Umutvadi Özel

Harry Potter mi? Yüzüklerin Efendisi mi? – Çözüme Kavuştu

Harry Potter vs LoTR yazımızın esas amacı Harry Potter mi? Yüzüklerin Efendisi mi? diye kendi kendine soran insanlara yardımcı olmak. İçlerinden herhangi birisini izleyip diğerine karşı önyargıda bulunan birisi iseniz bu yazımız sizler adına bu olayı aydınlatacak.

O zaman gelin Harry Potter vs LoTR (Lord of The Rings) başlıklarına geçelim.

Reklam:

Harry Potter Evreni

harry-potter-mi-yoksa-lotr-mu

Harry Potter evreni her ne kadar fantastik bir evren olsa bile, oldukça tanıdık bir evren olduğu gerçeğini unutmamalıyız; çünkü İngiltere/Londra’da geçmektedir.

Büyücüler Evrenine Geçiş

harry-potter-evrenine-giris

İngiltere’de yaşayan ve muggle insanların bilmediği bazı gizli geçitlerle büyücüler evrenine geçiyorsunuz. İki dünya birbirine bir anahtarla bağlanmış gibi düşünmek yanlış olmaz.

Büyücüler Evreni

Buradaki insanların tamamı doğuştan gelen büyücü yeteneklerini, seçkin okullara giderek geliştirmiş ve birçok büyüyü öğrenmiştir. Anne ve babaları büyücü olmayan insanlar da çok nadir olsa da büyücü olabilmektedir.

İnsanlar Evreni

Büyücüler her ne kadar insanları bilse de insanlar büyücüleri tanımamaktadır. Herhangi bir muggle‘nin yanında büyü yapan büyücü ciddi şekilde cezalandırılmaktadır, bu yüzden insanlar büyücülerin varlığından habersizdir.

Esas Kötü

voldemort-hp-vs-lotr

Esas kötümüz, gücü elde etmenin getirdiği kibirle ve sürekli gücünü daha da arttırmasının getirdiği hislerle kendini diğer tüm büyücülerin üzerinde görmektedir. Liderlik peşinde koştuğu esnada, kendine katılmayan herkesi öldürüp kendine katılan diğer büyücüleri de ciddi ödüllerle mükafatlandırıyor.

Yüzüklerin Efendisi Evreni

yuzuklerin-efendisi-mi-harry-potter-mi

Yüzüklerin Efendisi’nin evreni orta çağda geçmektedir. Orta çağda adını ilk defa duyduğumuz ırklar ve defalarca duyduğumuz ancak gerçek üstü varlıklar olan diğer ırklarla birlikte bknz: Elfler, orklar, cüceler, ejderhalar… Eşi benzeri olmayan bir evrendir. Tamamen kendine has yarattığı elf lisânı vb. şeyler ise bu evrenin gerçekçiliğini sorgulamamızı engelliyor.

Yüzüklerin Efendisi Evrenine Giriş

yuzuklerin-efendisi-irklar

Reklam:

Buçukluk (Hobbit) Frodo Baggins ve ona yardımcı olan, üç insan, 3 buçukluk, bir cüce ve bir orman elfiyle birlikte Shire’dan başlayan güç yüzüğünü Hüküm Dağına götürme serüvenini anlatıyor. Yer yer orklarla, yer yer ise urukailer ile olan savaşlar sizi oldukça içine çekecek. Orman elflerini ve güzelliklerini gördükçe heyecandan kalbiniz titreyecek, buçuklukların tatlı, telaşlı evreni ise sizi tebessüm ettirecek…

İnsanlar ve Yüzüklerin Efendisi

frodo-baggins-yuzuklerin-efendisi-vs-hp

Yüzüklerin Efendisi’ni izlerken her ne kadar insanlarla haşır neşir olmasak da yine de insanların varlığı oldukça manidar. Hikayeyi bir buçuklukmuşçasına izlediğimiz için insan kendisinin en nihayetinde bir insan olduğunu unutuyor.

Harry Potter mi Yüzüklerin Efendisi mi?

harry-potter-vs-yuzuklerin-efendisi

Şimdi geldik esas konumuza, yukarıdaki anlatılanlara bakarsak iki seri için de fantastik seri, şu daha güzel demek doğru olmaz çünkü ikisinin de geçtiği tarihlerden tutalım da içinde yer alan karakterlerin ırkları bile birbirinden farklı hâlde. Birisi sanki bir sabah uyandığımızda gerçekleşebilecek bir şey iken diğeri gerçek olsa bile üzerinden çok uzun zaman geçmiş hissi uyandırıyor.

Burada kıyaslama yaparken birkaç başlık şeklinde yapmalıyız diye düşünüyorum, işte bu yüzden gelin birazcık da Harry Potter vs LoTR diyip başlıkları inceleyelim..

Evren – Harry Potter vs Yüzüklerin Efendisi

Evrensel olarak incelendiğinde birisinin orta çağ diğerinin ise günümüzde geçtiğini görmüş bulunmaktayız. Burada kendi kendinize şunu sormanız gerekiyor diye düşünüyorum: Siz daha önce hiç tanık olmadığınız ve içersinde çok farklı ırkların olduğu bir evreni mi seviyorsunuz? Yoksa her yanından gizemli bir şeyin çıktığı ancak sanki içersinde bizlerin yer aldığı bir evreni mi?

İşlenişi/Türü – Harry Potter mi? Yüzüklerin Efendisi mi?

harry-potter-mi-yoksa-lotr-mu

Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi’ne kıyasla daha heycan duyulacak ve içinizdeki çocuğu yeniden ortaya çıkaracak bir seri, Harry Potter sizi geçmişi acılarla dolu, duygu dolu bir çocuğun hikayesi ile başbaşa bırakacak olsa da epic yani kahramansal bir tür arayanlar için daha zayıf durumda. Kahramanlık hislerinizi yüceltecek bir seriden daha ziyade, yeni bir keşke çıkmış bir çocuk edâsıyla sizleri mutlu edecek. Bütün bunlara nazaran olağan üstü güçlerden bahsetsek de doğru dürüst bir savaş sahnesini içermemesi beni hayal kırıklığına uğratmıştır. (Doğru dürüst savaştan kastım, binlerce büyücünün yer aldığı bir savaş olmasına rağmen biz o savaşta sadece birkaç kişinin savaşını izledik.)

yuzuklerin-efendisi-mi-harry-potter-mi

Yüzüklerin Efendisi, Kahramanlık duygunuzu ortaya çıkaracak bir seridir. Kendi boyunun belki de milyarlarca katından büyük bir yolculuğa çıkan, kendi hayatını dünyanın hayatı için kederle ve acılarla dolduran genç bir hobbitin öyküsünü anlatıyor. Harry Potter kadar duygularınızı kabartıp gözlerinizi doldurmasa da “Beşinci günün şafağında beni bekleyin, şafakta doğuya bakın.” repliğiyle efsaneleşmiş bir savaş sahnesi izlemiş bulunmaktayız. Hayatımda gördüğüm en iyi süvari hücumu olan bu savaşta, epic duygularınız tavan yapacak, ekranın içine kılıcı sokup bir iki tane de urukaiyi siz öldürmek isteyeceksiniz.

Genele Hitap – Harry Potter vs LoTR

Genele yorduğumuzda LoTR yani Yüzüklerin Efendisi’nin filmini daha eski olmasına rağmen daha fazla beğenildiğini görüyoruz

Reklam:
 1. Yüzük Kardeşliği – 8.8
 2. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule – 8.7
 3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – 8.9

3 adet filmle ortalama 8.7 puan başarısı yakalayan Yüzüklerin Efendisi,

 1. Harry Potter: Felsefe Taşı – 7.6
 2. Harry Potter: Zümrüdüanka Yoldaşlığı – 7.5
 3. Harry Potter: Ateş Kadehi – 7.7
 4. Harry Potter: Melez Prens – 7.6
 5. Harry Potter: Azbakan Tutsağı – 7.9
 6. Harry Potter: Sırlar Odası – 7.4
 7. Harry Potter: Ölüm Yadigarları 1 – 7.7
 8. Harry Potter: Ölüm Yadigarları 2 – 8.1

Toplamda 7 tane filmle 7.7 puan başarısı yakalamış bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere Harry Potter vs Yüzüklerin Efendisi karşılaştırılmasında Yüzüklerin Efendisi üstünlüğünü korumaktadır ancak en başta dediğim gibi Yüzüklerin Efendisi mi? Harry Potter mi? gibi bir soru sormak yanlış çünkü ikisi de farklı evrenlerde, farklı konularda geçiyor. İçinizdeki çocuğun dışarı çıkmasını ve birbirinden ilgin bir o kadar da eğlenceli şeyler görmek istiyorsanız Harry Potter sizin için daha güzel gelecektir ancak sizler Kahramanlığı ön planda tutuyorsanız, efsane ötesi savaşlarda yerinizi almak istiyorsanız, LoTR yani Yüzüklerin Efendisi sizin için daha ön planda olacaktır.

Devam Serileri – Harry Potter vs Yüzüklerin Efendisi

Zaten devam serilerine bakacak olursak Harry Potter’in yazarı J.K. Rowling’in şu an Fantastik Canavarlar adlı serisinin 2. filmi çekilmiş ve izleyicilerin yorumuna sunulmuştur. Halihazırda Yüzüklerin Efendisinin devamı olan Hobbit ise yayınlanıp 3 film olarak tamamlanmıştır. Devam serilerinin kalitesi ve niteliği, aynı zamanda ana senaryoya bağlılığı kıyaslandığında, üstüne bir de puanlar devreye girdiğinde Yüzüklerin Efendisi serisi çok daha öne geçmektedir.

arwen-yuzuklerin-efendisi-elf

Peki, senin görüşün nedir? diye soracak olursanız, ben tam bir orta çağ evreni hayranıyım. Elflerin varlığı bile beni heycanlandırır. Üstüne efsane savaş sahneleri beni Yüzüklerin Efendisi serisini sevme konusunda bir adım ileri götürdü. 

Yakın zaman içersinde de dizi tarihinin en büyük bütçeleriyle hazırlanan ve yapımını Amazon‘un üstlendiği Yüzüklerin Efendisi dizisi çıkacak, işte o zaman sizinle onun hakkında da ufacık da olsa bi sohbet ederiz. Bu ve bunun gibi diğer keyifli yazılar için Umutvadi Özel kategorisine göz atmayı unutmayın.| SON.

6 Yorum

 1. Yüzüklerin Efendisi varken Harry Potter izleyen gitsin barbie bebekle oynasın. Kıyaslamaya bile yakışmıyor.

 2. LOTR gibi bir serinin sıfırdan bir evren oluşturması ve harry potter`ın sadece londra üzerinden base alması aşırı kolaya kaçma gibi heliyor bu yüzden LOTR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu