GeziİlginçJaponyaListelerÜlke

Japonya Hakkında Bilgi: Birbirinden İlginç, Tuhaf Bilgiler

Japonya hakkında bilgi, adlı yazıma hoş geldiniz. Sizlerin merakını gidermek adına Japonya hakkında genel bilgiler ve Japonya hakkında kısa bilgi adlı listesini oluşturdum. Listeyi oluştururken özellikle Japonya hakkında ilginç bilgiler i seçmeye özen gösterdim. Umarım okurken zevk alırsınız.


Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

Japonya hakkında kısa ve ilginç bilgiler;

1. Japonlarda Saygı


Japonlar oldukça saygılı bir millettir. Özellikle bir yabancıyla konuşurken sürekli eğilip selam verirler, yanlış oldukları ya da eksik olduklarını düşündükleri bir şey olursa sık sık özür dilerler. 20’den fazla özür dileme şekilleri vardır. Hatta geçmişte birçok devlet adamı halktan özür dileyip istifa etmiştir.


2. Her Yıl 1000+ Deprem Olur

Deprem Japonya için artık olağan bir şeydir. İnsanlar genelde paniklemezler. Sakin kalırlar ve sanki deprem olmasaydı asıl o zaman kork gibi bir ruh halleri vardır. Dünyanın en sağlam ve en güvenli mimari yapıları ve mühendislik harikası binalarından olsa gerek herkes oldukça güven içerisindedir.


3. Ada Ülkesidir – Japonya Hakkında Bilgi

Japonya bir ada ülkesidir diyoruz ya hani, gerçek manada bir ada ülkesidir. 3 büyük toplam 6842 adet küçük adadan oluşmaktadır.


4. Okuma Oranı %100

Eğitime verilen önem ve her ailenin eğitim hakkındaki düşünceleri insanları okumaya ve öğrenmeye teşvik etmektedir. Japonya’da yaşan bir Türk, Japonların 3 adet alfabesi var ve birisi (Kanji) dünyanın en zor alfabesi, çocuklar ilk okulu bitirene kadar ne bir gazete okuyabiliyor ne de doğru dürüst kitap şeklinde bir şey söylemişti.

 #  Bu yüzden İngilizce gibi yabancı dilleri öğrenmeye vakitleri kalmıyormuş bu yüzden Japonya’da İngilizce bilen insan sayısı oldukça düşükmüş ancak bu lafların havada kaldığını gördük. Her ne kadar zor bir eğitim sistemleri de olsa %100’lük bir okuma oranı taktire şayan.

ayrıca bknz: Japonca Öğrenmek adlı yazımı okuyarak Japonca Öğrenmek hakkında merak ettiğiniz tüm gerçekleri öğrenebilirsiniz. Aslında biz Türkler için öğrenmesi zor olmayan bir dil olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.


5. Çizgi Romanlar ve Tuvalet Kağıtları

japonya-manga-japonya-hakkinda-genel-bilgiler
Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyada bir kitaba harcanan kağıt miktarının tuvalet kağıdına harcanan kağıt miktarından fazla olduğu tek ülkedir. Kendilerine ait olan “Manga”ları çizmek ve okumak için fazlaca mesai harcıyorlar.


6. Otomat Diyarı – Japonya Hakkında Bilgi

japonya-otomat-hakkinda-bilgiler
Japonya Hakkında Bilgi

Japonya’da hemen hemen her yerde otomat bulabilirsiniz. Sayısının 5+ milyonu geçtiği düşünülen otomatlar Japonya’nın vazgeçilmezlerinden biri olmuş durumda.


7. Dünyanın En Zengin Ülkelerinden Biri

Dünyanın en zengin ülkelerinden birini bırakın, ABD’nin ardından gelerek dünyanın en zengin 2. ülkesidir.


8. Beyzbol Esas Spordur

Birçok Türkiye ve Avrupa ülkesinin aksine esas spor için beyzbol denebilir


9. Yüksek İntihar Oranları

Güney Kore Hakkında Bilgiler: 30+ Birbirinden İlginç Bilgi yazımda da belirttiğim gibi, Japonya ve Kore gibi hem insanların çok fazla çalıştığı ve toplumsal baskının hissedildiği Uzak Doğu ülkelerinden intihar oranı oldukça yüksektir.


10. Garip Oteller Silsilesi – Japonya Hakkında Bilgi

Birkaç sebepten ötürü çok fazla çeşit otel vardır;

a) Manga Kafeler

japonya-manga-kafe-hakkinda-kisa-bilgi
Japonya Hakkında Kısa Bilgi

İşi evine uzak olan Japonlar için manga Kafeler vardır. Mangaları okumak hatta içecek almak serbesttir. Evleri işlerine çok uzak olan ya da iş çıkışı arkadaşlarıyla bolca alkol tüketen Japonlar burada kalırlar.

b) Love Otelleri – Japonya Hakkında Bilgi

ask-oteli-japonya-hakkinda-ilginc-bilgiler
Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

Japonlar yapıları gereği oldukça utangaç insanlardır. Genelde ev duvarlarının ince olması sebebiyle mahremiyet oldukça azdır, evli çiftler ya da genç sevgililer günü birlik hatta birkaç saatliğine gelip cinsel ihtiyaçlarını giderirler.

c) Sevgili Kafeler

japonya-sevgili-kafe-japonya-hakkinda-genel-bilgiler
Japonya Hakkında Genel Bilgiler

Bir kadın size eşlik eder, dertlerinizi dinler sizinle sohbet eder, üstünüzü başınızı düzeltir ve hatta gece birlikte uyursunuz. Genelde yaşlı ve yalnız olan Japonların tercih ettiği bu kafelerde sex yapılmaz.

d) Kapsül Oteller

kapsul-otel-japonya-hakkında-bilgi
Japonya Hakkında Bilgi

Gerek fiyatlarının uygunluğu, gerekse minimalistliği sevmeleri nedenlerinden ötürü Japonlar kapsül otelleri oldukça sık tercih etmektedirler. Bir odada belki 50ye yakın küçük bir alan bulunmaktadır ve bu alanlar sadece yataktan oluşmaktadır. Etrafının kapalı olması ve Japonların utangaç olmaları gerekçeleriyle oldukça fazla tercih edilmektedir.


11. Penis Festivali

japonya-penis-festivali
Japonya Hakkında Genel Bilgiler

Evet, yanlış duymadınız. PENİS FESTİVALİ. Doğurganlığı attırdığını düşündükleri için her yıl bu festivali kutlamaktadırlar. En nihayetinde gelişmiş bir ülkede genç nüfuz oldukça azdır.

Neden bu festivali Japonya hakkında ilginç bilgiler listeme eklediğimi anlamış olmanız gerekiyor. (:


12. Uğursuz Sayı – Japonya Hakkında Bilgi

Tıpkı Güney Kore Hakkında Bilgiler: 30+ Birbirinden İlginç Bilgi yazımda da söylediğim Güney Kore için “4” sayısının uğursuz kabul edilmesi Japonya’da da geçerlidir. 4 sayısı ölümü çağrıştırdığı için bazı yerlerde 4 sayısının atlandığını görürseniz şaşırmayın.


13. Japon Tuvaletleri – Japonya Hakkında Bilgi

Japonya’da tuvaletler, tabiri caizse tam bir uzay üssü gibidir. Üzerlerinde kullanma kılavuzu bulunmaktadır. İhtiyacınızı giderirken insanlar sizi duymasın diye gürültü yapıcı ya da canınız sıkılırsa diye müzik açma tuşu vardır. Oturma yerleri ısıtıcı ile ısıtılmaktadır, 4 5 farklı yıkama modu vardır. En eski hastellerden tutun en yeni yapılara kadar hemen hemen her yapının içerisinde bu Japonlara özel teknolojik tuvaletler bulunmaktadır.


14. Dövmeler Hoş Karşılanmaz

Bırakın hoş karşılanmayı, spor salonuna yazılacaksanız ve bir dövmeniz varsa kaydınız kabul edilmeyebilir. Halka açık yerlerde kapalı tutmanız gerekmektedir. Onsen gibi plaj gibi halka açık alanlarda da kapalı tutmanızda fayda var. Neden diye sormak yerine Japonya Gelenekleri böyleymiş desek daha doğru olur diye düşünüyorum.


 15. Temas Yok – Japonya Hakkında Bilgi

Japonlar Tokalaşmaz, Sarılmaz ve Öpüşmezler. Bu yüzden olsa gerek Covid-19 hastalığından oldukça az etkilenmişlerdir. İster uzak doğu gelenekleri ister Japonya gelenekleri deyin hiç fark etmez, oldukça sağlıklı bir yöntem.


16. Uzun, Upuzun Ömür

Japonya’da 100 yaşını geçmiş insan sayısı oldukça fazladır. Okinawa/Japonya: Yeryüzünde En Çok Yaşayan İnsanlar adlı yazımı okuyarak Japonya’nın, hatta dünyanın en uzun süre yaşayan insanlarının yer aldığı Okinawa/Ogimi hakkında oldukça güzel bilgilere erişebilirsiniz. Ee bu kadar refahın içersinde bi tek uzun yaşamak kalıyor diye düşünmeyin.


17. Milli İçecek: Yeşil Çay

japonya-yesil-cay-kulturu
Japonya Gelenekleri

Japonlar oldukça fazla Sake(Alkol) tüketse bile; kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, dondurmada, yemekte her yerde kullanılan içecek “Yeşil Çay”dır. Okinawa/Japonya: Yeryüzünde En Çok Yaşayan İnsanlar  yazımda da belirttiğim gibi yeşil çayın bu kadar fazla tüketilmesi hem zayıf hem de uzun ömürlü oluşlarını açıklayan sebeplerden birisidir.


18. Kusursuz Dakiklik – Japonya Hakkında Bilgi

Hiç abartısız yeryüzünün en dakik ülkesidir. Bırakın dakik insan tabirini direkt ülke dakiktir. Geçenlerde haberlerde görmüşsünüzdür. Bir metro kaptanı 1 dakikalık gecikme yüzünden soruşturma geçirmiştir. Özür dileyerek lavaboya gittiğini açıklayan metro kaptanı hakkında soruşturma devam etmektedir.

 #  Japonya’da yaşan bir Türk’ün söylediği kadarıyla Google Maps’i açıp bir yere kaç dakikada gidebileceğinizi sorarsanız tam olarak o dakikada gideceğinizi size göstermekteymiş. Metroların ve otobüslerin saatleri o kadar doğrudur ki elektronik cihazlar sizin bir yere kaç dakikada gidebileceğinizi tam olarak bilmektedir.


19. Çoklu Dincilik

Japonlar hem Sintonizme hem Budizme inanmaktadırlar. Bununla birlikte Hristiyan olan kişi sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur.


20. Bok Müzesi – Japonya Hakkında Bilgi

Bok müzesi vardır ve dünyaca ünlü seviyededir. Eee o zaman ne diyoruz, pazarlamasını bildikten sonra bokun bile değeri var. Medeniyetlerin beşiği olan ülkemizde hiçbir müze bu kadar değer görmüyor.


21. Geyşa Kültürü

geysa-japonya-gelenekleri
Japonya Hakkında Bilgi

Geyşalık kültürü vardır ancak bizim ülkede bilindiğinin aksine geyşalar eskortluk yapmazlar. Geyşalar çok küçük yaşlarda özel geyşalık okuluna giderler. Şarkı söylemesini, dans etmesini söylerler. Düzgün diksiyonları vardır. Para karşılığında insanlara hoşça vakit geçirtmek için çabalarlar ancak cinsel bi yakınlaşma olmaz. Neden böyle bir şey var? Diye sorsak da Japonya gelenekleri böyle demekten bir adım ileri gidemiyoruz.


22. Karaoke Ülkesi – Japonya Hakkında Bilgi

Karaoke kelimesini bulan millet Japonlardır. Metroda tanıştığınız bir Kız/Erkek size hadi kareoke yapmaya gidelim derse şaşırmayın. Sosyalleşmekte ve insanlarla olan ilişkilerde oldukça pasif olan Japonlar için kareoke yapmak oldukça olağandır. Sesinin kötü olması dahi önemsizdir.


23. Pahalı Meyveler

Japonya’da meyveler oldukça pahalıdır. Karpuz, şeftali, üzüm gibi meyveleri seven birisiyseniz işiniz oldukça zor. Buradan ekonomiyi vurmamak gerek çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi. Milli hasılatı yeryüzündeki en büyük 2. ülkedir.


24. Yaşlı İnsanların Çokluğu

Lisede hepimizin de öğrendiği gibi gelişmiş ülkeler nüfus grafiğinde ters üçken şeklini alır. Yani insanların eğitimli ve oldukça uzun ömürlü olması ve sağlık sisteminin oldukça gelişmiş olması nedeniyle insanları uzun süre yaşarlar. Az çocuk yaparlar. Bu yüzden yaşlı nüfuz oldukça fazladır.

Hatta bu yüzden Japonya, her yıl mevsimlik inşaat işçisi ve tarlalara bakacak insanları ülkesine alır. Son zamanlarda Türklerin ve İranlıların ülkeye gelip çalışma izinlerinin bitmesinin ardından kaçak yaşamaya başlaması nedeniyle. Türkiye, İran gibi ülkelerden işçi kabul edilmemektedir.


25.  Sigara Yasağı – Japonya Hakkında Bilgi

Bence Japonya’yı bu kadar saygılı ve saygın yapan şeylerin başında gelmektedir. Japonlarda başkalarını rahatsız etme korkusu o kadar baskındır ki sokakta sigara içmek yasaklanmıştır. Sigara içen insanlar için hemen hemen her yerde sigara içme kabinleri bulunmaktadır. Bizdeki otobüs durağına benzeyen bu kabinler tıka basa sigara içen insanlar tarafından doludur çünkü Japonya’da sigara içme oranı da oldukça yüksektir.


26. Japon Vatandaşı Godzilla

Godzilla o kadar ünlüdür, o kadar çok sevilir ki kendisi bir Japon vatandaşıdır…


27. Maskeli İnsanlar – Japonya İle İlgili Bilgiler

Şimdilerde Covic-19 nedeniyle hepimiz maske taksak da hastalık öncesinde de Japon insanlarının azımsanamayacak kadar çoğu maske kullanmaktaydı. En ufak grip gibi bir rahatsızlık dahi geçiren Japonlar başkalarına bulaştırmamak adına maske kullanıyordu. Baharda polen miktarı nedeniyle birçok insan maskeyle dolanmakta.


28. Yetişkinlere Özel İçerikler Her Yerde

Yetişkinlere özel içerikleri her yerde bulabilirsiniz. Girdiğiniz bi manga dükkanında üst kata çıktığınızda, alışveriş yaptığınız markette dergi reyonunun en sonunda ya da herhangi halka açık bi alanda rahatlıkla +18 dergiler, CD’ler ya da ürünler bulabilirsiniz. Cinselliği hayatın bir parçası olarak gördükleri için ulaşması oldukça kolay.


29. Güvenli

Dünya’da en az suç işlenen ülkedir. Küçük bir kız çocuğu bir belki iki tren değiştirerek okuluna kendi gidip gelmektedir. İnsanlar saat fark etmeksizin sokakta rahatlıkla istedikleri kıyafeti giyerek gezebilmektedir. İki mahallelinin birbirine sözlü sataşmasını yerel basına düşmüş bir şekilde görürseniz şaşırmayın.

Aynı şeyleri bir gün ülkemizde görmemiz dileğiyle.


30. Bebeklerin Ağlaması Çok Doğal

Başkalarını rahatsız etmekten oldukça çekinen Japonlar için bebeklerin ağlaması oldukça güzel bir şey çünkü kötü ruhları kovduğu inancı oldukça yaygın.


31. Hayvan Kafeleri

kedi-kafe-japonya-hakkinda-bilgi
Japonya Hakkında Bilgi

Eğer kedi, köpek ya da kirpi seviyorsanız ve aynı zamanda kafeye gitmek istiyorsanız Japonya’da tam size uygun kafeler var. Gidip oda dolusu kedinin, köpeğin, tavşanın ya da kirpinin içersinde kahvenizi yudumlayıp hayvan sevgisiyle dolup taşabiliyorsunuz.


32. Çok Uzun İş Saatleri – Japonya Hakkında Bilgi

Çalışma saatleri çok uzundur. Hatta Japonya’ya gelen yabancıların çok büyük kısmı yerel değil yabancı şirketlerde çalışmaktadır çünkü Japonlar için mesai saatleri oldukça uzundur. Hatta bu vesileyle iş yerinde uyuklarken yakalanırsanız azar işitmezsiniz; çünkü uyuklamak çok çalıştığının bir göstergesidir.


33. Düzen, Eğitim ve Kalite

Japonya’da öğrenciler o kadar disiplinli eğitilmektedir ki, hademelik denen şey Türkiye’deki gibi değildir. Öğrenciler düzenli aralıklarla ve sıra sıra sınıfı, okul yemekhanesini ve okulu temizlerler. Bu nedenle olsa gerek ki dünyanın en temiz sokakları Japonya’dadır. Sokakları süpüren insan yoktur ama sokaklarda da bir tane çöp yoktur.

Eee bu bana şu sözü hatırlattı. Bir hapishane fazla yapacağına bir okul fazla yap…


Japonya hakkında bilgi listemin sonuna geldik, bu listeyi oluştururken ki amacım sizlere doğunun incisi Japonya’yı tanıtmaktı. Japonya hakkında ilginç bilgiler vererek Japonya Geleneklerini tanıtmaya çalıştım. Eğer Japonya’ya ilgi duyuyorsanız şu listelerime de göz atmayı unutmayın.


 #  Japonca Öğrenmek

 #  Japonca Günlük Hayatta En Çok Kullanılan Kelimeler

 #  Yeni Başlayanlar İçin Animeler

 #  En Çok İzlenen Animeler

 #  En İyi Anime Filmler


|SON.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yoğun iş hayatı dışardan bakıldığı zaman çoğu insan için yorucu görükebiliyor ama sistematik bir hayat yaşamak keyfi yaşamaktan daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu