GeziİlginçJaponyaÜlke

Okinawa/Japonya: Yeryüzünde En Çok Yaşayan İnsanlar

Okinawa’yı Özel Kılan Nedir?

 #  Japonya / Okinawa da bulunan insanların çok büyük kısmının ortak noktası 100lerce yıllık ömrü devirmeleri. Aşağıdaki istatistikte de görüldüğü gibi, dünyadaki en uzun yaşam ortalaması Japonlarda ve Okinawa ise Japonya’nın bu denli üstlerde olmasının en büyük nedenidir. Daha Okinawa’nın girişinde:  “Greatest longevity in Japan” yazmaktadır. Evet, burası yazıldığı gibi önce Japonya’nın sonra da yeryüzündeki en uzun yaşama sahip insanlarının yaşadığı yerdir.

okinawa-uzun-yasam-grafik


Neden Okinawa’da Yaşayanlar Bu Kadar Uzun Yaşıyor?

 #  Okinawalı olup da çok uzun ömürlü olan tüm insanların ortak noktası aktif olmaktır. Ne demiş atalarımız, işleyen demir ışıldar. Hemen hemen hepsi bir İkigaiye sahip (Merak etmeyin aşağıda İkaiyi açıkladım.) ve bu İkigai uğrunda sabahın 4’ünde kalkmak onlara hiç de zor gelmiyor. Uyanıp güneşi selamlama egzersizlerini yapıp kahvelerini kapıp bahçelerine koşuyorlar. Her bahçede mutlaka bir sürü shikuawasa ağacı oluyor ve bu shikuwasaları yaptıkları kekten, hazırladıkları yemeklere kadar her şeyin içerisine koyuyorlar.

Beynin aslında yaşlanmadığını, bedenin yaşlanmasıyla kendini zannettiğini düşünen Okinawalıları aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz.

shikuwasa-nedir
shikuwasa meyvesi nedir? Faydaları nelerdir?

Shikuwasa Nedir?

Shikuwasa bizlere mandalina, büyüklerimize de turunç gibi gözükse de farklı bir meyve olduğunu söylememiz gerekiyor. Tadı konusunda limon ve portakal karşımı gibi dense de ortak kanı şu ki sulandırmadan asla yenemeyecek kadar asitli olması.

Shikuwasa ile Neler Yapıyorlar?

 #  Okinawa’da yaşayan insanlar çok aktiftirler, mutlaka kareoke yapıp birbirlerinin doğum gününü kutlarlar. Şunu belirtmeliyim ki az önce bahsettiğim insanlar 80 ve 110 yaşlarındaki insanlar. Okuduğum kitapta 89 yaşındaki bir amcamızın doğum günündeler ve teyzeler onu küçüğümüz diye seviyorlar. Doğum gününde yedikleri pasta da bol Shikuwasalı tamamen organik, ev yapımı pasta.

 #  Bunların dışında suyunu sulandırıp içiyorlar, sularını aroma katması amacıyla yemeklerde kullanıyorlar. Okinawa yerlileri özellikle de Ogimi köyündeki her insanın bahçesinde bolca Shikuwasa ağacı bulunmakta ve mutlaka bolca tüketmektedirler.

Shikuwasa Faydaları Neler?

Shikuwasa nobiletin ve antioksitadan bakımından felaket zengin bir meyvedir. Nobiletin tüketmek damar sertliğini, kanseri ve tip iki diyabeti ve obeziteden koruduğu ispatlanmıştır. Portakal, greyfurt gibi meyvelerde de bulunsa da shikuwasalarda tam tamına 40 kat daha fazla bulunmaktadır. B ve C vitavimini bakımından da oldukça zengindir.

İkigai Nedir?

İkigai, senin yaşam amacındır. Senin sabahın köründe yataktan çıkmanı sağlayacak şeydir. Uğruna ömrünü adamak isteyeceğin amacındır. Daha önce İkigai ve Japonların uzun yaşam sırları adlı yazımda uzun uzun belirtmiştim. O yazımı da okuyarak çok daha detaylı İkigai kültürünü anlayabilirsiniz.


Okinawa İnsanları Nasıl Beslenir?

okinawa-en-cok-yasayan-insanlar-ne-yer

 #  Okinawalılar hakkında şunu söylemeliyiz ki, asla paketlenmiş gıdaları tercih etmezler. Yukarıdaki görseldeki yemekler bizzat Okinawa’nın turistler için hazırladığı resmi siteden alınmıştır. Küçük parçalar halinde çok fazla şeyi aynı anda tüketirler. Dünyada en az tuz tüketen insanlardan biridirler. Japonya’da günlük 12 gr civarında tuz tüketilirken (ki bu bile bizim ülkemize kıyasla gayet yeterli) Okinawada insanlar günde 6-7 gr tuz tüketmektedirler.

 #  Mutlaka her renkten sebzeleri ve ev yapımı turşuları masalarında bulundururlar. Çok sağlıklı protein, sebzeler tüketmesinin yanı sıra en çok tükettikleri et çeşidi domuz etidir. Klasik bir Japon mutfağı gibi oldukça fazla pirinç ve deniz ürünü tüketirler.

Okinawa İnsanlarının En Çok Tükettikleri Antioksidanlar

 1. Tofu (Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniridir. Veganlar ve vejeteryanlar için nimet sayılabilir, pofuduk bir kıvamı vardır. Protein bakımından felaket zengindir ve inanılmaz faydalı, doyurucudur.)
 2. Miso (Soya fasulyesi, pirinç ve arpadan yapılan geleneksel çorbadır.)
 3. Ton Balığı (Keşke okyanusa kıyısı olan bir ülke olsaydık da bizler de en tazesinden ton balığı tüketebilseydik, Japonlar, özellikle Okinawalılar faydalarını anlatarak bitiremiyorlar.)
 4. Havuç
 5. Goya (Kudret Narı)
 6. Kambu (Kelp Yosunu)
 7. Lahana
 8. Nori (Su Yosunu)
 9. Soğan
 10. Soya Filizi
 11. Hechima (Salatalığa benzeyen kabak)
 12. Soya Fasulyesi
 13. Tatlı Patates
 14. Biber
 15. Sanpin-cha (Yasemin Çayı)
 16. Yeşil Çay (Her an, her dakika yeşil çay tüketiyorlar)

Okinawa Çınarları Neler Yaparlar?

 #  Okinawalılardaki yaşlı insanların hemen hemen hepsi yerel kulüplere üyedirler. Her akşam bu kulüplerde vakit geçirirler. Zaten hali hazırda kareoke kültürünün çok yoğun olduğu Japonya’da genci yaşlısı herkes sık sık arkadaşlarıyla buluşur ve kareoke yaparlar. Okinawalı çınarlar da buluşup kendi aralarında Kareokedir, eğlenceli sporlardır ve özel günleri kutlamadır gibi birçok aktiviteyi kulüple gerçekleştirirler.

 #  Okinawalılar sabahları çok erken uyanırlar ve akşamları erken yatarlar. Sabah 4 gibi ayağa dikilip güneşi selamlama ya da tai chi gibi egzersizlerini yapıp kahvelerini içip bahçeleriyle uğraşmaya giderler. Küçük olumsuzlukları dert etmezler amaçlarına odaklı bir şekilde hayatlarıyla ilgilenirler. Akşam vakitleri de kulüplerine gidip dostlarıyla güzel vakit geçirirler. Birçok Okinawalı uzun yaşam sırrını beslenmeye, birçoğu arkadaşlarıyla olan sosyalliğine bağlıyor.


Yüzlük Çınarların Gençlere Öğütleri:

Misao Okawa (117)

Yiyin ve uyuyun. Uzun yaşarsınız o zaman. Rahatlamayı öğrenmek zorundasınız.

Jeanne Calment (122)

Her şey güzel.

Walter Breuning  (114)

Bedeninizi ve zihninizi meşgul ederseniz uzun bir süre burada olursunuz.

Maria Capovilla (116)

Hayatımda hiç et yemedim.


Okinawa ve Uzun Yaşayan İnsanlar Hakkında Sonsöz

 #  Röportajlarını okuduğum ve insanların davranışlarını gözlemlediğim kadarıyla Okinawa yerlilerinin hemen hemen hepsi erken kalkıyorlar, yemeyi sadece doymak için yiyorlar (bir söz vardı, hiçbir bilge insan midesini doldurmaz. Dolduruyorsa da bilge bir insan değildir diye) çünkü yediğimiz yemeklerden enerji üretmekten ziyade onları sindirirken de inanılmaz enerji harcıyoruz. Vücudumuza aldığımız her sağlıksız gıda için vücudumuz boş yere çalışıyor ve kendine zarar veriyor.

 #  Bir teyzemiz de her sabah 4’te kalkıp tai chi yapıp kahvesini içip bahçesiyle ilgilendiğini, sokakta gördüğüm her insana gülümseyerek iyi günler dediğini ve okul saatlerinde de tüm öğrencilere iyi dersler demek için servislerin geldiği yere gittiğini söylemiştir.

 #  Uzun yaşamak için uzun yaşadıkları konusunda emin değilim ancak dolu dolu yaşadıkları için uzun yaşadıklarına eminim

 İzlemeden geçme Okinawa/Ogimi Köyü#1 

 İzlemeden geçme Okinawa/Ogimi Köyü #2 


Eğer bu yazımı okuyup da Japonlara ve Japoncaya en ufak bir ilgi duyduysan: Japonca Öğrenmek adlı yazımı okuyarak Japonca öğrenme adına birçok yeni bilgi öğrenebilirsin. Aynı zamanda Japonya’da yaşamak veya ziyaret etmek gibi bir hedefin varsa Japonya Vizeye dair tüm soruları yanıtladığım Japonya Vize Almak: Çalışmak, Okumak, Yaşamak adlı yazımı da okumanızı öneriyorum.

Lütfen eksik ya da kusurlu gördüğün yerleri yorum alanını kullanarak bildir. Sağlıcakla kalın. |SON.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu