım. Sonra çalışırsın dememelerini istiyorsan çalışmak istiyorum deme, üzgün olma. Çalışacağım de. Net ol ve kibar ol.

Eminim ki yardıma ihtiyacın vardır ancak kendi ödevim ile uğraşacağım.

Yardıma ihtiyacın olduğunu biliyorum ancak ödevimi bitirmedim, o nedenle seninle paylaşamam.

Reklam:

Net ve temiz, kibar..


 +  Şu andan itibaren başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasında oldukça ince bir çizgidesin. Hayır diyemiyorum nasıl hayır diyebilirim gibi kavramları araştırıyorsan benim gözümde başarısız insanların epey ilersindesin, başarılı insanlar ise enselerinde nefesini hissediyor olmalı.

 +  Kararlı ol avına gözünü dikmiş bir çita gibi. Çita bir kere koşmaya başladı mı yanında bacakları kopmuş bir av görse bile durmaz kararlı bir şekilde bedeni her şeye hayır der. Hayır diyebilir. Sadece koşar avı nereye dönerse o da oraya, avı ne yaparsa aynını yapar ta ki hayır diyebileceği son fırsat gelene kadar. Sonrasında avını yakalamanın verdiği o gururu tadar.

Hayır diyebilenlerden ol. Hayır diyememek senin için bir tabu olmaktan çıksın.

ve Lütfen;

yazılarıma da göz atmayı unutma

/SON.

Reklam:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu