Kişisel Gelişim
Trend

Yeni Yılda Yapılacak Şeyler, Hayatını Değiştir!! 2024

Yeni Yıl Ritüelleri ve Yeni Yılda Mutlaka Yapılması Gerekenler

Yeni yılda yapılacak şeyleri belirlemeden önce Umutvadi.com olarak;

Gözlerinizi kapattığınızda hayalini kurduğunuz şeyleri gerçeklemeniz, tüm sorunlarınızın sizleri daha da eğitip geliştirmesini, büyütmesini ve hepsinin birer birer bitmiş olmasını diliyoruz. Aklınızın ucuna gelen anlık bir fikrin, yeni rutinler oluşturup tüm hayatınızı değiştirebileceğini asla unutmayın. Bir anlık karar ile tüm hayatınızı değiştirebilirsiniz. Sizleri seviyor ve güzel bir yeni yıl diliyoruz.

Yeni bir yıl, yeni kararlar ve yeni bir sen demek. O halde yeni seni yaratmak için buyrun yeni bir yıla girerken yapılacak şeylere geçelim..

 • Kendinize Karşı Dürüst Olun!: Önyargılarınız sizin siz olmanızı engelleyen en yegâne şeydir. İstediğiniz şeyi olamayacağınızı düşündüğünüz için olmaya dahi yaklaşamıyorsunuz. Kendinize saygı duyun ve saygılı olun ve açık açık olmak istediğiniz şeyi önce dilinizle kendinize sonra aksiyonlarınızla çevrenizdekilere gösterin. İnsanlar kendi istediği şeyi kendine dahi söyleyemeyen haliyle gerçekleyemeyen birisine nasıl olur da saygı duysun..
 • Sağlıklı Olmaya Başlayın.
 • Spora başlayın: İşleyen demir ışıldar sözünü unutmayın, spor yapmanın kalp ve damar sağlığına ne büyük ölçüde iyilik yaptığını unutmayın.
 • Sağlıklı Beslenin: Plastik kullanımını azaltın, ambalajlı işlenmiş gıda kullanımını azaltın, vücudunuzun sindirirken zorlanıp kendi kendini yaşlandırdığı kalbinize giden damarları tıkayan o bol yağlı gıdalardan uzak durun ve yeşillik tüketimine özen gösterin.
 • Stress: Araştırmalar şunu gösteriyor ki olumsuz stress seviyesi sizleri büyük bir baskı altına sokuyor. Hatta bazı doktorlar insanların artık kendi kendilerini tamamen fikirlerle hasta ettiğine inanmaya başladı. Dünü düşünme, rahat bir nefes al ve sadece bugünü yaşamaya başla.
 • Karakter ve Kişilik: Artık istemediğiniz şeyleri yapmayan, gerektiğinde hayır diyen ve çok çalışan birisi olmanız gerekiyor. İnsanları kırmamak için kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. İlgili yazılarım >>

 

 

 • Az konuş: Az konuşmak insanların gözünde her ne kadar kötü bir izlenim bıraksa da işin özetine baktığın zaman az konuşan insanlar; çok ilerleyip sonraki hamlelerini belli etmeyen insanlardır. Sonraki hamlesi belli olmayan insan yada yapacaklarını açığa vurmayan bir insan aslında karşısına kıskanç insanları almayan başka insanlardan kötü söz duymayan usul usul başarı yolunda ilerleyen insandır.
 • Yeni bir dil öğrenYoutube, gibi platformları kullanarak >> İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek yazımda belirttiğim gibi yeni dil öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda dil öğrenmek istiyorsanız >>

yazılarıma da göz atmayı unutmayın.

 • Enstrüman çalmayı öğren
 • Günlük tut yeni yılda yapılacak şeylerden günlük tutmanın önemi, yaşadıklarınızı gün sonunda kağıda dökerek aklınıza kazınmasını, haliyle hafızanızı güçlendirmenizi sağlayacak. Aynı şekilde dilde olan etkinliğiniz artarak o dilde daha akıcı bir konuşmanız olacak. Hatta yeni yılda yapılacak şeylerden olan dil öğrenme meselesinde dilinizi bu şekilde de geliştirebilirsiniz.
 • Not al, Aklına gelenleri yada gördüğün önemli şeyleri not al
 • Temiz ve kaliteli görün bu nedenle insanlarla iletişimin çok büyük ölçüde iyileşecek. Şunu unutma herhangi bir sohbette ilk olarak dış görüşünün konuşur. Kıyafetlerin daima temiz ve sade olsun.
 • Vücut temizliği yap: yağlı saçlarla ve taranmamış, fırçalanmamış dişlerle düzensiz uzamış sakalla ve yağlı bir yüzle gezme, tertemiz ol insanlar şaşırsın. Temiz kokmayı da unutma kalitesiz parfüm ve temizlik ürünlerine para verip sağlığını bozacağına iyisini al biraz daha fazla öde, bu bir mindset yani zihinsel uyanıştır. Aslında kazandığın parayı harcayabileceğin en değerli şey sensin.
 • Finansal özgürlüğünü ele almaya başla: kendine öyle bir sistem kur ki, tıpkı >> Para Biriktirme: Az’ı Çok Yapma Sanatı yazımıdaki gibi para biriktirmeye başla, bu parayı sana daha fazla para kazandıracak bir sisteme harca ve bu paralar sana para getirmeye başlasın. Maaşlı, zamanını para karşılığı satan biri olmaktan vazgeç ve artık emeğini paraya dönüştüren birisi ol. Sitemizi takipte kal ve bu başlıkta yazılacak profesyonelce yazıları okumaya başla.
 • Kitap okumaya başla yeni yılda yapılacak şeyler yazımıdaki belki de en önemli şeylerdendir.
 • Yalanı bırak yalan söylememeye çalış.
 • İradeli ol, seni hislerinin yada hormonlarının yönetmesine izin verme. İrade kontrolünü sağlamak hakkında yazılmış, Japonların ultra başarılı bir millet olmalarını sağlayan IKIGAI ile tanış.
 • Genel kültüre önem ver, insan beyni inanılmaz hızla büyüyen bir veri boyutuna sahiptir. Sen ne kadar çalıştırırsan ve ne denli merak duyarsan o derece büyür. Okulda derslere, yürürken gördüklerine bu neyime yarayacak şeklinde gerçekleşen çirkin yakıştırmalardan uzak dur.
 • Minimal ol, fazla eşyalar seni kendine hapseder. Atmaya kıyamadığın bir mobilya senin gözünü ve zamanını meşgul eder. Senin kendi fikirlerini duymanı engeller. Araştırmalar 80’e 20 kuralını kabul etmekte, bu kural; sahip olduğun 10 kıyafet varsa bu kıyafetler arasında en çok giydiğin %80’lik kesmin %20’den oluştuğunu anlatmakta yani 10 kıyafet arasından %80 oranında giydiğin kıyafet yalnızca 2’si yada ders çalışırken 5 kitabın varsa zamnının %80’ini yalnızca 1ine yani %20sine harcıyorsun. O nedenle geri kalan 8 t-shirt,4 kitap senin aklını meşgul ediyor. 8 tane az giydiğin t-shirt ile yaşamaktansa 1-2 tane al 4 t-shirtin olsun ve aklın meşgul olmamış olsun. Bununla ilgili detaylı araştırılmış bilimsel temellere dayanan güzel bir yazı yazacağım takipte kalın.
 • Gösterişsiz ol, kendini değersiz mi görüyorsun ki kıyafetlerinle, dinlediğin müzikler, okuduğun kitapların yada yapmacık bir sosyal medya hesabınla insanları kandırmaya çalışıyorsun. Sen değerlisin ve asla olmadığın birisi gibi davranma. Kendin ol ve insanlar seni sevsin diye uğraşma. Yeni yılda yapılacak şeylerden en önemlilerinden birisidir, gösterişsiz olmayan bir insan gerçeklerin farkındandır ve bu durumu değiştirmek için uğraşır.
 • Kaliteli takıl: izlediğin filmler kaliteli insanlar tarafından yazılmış, üzerine çokça düşünülmüş ve harika oyuncularla harika yönetmenlerle donatılmış filmler olsun. Uyduruk autotune kullanarak yapılmış, 1 günde yazılmış ve tek amacı ilgi çekmek olan IQ seviyesi düşük olan insanların söylediği şarkıları dinlemeyin, kendinize saygınız olsun. Kitap okurken tek vasfı zengin biriyle evlenip milyonluk tazminat alan kadınları değil, derin devlet politikalarını bilen, Nobel kazanmış, insanlığın kaderini değiştirmiş kadınların kitaplarını okuyup onlara özenin. Kaliteli insan olmak ki İlber Ortaylı ve Celal Şengör’ün tabiriyle ELİT İNSAN olmak için bu şekilde yaşamanız gerekmektedir.
 • Başarılı insanları taklit et ve onları dinle, bu sayede onlar gibi düşünmeyi öğreneceksin

Evet, yeni yılda yapılacak şeyler yazımızın sonuna geldik, yeni bir yıl aslında yeni bir başlangıç değildir, sadece yeni rakamlardır. Hayat süregelerek devam etmektedir ancak bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki beyaz bir sayfa açmak için en iyi zamanlar bu zamanlardır. O zaman gelin sadece 365 günde bir kere karşımıza gelen bu şansı geri çevirmeyelim. Harika bir insan olarak yeniden başlayalım.

EN: Make your life is wonderful
TR: Hayatının mükemmel olmasını sağla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu