Dilİngilizce

İngilizce Şarkılar Dinleyerek En İyi İngilizce Öğrenme Yöntemi

İngilizce Şarkılar Dinleyerek İngilizce Öğrenebilir miyim?

İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenebilirsin. Şunu unutmamalısın ki dinlediğin İngilizce müzik, sana hiç farkında olmadan dil aşinalığı kazandırır. Günün birinde o dili konuşurken yabancılık çekmediğini fark edeceksin ve bunu sana kazandığın aşinalık yapacak.

İngilizce Öğrenmek için Şarkı Dinlerken Yapılan Yanlışlar

BKNZ: Neden İngilizce Konuşamıyoruz, Öğrenemiyoruz? Basit Düşün.!

 1-  Aktif (Bilinçli) Olarak Dinlememek

 #  Ders çalışırken, oyun oynarken ya da yürüyüş yaparken dinlediğin o müzikleri yeterince duymuyor ve eşlik edecek kadar da odaklanmıyorsan bu yaptığın eylem sana dil öğretmez.

 #  Beynin iki farklı işi aynı anda aynı kalitede yapamadığı yapılan araştırmalarca ispatlanmıştır. Sizler İngilizce şarkılar dinleyerek ders mi çalışıyorsunuz? Yoksa ders çalışırken İngilizce şarkılar mı dinliyorsunuz? Amacınız İngilizce müzik dinleyerek İngilizce öğrenmek ise yalnızca bu işi yapmalısınız. Yaptığınız işe yeterince özen göstermelisiniz.

 2–  Sözlerinin Anlamını Bilmeden Dinlemek

Şarkı çalıyor, belki de İngilizcesine eşlik ediyorsunuz ancak ne anlattığını bilmiyorsunuz. Kısaca papağanlar gibi sadece tekrar ediyorsunuz. Ancak bu İngilizce Şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenmek mantığından hayli uzak.

 3-  Sözlerini ya da Telaffuzlarını Bilmeden Dinlemek

Belki şarkının anlamını okudunuz veya okumadınız hiç önemli değil. Ancak şarkıda geçen kelimeleri bilmiyorsanız tam anlamıyla İngilizce müzik ile İngilizce öğrenmek olayına ters.

 4-  Müziği Beyaz Gürültü Olarak Dinlemek

Genellikle bir işle meşgul iken arkada öylesine İngilizce şarkılar açarız. Ancak bunun dil öğrenmeye yardımcı olmasını beklememiz hata olur. Bir işi ya yaparsın ya da yapmazsın. Şu an başka bir işle meşgulsün amacın ingilizce değil. İşte bu yüzden dil öğrenemezsin.

İngilizce Öğrenmek için İngilizce Şarkılar Nasıl Dinlenmeli?

 #  İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce Öğrenmeyi istiyorsan tam anlamıyla doğru yerdesin. Burada bunu nasıl yapman gerektiğini öğreneceksin.

 #  İnsan beynini kilit ve anahtar olarak düşünmen gerekiyor, bazen sen bir şeyi görürsün ama önemsemezsin ancak karmaşık insan beyni bunu görür, anlar ve bütünleştirir, bu tam anlamıyla dil için de geçerli sen bir nesneyi gördüğün anda beyin onu eşleştirir. Yani sen bir dile maruz kaldığın zaman ve maruz kaldığın kelimeleri anlamlarıyla veya şekilleriyle eşleştirdiğin zaman beyin onun şifresini çözer ve artık anlamaya başlar. Kısacası beynimize yeterince imkan verirsek beynimiz bir dilin şifresini rahatlıkla çözer.

O zaman İngilizce Öğrenmek için İngilizce Şarkılar dinleme taktiğimize geçebiliriz.

İngilizce Öğrenmek için Çalışma Kağıdı Hazırlama

 1-  Boş bir sayfa alın.

 2-  Bir satır atlayarak şarkının sözlerini yazın. (bir satıra İngilizce sözleri yazıyorsak alttaki satırı boş bırakıyoruz ki anlamlarını yazacak yer kalsın.)

 3-  Boş bıraktığınız satırlara ise çevirilerini yazın.

 4-  Artık ellerinizde şarkının ilk mısrası altında ilk mısrasının Türkçesi, şarkının ikinci mısrası altında 2.mısrasının Türkçesi olacak şekilde bir çalışma kağıdı oldu. Kısacası İngilizce Şarkıların lyricsini hazırlamış olduk. (Google çeviri ile oluşturulmuş lyricsler yerine Youtube gibi platformda Şarkı adı with Lyrics şeklinde aramalar yaparak lyricsler bulmanız sizler adına çok daha doğru olur.)

Örnek vermek gerekirse:

sarkilarla-ingilizce-ogren

İngilizce Şarkılar ile İngilizce Öğrenme Taktiği

 1-  Şarkıyı başlatıp şarkıyı Türkçesinden takip ederek hangi kısımda ne anlatılmak istediğini iyice anlamaya çalışıyoruz.

 2-  Bunu iyice anlayabilir düzeye gelene kadar tekrarlayın. Kağıdı hiç kullanmadan sadece İngilizce müziği dinleyerek anlayacak düzeyde olana kadar tekrarlayın.

 3-  Artık şarkıyı İngilizce dinlemenize rağmen rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Yani artık sizler İngilizce dinlemenize rağmen şarkıyı anlıyorsunuz. İşte bu noktadan sonra şarkıyı İngilizce olarak takip etmelisiniz. Çünkü sizler bu şarkının Türkçesini biliyorsunuz ve sizin yapmanız gereken tek şey yukarıda anlattığımız beynin dili çözmesini sağlamak. Şarkıda geçen “Kavga ediyordum” kısmında “I’ve been fighting”i görmeniz beynin kelimeleri kendi arasında eşleştirip öğrenmenizi sağlayacak. Kısacası sizler İngilizce şarkılar dinleyip Türkçe anlamını öğrendikten sonra şarkıda geçen anlamlar ile cümleleri eşleştirerek öğrenmeye başladınız.

 4-  Bu işlemi tekrarladığınızda göreceksiniz ki artık sanki İngilizce sözler duymak sizleri rahatsız etmeyecek çünkü artık beyin konfor alanında, dinlediği İngilizce şarkılar ve anlamlarını biliyor. Rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

 5-  Artık rahatlıkla şarkıyı anlayabilir hale geldiğinizde bir ayna karşısında, duşta veya bir arkadaşınızla birlikte eşlik ederek telaffuz yeteneği kazanıp İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenme olayını bir adım daha ileri götürüp İngilizce konuşmaya da başlayabilirsiniz.

 #  Şunu unutmamalısınız bir şarkıda onlarca kelime geçiyor ancak bir dilde insanlar günlük olarak 1000 2000 kelime konuşuyor. Yani sizler bir şarkı dinleyerek çok küçük bir adım attınız. Adımların sayısını arttırarak yani sürekli şarkılar ve yeni şarkılar dinleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Çünkü dil öğrenme süreci istikrarla gerçekleşir.

İngilizce Şarkılar Değil de Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenebilir miyim?

Bunun cevabını daha önce uzun uzun verdik. İngilizce diziler izleyerek İngilizce öğrenmek hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yazıyı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.


Her Türk genci gibi yeni bir dil öğrenmede epeyce zorlandık ve hala da zorlanmaya devam ediyoruz. Dil çalışmaya daha çok başladıkça fark ediyoruz ki bizlere hep yanlış anlatılmış ve bizler de yanlış çalışmışız işte bu yüzden yıllarca kendi kendimize neden İngilizce öğrenemiyorum, neden İngilizce Konuşamıyorum? Şeklinde sorular sorduk. Umarım bunları aşmanıza yardımcı olmak maksadıyla hazırladığım rehberleri seversiniz.

Eksik ve kusurlu gördüğünüz yerleri iletişim veya yorum alanını kullanarak bildirebilirsiniz. |SON

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu