DilİngilizceKişisel Gelişim

Neden İngilizce Konuşamıyoruz, Öğrenemiyoruz? Basit Düşün.!

İngilizce Konuşamıyoruz, öğrenemiyoruz. Bunu direkt olarak bir öğretmenden duyduğum hikaye ile anlatarak başlamak istiyorum.:

 #  Dil öğrenmek amacıyla İngiltere’ye gitme kararı alan hocamız havaalanında ilk büyük şokunu yaşıyor. Onlarca eğitimin ve onlarca tekrarın ardından öğrenemediği İngilizceyi, havaalanındaki temizlikçilerle görevliler bile çok üst düzey konuşabiliyor. O zaman bir şeylerin farkına varıyor ki bunun bir sırrı yok ve özel bir yetenek istemiyor.

 #  Bu hikayenin vermek istediği mesaj netti: Senin mevkiin ne olursa olsun kim olursan ol bir dili öğrenmek istiyorsan, o dile maruz kalmalısın.. İster İngiltere’ye istersen de Amerika’ya git. İster evini buna uygun hale getir ama yapman gereken en önemli şey bu. İzlediğin diziler İngilizce olmalı. Okuduğun dergi, makale ve kitaplar İngilizce olmalı. Kısacası hayatını bununla donatmalısın.

Yazının sonuna kadar okursanız. Sadece İngilizce öğrenememek değil de İngilizce Konuşamamak hakkında da epeyce şey öğreneceksiniz. İsterseniz İngilizce öğrenebilecek hatta İngilizce konuşabileceksiniz.


Neden Bunca Zamandır İngilizce Öğrenemedik?

 #  Aslında bunun cevabını sen de biliyorsun. Hepimiz yanlış yol izledik. Hatta bununla ilgili ünlü bir Çin sözü var: “Gittiğin yol yol değilse varacağı da çıkmazdır.” Eğer isterseniz bu yanlış yolları bir de ben yazayım, doğrusunu öğrenip İngilizce öğrenmek ve İngilizce konuşmak adına tekrardan doğru adımlar atmaya başlayalım.

İngilizce öğrenmeyi yani İngilizce öğrenememeyi, neden İngilizce konuşamıyoruz bölümünde maddeler halinde belirttim, yazının devamında bu sorunları ve sorunların çözümlerini bulacaksınız.


Peki, neden İngilizce Konuşamıyoruz?

 #  Yıllardır aklımızda olan bir cümle gelir gözler önüne, ben İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum. O klasikleşmiş cümle, çözümünü bilmeyiz de aramayız da. Aslında bunun sebebi tamamen yanlış düşünmekten ve dil öğrenme işinin psikolojik kısmını bilmemekten kaynaklanıyor.

 #  İngilizceyi öğrenmek için her gün düzenli olarak İngilizceye maruz kalmalıyız. Bunun için tek yolun yurt dışına gitmek olduğu söylense de bunun da yanlış olduğunu bilmemiz gerekiyor. Belki en iyi yol yurt dışına çıkmak ve orada eğitim almak olabilir ancak kesinlikle tek yol değil. Sizler için neden İngilizce konuşamıyoruz? ya da Bunca zamanda nasıl oldu da İngilizce öğrenemedik? Sorularının cevaplarını yazayım.


İngilizce Öğrenmeye Gramer ile Başladık

 #  Yepyeni bir dil öğreneceğimiz söylendi, okuldaki heyecan giderek artmaya başladı, sınıfa İngilizce öğretmeni geldi ve birkaç cümlenin ardından yıllar boyu süren gramer macerası başladı. Yıllar boyu da bitmedi. İngilizce öğrenmeyi de İngilizce konuşmayı da bir bütün olarak ele aldığımızda ve bunun bir benzerini küçüklüğümüzde Türkçe için yaşadığımızı düşünürsek, hangimiz Türkçe öğrenmeye gramerle başladı?

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bizler Türkçe öğrenmeye duyarak başladık, İngilizce öğrenmeye de bu şekilde başlamalıydık ama problem değil. Ne hiçbir şey bitti ne de yeni başlıyor. Önemli olan şimdi başlamak. Doğru başlamak..


İngilizce Dinlemiyoruz

 #  Bir dile başladığınız anda bir sürü bilinmez de beraberinde gelir. Aslında buna kendimizden örnek verirsek daha küçücük bir çocukken Türkçe öğrenmeye başladık. O zamanlar aklımızda da, şunu söylemek için ne yapacağım, bunu söylemek için ne yapacağım? Şeklinde düşünceler yoktu. Sadece duyduk tekrar etmeye çalıştık ve bunu sürekli tekrar ettik.

 #  Beyin de bu konularda harika çalışır. Hemen eşleştirmeye başlar. Siz dinledikçe beyin bazı şeyleri siz farkında olmadan çözmeye başlayacak. Neden İngilizce konuşamıyorum? tarzında soruları kendinize soruyorsanız kesinlikle dinlemeyi doğru yapmadığınıza emin olabilirsiniz. İşte sizler için İngilizce dinleme yapmak için birkaç yöntem:


İngilizce Konuşmak ve Öğrenmek için Dizi İzlemek

 #  İngilizce dizilere gömülmek evlerimize bu denli kapanmamızın ardından kaçınılmaz olmuştu. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise yapacağınız işin adını en başta doğru koymamız gerekiyor. Zaman geçirmek için mi dizi izliyoruz yoksa dil öğrenmek için mi?

Peki, burada akla gelen ilk soru, İngilizce konuşamayan birisi ya da İngilizce öğrenemeyen birisi İngilizce dizi izlemek adına nerede hata yapıyor olabilir?

 #  Cevabı aslında basit. Duyularının birçoğunu kapatıyor. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim ancak işin gerçekten cevabı bu. İnsanın dil öğrenme sürecine duyma ile başladığını söylemiştik, beyin de duyduğu kelimelerle bağları, kalıpları kavrar ve dili çözmeye başlar. Belli süre sonra taklit yeteneğiniz gelişir. Günün birinde bir bakmışsınız o dili konuşabilmeye başlamışsınız.

 #   Diziyi izlerken de İngilizce öğrenmek için nasıl dizi izlemeliyim? Şeklindeki soruları kendinize sık sık sormanız gerekiyor. Örneğin Türkçe altyazı ile izlediğiniz diziler sizlere bu konuda neredeyse hiçbir şey katmıyor. Yapılan çok detaylı bir araştırmayı gördüğümde çok şaşırmıştım, araştırma şunları söylüyordu:

” Yabancı bir diziyi anadilinizde yazılmış altyazıyla izlemek o dili öğrenmek adına sizlere %0’a yakın bir katkı sunarken, kendi dilindeki altyazıda izlemek %7’lik bir öğrenme başarısı yakalıyor. Üstelik altyazısız izlemek de %13’e yakın bir başarı sağlıyor. “

 #  Tabi ki de bir diziyi Türkçe altyazılı izleyip kendinizi kelime telaffuzlarını duyma konusunda yorarsanız. Arından başa sardırıp altyazısız veya İngilizce altyazıyla izlerseniz Türkçe altyazılı izlemek de ciddi gelişim sağlayacaktır.

Burada sizlere tavsiyem İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek adlı yazımı okumanız, o yazımda bunun nasıl yapılması gerektiğini çok detaylı bir şekilde anlattım burada o yüzden uzun tutmayacağım.


İngilizce Öğrenmek Adına Dizi Nasıl İzlenmeli
  1. İzleyeceğiniz dizinin, ilgili bölümünün kelimelerini Google de bulup o kelimelerden bilmediğiniz kelimelere sözlükle göz atın.
  2. İzleyeceğiniz bölümü İngilizce altyazı ile izlemeye başlayın. (Önce ingilizce altyazı öneriyorum, çünkü doğrudan dublajsız izlerseniz sıkıcı bulup çabuk pes edebilirsiniz.)
  3. Diziyi bitirdikten sonra tekrar başa sarıp bu sefer altyazı kullanmadan sadece dinleyerek, daha önce izlediğiniz diziyi izliyorsunuz.

Evet, sizler adına detaylı araştırmalar sonucunda ulaştığım ve bizzat kendimin de uygulamış olduğum dizi izleme yöntemi buydu. Dediğim gibi eğer detaylarına ve nedenlerine merak duyduysanız ve bu işi gerçekten doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek adlı yazımı da okumanızı öneriyorum. Gelin diğer İngilizce dinleme yapma yöntemine geçelim.


İngilizce Konuşmak ve Öğrenmek İçin Şarkı Dinlemek

 #  Bu yöntem hepimizin günlük hayatta uygulamaya çok yaklaştığı ancak bazı temel yanlışlar nedeniyle bir türlü yapamadığı bir şeydir. Özellikle İngilizce bir şarkıyı açıp kulaklığı takıp yürümeye başladığınız da fark ediyorsunuzdur ki sözler aklınızda pek kalmıyor hatta genelde sizleri hayaller alemine götürüyor. Burada dinlediğimiz şey şarkının ritmidir, sözleri değil.

 #  Şarkı dinleyerek İngilizce konuşmak ve öğrenmenin sırrı, o şarkının sözlerine ve Türkçe karşılığına erişmekle başlıyor. İngilizce sözlerine tamamen hakim olduğunuzda ise sona eriyor. Yani öncelikle o şarkının Lyricsine ve Türkçesine erişip şarkının sözlerini dinlerken takip etmeliyiz ve bu şekilde ezberleyene kadar devam etmeliyiz. Ta ki şarkı sözleri tamamen aklımıza kazındığında en harika yöntemi başlayacak. Dinlemek. Gözlerinizle bir yazıyı takip ettiğiniz sürece siz tam anlamıyla bir dili dinlemiş olmazsınız. Bu yüzden şarkıyı sözleriyle takip ederek değil de sadece dinleyerek sözlerini hatırlamak, sizlere harika yardımcı olacak.

 #  Zaten hali hazırda sizler adına, İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenme, konuşma ve İngilizce şarkı dinleyerek İngilizce öğrenmek için 5 şarkı önerisi yazılarını yazmıştım onları da mutlaka okumanızı öneriyorum.

İngilizce dinleme konusunda edindiğim bilgi ve tecrübeleri uzun uzadıya paylaştığıma göre İngilizce konuşamama ve öğrenememe sebepleriyle devam edelim.


Konuşma Pratiği Yapmıyoruz

ingilizce-konusmak

 #  Yazımızın en başında belirtmiştik. İngilizce konuşamıyoruz çünkü.. dediğiniz anda yandan birisi kafasını uzatıp paramız olsa Amerika’ya gitsek 2 aya garanti öğreniriz de yabancı ülkeye gidemeyince de öğrenilmiyo… Şeklinde ezbere cümleler kullanıp sizin öğrenme şevkinizi kırıyor. Bunun tek yolu hiçbir zaman yabancı ülkeye gitmek olmadı. Parası olanlar için en iyi tercih olabilir ancak birçok yolu mevcut isterseniz gelin onlara bakalım.


Ayna Karşısında Kendi Kendinize Konuşmak

 #  Sanki yurt dışındaymışsınızca aynanın karşısına geçip kendinizle konuşmaya başladığınızda bunun İngilizce konuşamıyorum problemini çözmek adına yapılan harika bir yöntem olduğunu anlayacaksınız. Deneyin ve görün.


Duşta Kendi Kendinize Konuşmak

 #  Duşa her girdiğimizde aklımızda on binlerce düşünce canlanır, geçmişte yaptığınız ancak pişman olduğunuz düşünceleri de kapsar. keşke öyle değil de şöyle yapsaydım şeklinde düşünceler ya da ileriye dönük planlarınızı içeren düşünceler. İngilizce öğrenememe ve İngilizce konuşamama problemlerinizi çözmeniz adına bu aklınızdan geçen düşünceleri, İngilizce olarak neden seslendirmiyorsunuz? Bunu deneyin ve sonuçlarını bizimle paylaşın. Etkileneceksiniz ve neden İngilizce Konuşamıyoruz, öğrenemiyoruz? Adına soruların cevabını kendiniz adına bulacaksınız.

İngilizce konuşamıyorum, çünkü daha önce hiç denememişim ki…


Öğrendiğiniz Kalıpları ve Cümleleri Ses Kaydına almak

 #  Bunun en güzel yolu tekrar etmektir. İzlediğiniz İngilizce diziye eşlik edin ve eşlik ettiğiniz esnada sesinizi kayda alın ya da diziyi yukarıda anlattığım gibi izleyip 2. ve 3. izleyişinizde ilgili bölümlerin sesini kısıp kendiniz canlandırın ve ses kaydına alın. Biliyorum aksanınız hoş olmayacak, telaffuzunuz yanlış olacak ancak zaten ne İngilizce konuşma işi ne de İngilizce öğrenme işi iki üç günde olacak bir şey değil. Bu ses kayıtlarında çok güzel sonuçlara ulaşmaya başladığınız anda konuşma konusunda çok rahatlayacağınıza emin olabilirsiniz.

İngilizce konuşamama sebeplerimizle devam edelim.


İngilizce Duyup Türkçe Düşünüp İngilizce Karşılık Vermeye Çalışıyoruz

 #  Söylemesi bile zorken evet, beynimizi her gün her dakika buna maruz bırakıyoruz. Peki, İngilizce Konuşmaya çalışırken Türkçe düşünme olayından nasıl kurtulacağız diye soracak olursanız. Belki biraz zaman alacak ama kelime dağarcığını geliştirmememiz ve İngilizceyi ana dilinde konuşan insanlar kadar rahatlamamız halinde artık biri size İngilizce bir şey sorduğunuzda beyninizle onu Türkçeye çevirip yanıtı düşünüp İngilizceye çevirip söyleme huyundan vazgeçeceğiz, işte o zaman İngilizce öğrendik diyebileceğiz.


İngilizce Okumuyoruz

ingilizce-konusmak-okumak

 #  Araştırma yaparken dahi İngilizce bir kaynağa ulaştığınız anda faydalanmak yerine ilk tercihimiz alternatif Türkçe kaynakları aramak oluyor. Dünyada en çok bilinen dil olması, sınırsız kaynağın olması ve istenildiği anda istenildiği yerden ulaşılabilecek milyonlarca içeriğinin olması çok büyük bir avantaj. Kendinizi İngilizce okumak adına zorlamanız gerek çünkü bunu yapmamız bizleri gerek halkımızın ortak problemi olan İngilizce konuşamıyoruz derdinden kurtaracak gerekse o dile maruz kalmanız öğrenmeniz adına sizleri bir kademe ileri götürecek.


Kolaya Kaçıyoruz, İngilizce Konuşamıyoruz

 #  Evet, hayatımız boyunca çoğu şeyi başarma hevesini daha yeni başlamışken bitiren şeydir bu. Konfor alanından ne kadar uzaklaşır ne kadar zıttına giderseniz bir o kadar öğrenme ve başarı kazanma olgusu elde edersiniz. İngilizce de de durum bu. Siz  gün içerisinde 5-10 dakika müzik, 1 bölüm de Türkçe altyazılı dizi izliyorsanız beynimiz burada bu işin geçici olduğunu ki öğrenmenin kolay olmadığını gayet de bilerek duymaz, tekrar etmez, öğrenmez. Eğer siz beyninize bunun öylesine yapılan bir iş olmadığını gösterirseniz ve belki haftalarca onu zorlarsanız, günün birinde İngilizceyi ana dili seviyesinde konuşmaya başladığınız da yaptığınız şeyin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız.


İngilizce Konuşamıyoruz, Öğrenemiyoruz – Son Söz

 #  Tüm bu yazıları okuduğunuz anda bir şeylerin farkına varmış olmanız gerekiyor. Sizler bu yazıyı okudunuz çünkü İngilizce öğrenmek istiyorsunuz ya da öğrenmeniz gerekiyor. Bu sıkıcı bir iş gibi gelebilir ki bazı öğrenenler için de durum öyle olmuştu. Böyle durumlarda aklınıza yazının başında yazdığım hocamızın anlattığı kibirli hikaye gelsin. Belki çok büyük bir insan olacaksınız belki de normal bir insan ancak bu özel yetenek gerektirmeyen bir iş, Her gün bolca İngilizceye maruz kalın, fırsatları değerlendirip bu anlarda iyice dinleyin ve tekrar edin. Beyninize bunların hobi olmadığını kanıtlayın. Günün birinde siz de milyonlarca insanın hiçbir çaba gerektirmeden doğduğu andan itibaren dinleyerek öğrendiği bir dili öğreneceksiniz.


İngilizce konuşamıyorum hatta İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum, Ben Neden İngilizce öğrenemiyorum? gibi birçok klişe sorunun cevabını aradığımız bu yazının sonuna geldik. Lütfen, eksik ve hatalı bulduğunuz yerleri yorum alanını kullanarak belirtin. |SON.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu