İlginçJaponyaKişisel GelişimÜlke

Japonların Uzun Yaşam Sırları ve Ikigai – 100 Yaş Bile Az [2021]

Japonların uzun yaşam sırları hakkındaki bu yazımda odağımı Ikigai üzerinde tutacağım.

Japonların uzun yaşam ve dolu dolu yaşamlarını tek bir şeye bağlamak her ne kadar yanlış olsa da bunun en büyük sebeplerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden gelin hep birlikte Ikıgai’yi inceleyelim.

Ikigai nedir?

ikigai-nedir-japonlar-neden-uzun-yasar
İkigai Nedir?

 

Ikigai kelimesi Japonca kökenli bir kelime olup kendimce Japonların uzun yaşam sırları konusundaki en önemli nedeni oluşturur. İkigai’yi  yorumlamam gerekirse, en basitinden çok sevdiğiniz bir işi yaparken zamanın su gibi akıp gitmesi durumudur. Yani Japonlar kendilerince İkigailerini bulup hayatlarının sonuna kadar bunu yapmak bunun peşinden gitmek istemektedirler.

Bir diğer değişle İkigai, sizlere sabahın köründe yataktan kalkma motivasyonu veren şeydir.

Bunun en güzel örneklerinden biri dünyaca ünlü Japon Yönetmen Hayao Miyazaki ve onun efsane kariyeridir. Konuyu Hayao Miyazaki’ye bağlayarak devam edelim.

Studio Ghibli ve Hayao Miyazaki’nin Başarı Sırrı ve Ikigai

Hayao Miyazaki, yönetmenliğini yaptığı Ruhların Kaçışı Oscar ödülü kazanan ilk anime olma ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda Ruhların Kaçışını çizen Stüdyo Ghiblinin sahibidir. Yani kısacası ödülü Ruhların Kaçışından çok Miyazaki Hak etmiştir.

Miyazaki, düşünmeye ve çizmeye çok erken yaşlarda başlamasına rağmen uzun yıllar boyu devam etmiştir. Miyazaki’nin Ikigaisi çizmektir, onun için en önemli şeylerin başında gelir, stüdyoya geldiği ilk andan itibaren neredeyse ara vermeksizin saatlerce çizim yapar ve önceki çizimlerini kontrol eder. İş yerindeki herkes Miyazaki’nin çizim yapmaya olan aşkını bilmektir ve İkigaisini sürdürürken asla onu rahatsız etmezler.

Hayao Miyazaki artık uzun metrajlı animeler çizmeyi bırakacağını açıkladıktan sonraki gün bile stüdyoya gidip çalışmaları denetleyip işinin başında durmuştur. İnsanlar emekliliğini açıkladıktan sonraki günün sabahında onu işinin başında ve stüdyoda görünce şaşkınlıklarını gizleyememiştir. Hayao Miyazaki ve onun ikigaisinin çizim yapma olduğunu sadece bunlara bakarak bile rahatlıkla görebiliriz. Hayranları onu iş başında ziyaret ettiği zamanlarda ise kafasını kaldırmadan hiçbir farklılık göstermeden çizimlerine devam etmektedir ki bu onun işine olan saygısını ve bağlılığını göstermektedir.

Aslında bütün bunlar bile Miyazaki’nin aldığı onlarca ödülü açıklamaya yetmektedir, onun için önemli olan şey çalışmak, daha çok çalışmak ve çok daha ileriye gitmektir. Yani Ikigai ve uzun yaşamı birbirine bağlayacağım kısımda da söyleyeceğim gibi kafası sürekli meşguldür.

AYRICA Studio Ghibli ve Hayao Miyazaki’nin yapmış olduğu birçok animeyi de önerdiğim: Anime Film Önerileri listesine de göz atmayı unutmayın.

Japonların Uzun Yaşam Sırlarının Ikigai ve Çalışkanlıkla Bağdaştırılması

Japonların birçoğu, sevdikleri ve yapmaya başladıkları her işi yapmakta uzmanlardır. Oldukça uzun çalışma saatleri yetmezmiş gibi verimleri de en üst düzeydedir. Bunun arkasında yatan en büyük sebeplerden birisi Ganbaru kültürüdür.

Ganbaru kelimesinin anlamının diğer dillerde pek karşılığı olmasa da “Yapabileceğinin en iyisini yapmak. Elinden geleni yapmak ve Başladığı işi sonuna kadar devam ettirmek” anlamları taşımaktadır. Japonlar kültürel olarak çocuklarını daha en küçük yaşlardan itibaren bu şekilde yetiştirmektedir. Hani derler ya Türk gibi başla, Alman gibi bitir. Aslında buna Japon gibi başla Japon gibi bitir de denebilirmiş.

Japonlar bizdeki gibi ilerisi için emekli olup köşeye çekilmeyi ve oturdukları yerde hamlamayı istemezler. Onların kültüründe böyle bir şey de zaten yoktur. İşleyen demir pas tutmaz demiş ya atalarımız, bunu da bizlerden ziyade Japonların uyguladığını rahatlıkla görebiliyoruz. Japonlar yaptıkları işleri küçümsemez, hatta yeri gelir abartıp gözlerinde büyütürler.

Beyni Meşgul Et, Sağlıklı Ol.

Ne küçük yaşta ne yaşlılık dönemlerinde Japonların kültürel olarak oturmaya meyilli bir millet olmadığını öğrendik. Sürekli çalışıp, ellerindeki işi en iyi şekilde bitirip ve hemen ardından yeni bir işe başlıyorlar. Ee haliyle beyin ne yaşlanmaya ne de durmaya fırsat bulabiliyor. Saatler, saniyeler gibi akıp giderken Japonlar 100’lerce yaşlarına rağmen boş durmuyorlar.

Bana göre yaşlanma eylemi zihinde başlar ve bedende devam eder. Biz Türkler hakkında şunu çok net söyleyebilirim ki 20’lerimizde yaşlanıyoruz ancak 60’larımızda toprağa gömülüyoruz.

Uzun Yaşam bir ödül değildir. Buna karşın sağlıklı bir zihne ve sağlıklı bir bedene sahip olmak sizi sadece ölümden uzaklaştırmaz. Aynı zamanda kaliteli bir hayata götürür. Siz kaliteli ve başarılı bir hayat sürdüğünüz sürece, milletiniz de çalışkan ve sağlıklı olur.

Sonsöz – Japonların Uzun Yaşam Sırları

Yeryüzünde en uzun yaşam ortalamasına sahip ülkedir Japonya, Japonya’nın da en uzun ömürlü insanları Okinawa‘da bulunmaktadır. Okinawa ve yeryüzündeki en uzun ömürlü insanları hakkında yazdığım yazıyı da okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Japonlar çok çalışkan insanlar sözünü Türkler için söyletebilirsek o zaman uzun yaşamın sırlarını çözmüş oluruz. Sağlıklı, huzurlu ve uzun yıllar diliyorum.


Eğer Japonlara ve Japoncaya ilgi duyan biriyseniz Japonca Öğrenmek, Japonya da Çalışmak ve En Çok Kullanılan Japonca Kelimeler yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Bilimsel verilere her ne kadar dayanmasa da gözlemlerime ve araştırmalarıma dayanarak yazdığım Uzun Yaşam ve Japonların Uzun Yaşam sırları hakkındaki yazının sonuna geldik. Öneri ve eksik gördüğünüz yerleri yorum alanından belirtebilirsiniz. | SON

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu