JaponyaÜlke

Japonya Vize: Çalışmak, Okumak ve Yaşamak için Vize Almak

Japonya vize alma olaylarını merak edenler için hazırladığım bu yazının amacı Japonya da yaşamak isteyenlerin hangi yolları izleyebileceğini öğrenmesini sağlamak. Bu yazımızın içeriğini de; Japonya çalışma vizesi nasıl alınır? Japonya’da nasıl iş bulurum? Japonya’da nasıl okurum? Gibi sorular oluşturmaktadır.

 #  Son zamanların modası Uzak Doğunun en güzel ülkelerinden: Japonya, birbirinden kibar insanları, harika kültür zengini topraklarıyla beraber dünyanın en istikrarlı sayılabilecek ülkelerinden olması. İnsanların Japonya’ya ilgi duyması için birkaç sebepten bazıları.

Reklam:

 #  Peki, bu Japonya’nın bu kadar sevilmesinin yanında getirdiği, Japonya’yı gezme, Japonya da okuma veya Japonya da yaşama isteklerini gerçekleştirmek için paradan sonra akla gelen o şey Japonya vizesi ücretli mi? Japonya çalışma vizesi nasıl alınır?

Japonya’ya gitme konusunda sizlere tüm yolları saymak yerine genele hitap edecek şekilde;

  • Japonya’ya Seyahat amaçlı gitmek, Japonya turist vizesi almak
  • Japonya da çalışmak ve Japonya çalışma vizesi almak
  • Japonya da Japonca öğrenmek, Japonya öğrenci vizesi almak

ilgilendiren birkaç bilgi paylaşacağım. Gelin o zaman başlayalım.

Japonya vize istiyor mu, Japonya vize ücretli mi?

japonya-yasamJaponya Türkiye Büyükelçiliği tarafından yazılan yazıda:

“Turistlik, eğlence, dinlence ve benzeri amaçlarda gerçekleştirilecek 90 güne kadar olan seyahatlerde Japonya vizesine başvurmaya gerek yoktur.” Diye belirtiliyor ancak Japonya da daha önce bulunduysanız ve Japonya da bazı sıkıntılar yaşadıysanız ya da Japonya’ya girişlere ilişkin kanunlarda uymadığınız noktalar varsa vizesiz seyahat geçerli değildir. Eğer sıkıntı olabilecek bir durumunuz varsa danışmanızı ve sorunu çözüp çözemeyeceğinizi öğrenmenizi ondan sonra plan yapmaya başlamanızı öneririm.

İlgili yazıyı incelemek için: Japonya Türkiye Büyükelçiliği

Japonya çalışma vizesi almak ve Japonya da yaşamak?

japonya-yasamakGaliba akıllarda soru işareti kalan en önemli sorunların başında geliyor. Özellikle son zamanlarda artan Japonya sevgisi ve Japonya da yaşamak isteğiyle beraber gelen nasıl Japonya çalışma vizesi alırım? Ya da nasıl Japonya da kendime bir hayat kurarım? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vermeye çalışacağım. Maddeler halinde genel durumları belirtelim.

Japonya da yaşamaya başlamak için en rahat olan yol olduğunu söylersek yanlış söylemiş olmayız. Kendinize bir iş buluyorsunuz, işvereniniz size, sizin çalışma vizenizi almanız konusunda yardımcı oluyor, biraz uğraşı ve sonuç. Japonya’ya gitmeye hazırsınız. Hızlıca söyleyince çok kolay geliyor malesef ki bazı zorlukları var. Yazının geri kalanını okuyarak Japonya vize alma konusunda gayet güzel bir şekilde bilgileneceksiniz.

Japonya da iş bulmak – Japonya vize

 #  Japonya da iş bulmak, diğer maddelere kıyasla en zor olanı olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu madde birazcık kalifiye elemansanız işe yarıyor. Kısacası üniversite mezunuysanız ve yabancı diliniz varsa işe yarıyor.

 #  Peki, iyi bir bölümde okumadıysanız, üniversite mezunu değilseniz hatta lise bile okumadıysanız. Kısacası kalifiye eleman değilseniz ne yapacaksınız hiç mi şansımız yok?

 #  Aslında her zaman bir şansımız var sadece iş bulma konusunda sıkıntı çekeceksiniz ama sizlere bununla ilgili de güzel tavsiyeler vereceğim bir tanesinde birazcık birikim gerekiyor ama merak etmeyin çok değil. Diğerinde ise biraz fazla emek harcamanız.

Reklam:

#1 Japonca da Japonca dil okuluna yazılmak

Detaylarını aşağıda Japonya öğrenci vizesi almak maddesinde belirttim.

#2 Japonya da Yaşayan Türk işverenlerle irtibata geçmeniz

Aslında ne yapacağınızı bildiğinizde çok da zorlanmayabilirsiniz ancak bu yoldaki tavsiyem kendinize iş ararken hedef kitlenizi Japonya da işveren Türklerle irtibata geçmeniz, yakınlarınız varsa sizler için çok daha iyi olur ama yoksa da fark etmez.

Peki, neden Türk işverenlerle?

Dil konusunda kendinizi hazır hissetmediğinizde veyahut bazı şeylere sıfırdan başlamaya karar verdiğinizde her zaman bir yol vardır. Türkçeniz ve yarım yamalak yabancı dilinizle inanın bana iş bulma konusundaki tek şansınız bu. Peki, sen kendi kendine BEN JAPONYA DA YAŞAYACAĞIM VE HİÇBİR ŞEY BUNA ENGEL OLAMAYACAK dediğinde imkânlar tükenir mi, tükenmez! İşte bu yüzden hiçbir planın yolunda gitmediğinde, geriye kalan planının yüzde kaç başarılı olacağını umursamamalısın. Denemelisiniz ki kaybettiğinizde en azından denedim diyebilin. Japonya vize alma yollarından birinin bu olduğu her zaman aklınızda bulunmalı.

Japonya da yaşamak için Japonca gerekli mi?

japonya-yasamak

 #  Bunu aslında Japonca Öğrenmek adlı yazımda belirtmiştim, eğer bir yabancı şirkette veyahut Japon bir şirketin yabancı insanları ilgilendiren bir bölümünde çalışacaksanız İngilizcenizle iş bulabilir ve sıkıntı çekmeden yaşayabilirsiniz ancak Japonya da yaşayan insanların ortak fikri Japonca bilmenin gerektiği yönünde.

 #  Japonca bilmeden Japonya’ya giden ve hatta öğrenmeme gerek yok diye düşünen pek çok insan zamanla Japoncayı, gerek insanlardan gerekse kurslara giderek öğreniyor çünkü;

 #  Bu konuda empati yapmanızı öneriyorum, sizin yaşadığınız şehirde sizin dilinizi bilmeyen bir insan olduğunu ve bir iş gerekçesiyle yaşamak zorunda olduğunu varsayın, evet belki hayatta kalabilir ama hayatta kalmak yaşadım diyebilmek için tek sebep değil.

 #  Bir ülkede yaşamak demek, oranın kültürüyle yoğrulmak demek. En basitinden yoldaki tabelalar bile Kanji, hiragana, katagana veya romanjiyle(Romanji: Japoncayı Japon alfabeleriyle değil de Latince yazmaya verilen isim) yazılıyor. Üstelik Japon insanlarının birçoğunun İngilizceyi bilmediğini hatırlatmam gerekiyor, bu konuda bizim ülkeyle benzerlik gösteriyor. Konuşabilecek düzeyde olan birçok insan ise utangaç olmaları gerekçesiyle konuşmamayı tercih ediyor.

 #  Ayrıca Japonya vize alma aşamanızda da ufaktan da olsa dilinizin olması size yarar sağlayacaktır.

Eğer Japonca Öğrenmek hakkında uzun uzadıya yazdığım bu yazıyı okuduysanız ve Japonca öğrenmeye heveslendiyseniz;

Japonca Kelimeler – En Çok Kullanılan Sayılar, İsimler, Renkler

Reklam:

 #  Yukarıdaki iki yazımı da okumayla başlamanızı öneririm, bir dili öğrenme aşamasında sizlere verebileceğim en büyük tavsiye: Dil öğrenme sürecine günlük dil ve günlük kalıpları öğrenmekle başlamanız; çünkü insanların günlük hayatta en sık kullandıkları kelimeleri bilmek aslında sıradan bir sohbete hâkim olmanızı sağlayacaktır.

Japonca öğrenmek ve zorluğu

Madem Japonca öğrenmemiz gerekiyor o zaman bir yerden başlamak gerek. Japonca öğrenmek ve Japonca En sık kullanılan kelimeler adlı iki yazımda bu başlık hakkında uzun uzadıya değindim. O yazıyı inceleyerek bu konu hakkındaki detaylara ulabişirsiniz.

Japonya vize başvurusu

Vize başvuru ve çok detaylı bilgi işlemleri konusunda sizlere şunu belirtmek istiyorum ki malumunuz bu konular değişken konular o yüzden sizleri Japonya Büyük Elçiliği sitesinde ilgili bölüme yönlendiricim eğer sayfa Japonca ise sağ üstten dilini Türkçe yapabilirsiniz.

Vize türleri, başvuru için gereklilikler, iletişim gibi birçok şeyi bulunduran sayfa: Tıkla

Japonya öğrenci vizesi almak – Japonya da dil okulu

 #  Japonya’ya gittiğiniz de öğrenci vizesiyle belirli saatte çalışma hakkınız oluyor ki zaten araştırdığınızda göreceksiniz ki bu okulların çok büyük bir kısmı sizlere o çalışma saatiniz kadar iş de ayarlıyor.

 #  Yanılmıyorsam aylık 105 saatlik bir çalışma hakkınız bulunuyor. Bu çalışma hakkınızı ister kendiniz ister okulunuzun size bulduğu işlerle doldurup para kazanabiliyorsunuz. Eğer durumunuz çok iyi değilse ve burada yaşamak gayesiyle geldiyseniz, okulunuz sürecince boş durmanızı önermiyorum.

 #  Yukara Japonya da yaşamak adlı yazımda belirttiğim kısma gelecek olursak. Japonya da yaşamak için Japonya çalışma vizesi istiyorsanız iş bulmanız gerektiğini söylemiştik ki bu vizeyi alırken ben iş bulacağım deyip Japonya çalışma vizesi alamıyorsunuz. Bu vizeye başvururken iş bulunmuş olması gerekiyor.

 #  Hazır Japonya’ya dil eğitimine gelmişken işimizi buluyoruz ki zaten eminim dil öğrenmekten çok burada kendinize yaşam kurmaya geldiniz. Bu süreçlerde en önemli şey insan biriktirmektir. Çalıştığınız yerle olan iletişiminiz ya da olası Türk işverenlerle konuşmanız durumunda kendinize iş vermeye ikna olmuş birini ayarladığınız anda öğrenci vizesinin bitiminin ardından Japonya çalışma vizesi için gerekli işlemlere başlıyoruz.

Nasıl Japonca dil okulu bulacağız? – Japonya vize

Burda isim vererek insanları yönlendirmek yerine nasıl aramalar yaparak doğru sonuçlara ulaşacağınızı göstersem iyi olacak.

Onlarca denememin ardından en doğru ve reklamsız sonuçlara;

Reklam:

Japanese language school

Şeklinde aratarak ulaştım. Bura da geri kalan şey sizin kendi kişisel tercihleriniz sonucunda şekilleniyor. Dikkat etmeniz gereken unsurlar;

  • Mevki/Konum

japonca-dil-okulu-konum

Tokyo da bir okul mu istiyorsunuz? Yoksa bütçeden biraz arttırıp biraz daha sakin ama daha uygun bir yer mi düşünüyorsunuz, buna iyice karar vermelisiniz.

  • İmkânlar

japonca-dil-okulu-calisma-ogrenci

Kesinlikle okulun sağladığı imkânları güzelce inceleyin. Kablosuz ağdan tutun sosyal etkinliklerden iş imkânlarına kadar birçok konuda vaat veren okullar ver eğer siz iş bulmakla uğraşmayım, kendi kendime sosyalleşmeye çalışmayım istiyorsanız bazı okullar bunların hepsini planlıyor, tabi ücreti birazcık daha tuzlu hale geliyor.

  • Hocalar

japonca-dil-okulu-hoca-kalitesi

Reklam:

Hocalar konusunda sizlere tavsiye vermek istemiyorum çünkü bu önyargı yaratır ama birkaç filtre önerebilirim. Japoncası anadili seviyesinde olmayan ve 2.bir yabancı dili olmayan bir hocanın sizlere çok şey katacağını sanmam o yüzden bunların olmasına özen gösterseniz iyi olabilir.

Japonya evlilik vizesi almak

 #  Bunu yazmak etik mi, bilmiyorum ama eğer Japonya’ya ilgi duyuyorsanız ve Japonya da oturma izni almak ya da en azından Japonya da yaşamak istiyorsanız Japonya Evlilik vizesini düşünmelisiniz ancakkkk;

 #  Bura da benim tavsiye ettiğim şey üstüne basa basa söylüyorum EVLİLİK yoluyla alınan EVLİLİK VİZESİ. Sahte evlilik gibi yasadışı ve etik olmayan yollardan değil. Tamam; “iyi, hoş, hiç olmadı git evlen” diyorsun da hani evlilik için iki şey gerekli. Damat ve gelin. Bu denklemde birisi eksik..

Şakayı bir kenara bırakırsak size ufak bir tüyo vereyim:

 #  Son zamanlarda bazı vloglara ve blog yazılarına denk geliyorum, Anadolu’nun bağrından kopan genç kızımız Koreli bir gençle nişanlanmış, peki nasıl ya? Saatlerce düşünsen hiçbir bağlantı yok. Diller birbirinden bağımsız. Arada aktarmasız uçakla bile onlarca saat sürecek miktarda yol. Esra Erol ithalata başladı da bizim mi haberimiz yok! Neyse cıvımayı bırakıyorum.

Tanışma programlarını kullanarak yabancı arkadaşlar edinme – Japonya vize

 #  Bu tanışma uygulamalarıyla Japonca Öğrenme yazımda belirttiğim gibi kendinize Türkçe öğrenmek isteyen insanlar bulup onlara Türkçe öğrenmeleri konusunda yardımcı olabilirsiniz yada varsa herhangi bir dil hiç önemli değil burda yazımızın daha öncesinde de belirttiğim şeye dikkat çekmeye çalışıyorum. İNSAN BİRİKTİRMEK..

 #  Bu platformlar üzerinden insanlarla tanışabilmek çok kolay, insanlar bu programlarda çok fazla mesai harcıyorlar, e haliyle dillerini geliştiriyorlar ve bazı arkadaşlar ediniyorlar. Bir Türk ve bir yabancı ama birbirleriyle aylarca samimi sohbetten sonra ancak yüzyüze görüşen ve sonrasında evlenen insanlara son zamanlarda çok fazla denk gelmeye başladım, değerlendirebilirsiniz.

 #  Bu programlar aracılığıyla kendinize iş bulmanızda yardımcı olacak bir arkadaş ya da eş bulabilirsiniz ama dikkat edilmesi gereken bir şey var:

 #  Tavsiyeyi yanlış anlamamanızda fayda var çünkü anlaşmalı sahte evlilikler Japonya gibi ülkelerde kesinlikle çok büyük sorun teşkil ediyor, çok ciddi araştırmalara tabi tutuluyorsunuz, olası Japonya da yaşamayı geçtim Japonya’nın yüzünü bile görme ihtimalinizi riske atabilirsiniz.

 #  Olası tek taraflı sahte evlilik düşüneniniz varsa da o fikri aklından çarçabuk çıkarmasını öneririm. Karşınızdaki insana verebileceğiniz en büyük zararlarlardan biri onun duygularıyla oynamaktır. Lütfen iyi niyetle yaklaşalım, kendinize yeni bir hayat kurarken başkasının hayatına zarar vermeyelim. Umarım her şey umduğunuz gibi gider.


Japonya da yaşamak isteyenlere ve olası bazı sebeplerle Japonya’ya gideceklere yönelik hazırladığım bu yazının sonuna geldik. Lütfen eksik, kusurlu gördüğünüz kısımları ister İletişim ister Yorum alanını kullanarak belirtebilirsiniz. Son.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu