Dilİngilizce

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek – En Harika Yöntem [2021]

Hepimizin aklına geçmişte sık sık gelmiştir, İngilizce öğrenmek için dizi izlemek doğru mu? Hani dizi izleyerek İngilizce öğrenme olayını diyorum oluyor mu?

Yazımızı başlıklara bölüp sizlere İngilizce öğrenmek için dizi izlemenin ne gibi bir öneme sahip olduğunu ve gerçekten de mümkün olabileceğini anlatmadan önce kısaca bazı şeylere değinmemiz gerekiyor.

Bu yazıyı okuyan sen, lütfen yazının ileriki kısımlarını gözden geçirmeden önce her şeyin tam anlamıyla netlik taşımadığını bilmeni isterim, İngilizce öğrenmek için şu diziyi izleyin gibi net tabirlerde bulunamayacağım ya da İngilizce öğrenmek için şu kitabı alın gibi gereksiz tavsiyeler verip sizlerin paralarını boş yere harcatmayacağım. Sizlere İngilizce öğrenmek ve bunun psikolojisi hakkında bazı tavsiyelerde bulunacağım. Doğru bildiğiniz yanlışları düzelttiğiniz anda ilerlediğinizi fark edeceksiniz.


İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek Doğru mu?

ingilizce-dizi-izleyerek-ogrenmek

 

 #  İngilizce öğrenmek için dizi izlemenin önemini epeyce duyduk ancak onlarca süren, hepsi birbirinden güzel dizilerin birkaçını izlediniz ve tahmin edeyim olmadı. Eski halimin bir tık üzerindeyim o kadar.. Bunun bir sırrı mı var ki sadece bende işe yaramadı? Ciddi ciddi küçük çocuklar bile çok sevdiği bir çizgi diziyi izleyerek dil öğrenirken ben öğrenemedim. Diyorsanız yazının sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

 #  İngilizce öğrenmek için dizi izlemek, belki de İngilizce öğrenmek adına yapabileceğiniz en önemli şeydir, sadece İngilizce öğrenmeye başladığımız andan itibaren yolunda gitmeyen şeyler serüvenimize dizi izleyip İngilizce öğrenememek de eklendi. O zaman burada İngilizce öğrenmek için dizi izlemek adına hayati önem taşıyan şeyler konuşmaya başlayalım.


İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Nasıl izlenmeli?

 #  Bunu daha önce “Neden İngilizce Konuşamıyoruz, Öğrenemiyoruz” adlı yazımızda belirtmiştim, sık sorulan İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum sorunuzun yanıtını bulmak için mutlaka okumanızı öneririm.

İngilizce öğrenirken dizi izlemeye karar verdiniz ancak bunu gerçekten yapabileceğiniz üç farklı yol var.

  1. Alt yazılı izlemek
  2. İngilizce altyazılı izlemek
  3. Altyazısız izlemek

Bunlardan dil öğrenmek adına başarısız olan insanların gerçekten de tamamı kendi dillerinde oluşturulmuş altyazılarla izliyor ve beynimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da kurnazlığa başlıyor.

 #  Dizi izleyerek dil öğrenmeye başlamadan önce beynimizi ve çalışma prensibini öğrenmemiz gerekiyor. Sıradan bir beyin sınava daha çok var deyip yatıp yatıp son anda çalışmaya başlayan Türk gencine benzer. Türkçe altyazı açıp İngilizce öğrenmek için dizi izlerseniz, beynimiz anlamakta zorlandığı İngilizceyi duymak ve anlamak yerine doğrudan altyazıya odaklanır, yani siz altyazılı dizi izlemiş olursunuz yanında da arkada da sesler duyarsınız. Bunu ben değil birçok araştırma söylüyor.

 #  Yapılan araştırmalar dil öğrenmek adına dizi izlemede: kendi dilinde alt yazıyla izlemenin dili öğretmede %0 başarılı olduğunu söylerken, izlenilen dizideki dilde altyazıyla oluşturulmuş dizileri izlerken %7, altyazısız izlerken de %13 başarılı olduğunu söylüyor.

 #  Ama altyazısız izlediğimde anlamıyorum! Diyebilirsiniz ve bunda haklısınız da o yüzden size bu konuda harika bir tavsiyede bulunacağım:

 #  Dizinin ilgili bölümünü izlemeden önce ilgili bölümün kelimelerini çalışmak ve bunun oldukça pratik yolu var. Örnek vermek gerekirse:

FRIENDS Season 1 Episode 1 words(list)

 #  gibi aramaları kendi dizinize, bulunduğunuz sezon ve bölüme göre ayarlayıp googlede aratın. İlgili bölümün kelimelerini bulduktan sonra tek yapmanız gereken kelimeleri gözünüzle taramak ve bilmediğiniz kelimeler üzerinde durarak onları çalışmanız. Bunu birçok dizi için ve birçok bölümü için denedim hepsinde olumlu sonuçlara ulaştım. Kelimelere çalıştığımıza göre gereken tek şey diziyi izlemek ama hangi sıra ile nasıl izlemeliyim?


İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzleme Yöntemi:

  1. Günlük hayat dili kullanılan ve çok da zor olmayan (öğrenmek istediğiniz aksana göre bile değişebilir) bir dizi seçin.
  2.  Seçtiğiniz dizinin izleyeceğiniz bölümünü belirleyip yukarıda belirttiğim gibi arama yaparak bilmediğiniz kelimelere çalışın.
  3. İlk olarak doğrudan İngilizce altyazı ile o bölümü izliyoruz.
  4. Ardından altyazıları kapatıp diziyi altyazısız bir şekilde izliyoruz.

Peki, İngilizce öğrenmek için dizi izleme yönteminde neden ilk başta altyazısız izlemek yerine iki kere izledik?

 #  Sebebi aslında beynimizin küçük hileler yapmasını engellemek, beynimiz bu sefer de biraz daha zorlanarak işin içine duyma yetisini de kattı ancak hala ortada bir yazı var ve bu yazıyı okumak çok daha basit o yüzden zaten ingilizce altyazılı dizi izlemenin dil öğretme konusundaki başarısı %7 iken altyazısız izlemeni başarısı %13 çünkü DUYMAK ve Konuşmak dili öğreten en önemli etkenler, okumak için orada bir yazı durduğu sürece duymaya ve konuşmaya yeterince önem veremiyoruz malesef.

 #  Peki o zaman, doğrudan altyazısız izleyelim. Diyebilirsiniz ve sizlere hak veririm ancak biz burda dil öğrenmeyi sıkıcı halden uzaklaştırmak amacıyla zorluğu kolaydan başlattık hem okumayı hem de duymayı işin içine dahil ettik. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız bunu denemenizi öneririm eğer çok zorlanmazsanız ve hoşunuza giderse bu şekilde de deneyebilirsiniz.

 #  Bir diziyi iki kere izlemek sıkıcı gelebilir o yüzden uzun dizilerdense kısa, günlük dilin konuşulduğu ve ortalama 15-25 dk arasında süren bir dizi izlemenizi öneririm. Bunun için yazının devamında sizler adına güzel dizi önerilerinde bulundum sonuna kadar okuyup bunlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 #  İngilizce öğrenmek için hangi tür dizileri tavsiye ettiğimi ve bunların hangileri olduğunu sizler için belirttim. Bunlar tamamen kişisel tecrübelerim sonucu elde ettiğim sonuçlardır ve tercih meselesidir. İsterseniz kendi sevdiğiniz dizilerle de öğrenebilirsiniz ancak kriterleri incelemenizde fayda var..


Dizi izleyerek İngilizce Konuşabilir miyim?

 #  Adı üstünde dizi izleyerek İngilizce Konuşabilir miyim? İngilizce konuşabilmek için sadece görmek izlemek yetmez, diziyi izlerken repliklere eşlik etmek size bu yolda epeyce şey katabilir. Dil öğrenmeyi anlamak ve konuşmak yerine bir bütün olarak düşünün ve korkmayın, bir dili öğrenme aşamasındaki en zeki insan da en salak insan da hata yapabilir ama bu ikisi arasındaki en büyük ayrım pes etmemek, yani İngilizce dizi izleyerek İngilizce öğrenebileceğiniz gibi, İngilizce diziler izleyerek İngilizce konuşabilirsiniz.

Peki, İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum sorunsalını da bu şekilde aşabilir miyiz?

 #  Kesinlikle evet, İngilizceyi daha önce duyduk, gördük ancak konuşmadık o yüzden ingilizce anlıyorum ama konuşamıyorum diyorsunuz. Eğer başkalarının oluşturduğu İngilizce cümleleri okuyup anlayabiliyorken kendiniz cümleler kurup da konuşamıyorsanız kısacası İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum diyorsanız artık konuşma konusunda kendinizi zorlama vaktinizin geldiğini anlayabilirsiniz, bunun için birçok metot var ve ben bu metotları İngilizce Konuşamıyoruz, Öğrenemiyoruz. Peki, Neden? adlı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.


Hangi Tür Dizi İzlemeliyim?

 #  İngilizce öğrenmek için dizi önerileri veren birçok insan Sitcom türünde dizi önerilerinde bulunmaktadır. Bunun sebebi en çok bu türün sevilmesi ya da bu dizilerin kendiliğinden dil falan öğretmesi değil. Dil öğrenme sürecinde neyi öğrendiğinizi ve nasıl öğrenmeniz gerektiğini çok iyi biliyor olmalısınız. Aksan farklılıkları gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. En basitinden Game of Thrones izleyerek İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız çok daha az gelişim sağlarsınız çünkü dizide kullanılan kelimeler ve kalıpların çok büyük kısmı geçmiş tarihte kullanılan kelimelerden oluşuyor, bunun yanı sıra Amerikan Aksanı öğrenmek istiyorsanız da Game Of Thrones gibi bir diziyi izlemenizi hiç önermem, hem eski dil hem de İngiliz aksanı ile konuşulması sizleri öğrenme sürecinde çok yavaşlatabilir.

 #  Sitcom dizilerinin önerilme sebebine gelecek olursak, genellikle doğrudan günlük hayatta geçen, bireylerin kendi aralarında konuştuğu dil kullanılarak çekilen dizilerden oluşuyor. Dizi de geçen espriler ve şakalarla da doğrudan en çok kullanılan kelimeler ve kelime kalıplarını öğreniyorsunuz. Bu konu hakkında defalarca söylediğim gibi kesinlik bulunmamaktadır, bizim amacımız sizlerin daha az kürek çekerek daha güzel sonuçlar elde etmesi.


İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerileri – İngilizce Öğreten Diziler

Aşağıda Yer alan diziler doğrudan İngilizce öğrenmek için dizi önerileri adına Çok Kolay seviyesinde sayılacak ve gerçekten istikrarlı bir şekilde izlenip notlar alındığı sürece çok hızlı etki edip inanılmaz seviye atlatacak diziler.


Friends

friends-ingilizce-ogrenmek-dizi

 #  İngilizce öğrenmek için dizi tavsiye eder misiniz? dendiği anda lafı ağzına tıkarcasına herkesin önerdiği o dizi. Alman Teknik Direktör Jürgen Klopp’un(Dünyanın en ünlü ve en başarılı futbol antrenörlerinden birisi) bizzat ingilice öğrenme sürecini gazetecilere anlattığı videoda “İngilizce’yi öğrendiğim dizi” şeklinde bahsettiği o dizi. Kullanılan el kol hareketleri ve mimiklerle anlamını bilmediğiniz kelimelerin çoğunu cümlelerden rahatlıkla çıkarmanıza yardımcı olması da öğrenme sürecini oldukça etkilemektedir. Biraz uzun gelebilir ancak Sitcom diziler ortalama 20-25 dakika sürmektedir ve genellikle de finalinde ne olacak diye izlenmez çünkü adı üstünde durum komedisi her bölüm yepyeni bir olay yepyeni komedi.. İlk sezonunun 1994 yılında çekilmiş olması da benim gibi nostalji seven insanları etkileyebilir.


How I Met Your Mother?

how-i-met-your-mother-izleyerek-ingilizce-ogren

 #  İngilizce öğrenmek için dizi tavsiyemi sorarsanız benim için birinci sırada gelen dizidir. Sebebi Friends’e göre günümüze daha yakın bir dizi olması gösterilebilir ancak benim için birinci sırada gelme sebebi anlatıcının olmasıdır. Her bölümde Ted adlı başrol karakteri Anneleriyle nasıl tanıştığını çocuklara anlatarak başlamakta ve sık sık göndermeler yapmaktadır. Yani diziyi bir kişinin ağzından dinliyormuş gibi hissetmenizi sağlamışlar. Friends gibi 10 sezon sürmüyor ancak 9 sezon sürerek de pek de aşağı kalır yanı yok.


The Office

the-office-izleyerek-ingilizce-ogren

 #  Efsane sitcom dizilerinin kıyaslamasının sık sık yapıldığına denk geliyorum ve bir şey dikkatimi çekti, hiçbir zaman kesin bir doğru olmuyor. Yani bu önerdiğim 4 sitcom dizinin tamamı da milyonlarca insanlar tarafından izlenmiş ve hepsinin ayrı destekçileri bulunmakta ancak öyle bir dizi var ki, nesnel şeylerle diğerlerinin önüne geçmiş. The Office… Gerek IMDB puanı gerekse dakika hesabıyla Netflixte en çok izlenen dizi olması en azından somut olarak diğer dizilerin önüne geçmiş bulunuyor. Farklı bir tarzı ve durum komedilerindeki kahkaha effectini kullanmamasıyla kendi tarızını oluşturan The Officeyi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Gülmekten karnım ağrıdı deyimi için gayet uygun bir dizi.


The Big bang Theory

Diğer bir popüler Sitcom dizisi diğerlerinden aşağı kalır hiçbir yanı yok. Bilimsel göndermeler, şakalar ve birbirinden komik karakterler…


Stranger Things

 #  İngilizce öğrenmek için dizi önerilerinde sadece komedi dizileri olsun istemedim biraz da heyecan, bilim kurgu ve gizem gerekliydi. Akıllara gelen dizilerden biri de tabiki Stranger Things’ti, diğer dizilerin arasına koyma sebebim de hem bölüm sayısının az olması hem de bölüm kelimelerinin İngilizce seviyesi çok kolay düzeyde olmasıydı, yani yukarıdaki anlattığım bölümlerin kelimeleri çalışma taktiğiyle kelimelere çalışarak ilgili bölümleri hemencecik İngilizce izleyecek düzeye gelip İngilizcenizi geliştirme sürecinde oldukça hızlı yol alabileceksiniz.

 #  Stranger Things’te bölüm sürelerinin diğerleri gibi çok kısa olmaması sizler için sorun olarak gözükebilir ancak bir bölüm bittiği anda eliniz otomatik olarak diğer bölüme geç tuşunu arayacağı için diğerlerinden aşağı kalır yanı yok. Sadece dil öğrenmek amacıyla altyazılı ve altyazısız üst üste 2 kere izlemek sizi biraz yorabilir.

 #  Evet arkadaşlar, sizler için 4 tane birbirinden komik sitcom dizisi olan Friends, The Office, How I Met Your Mother? ve The Big Bang Theory dizisini ve bilim kurgu, gizem kategorilerinde rekorlar kırmış olan Stranger Things‘i önererek toplamda 5 adet dizi önermiş oldum. Bunlar buzdağının sadece görünen yüzü, bunlar gibi binlerce dizi mevcut eğer kararsızlık yaşıyorsanız önerdiğim ilk 3 dizinin kaç sezon olduğuna bakmadan izlemeye başlamanız inanın hepsi birbirinden değerli diziler.

 #  Friends İngilizce öğretir mi? How I Met Your Mother? ingilizce öğretir mi? gibi saçma soruların cevabını öğrenmiş oldunuz, hiçbir şey size dil öğretmez. Siz elinize geçen her şeyi kullanarak İngilizce öğrenirsiniz.


Eğer İngilizce öğrenmeyi kafaya koymuş ve her anlamda çabalayarak ingilizce öğrenmek istiyorsan.” #1  Neden İngilizce öğrenemiyoruz konuşamıyoruz?  #2  Şarkı dinleyerek İngilizce Öğrenme yöntemi  #3  Müzik dinleyerek ingilizce öğrenmek için 5 müzik önerisi” yazılarımı da mutlaka okumanı öneriyorum.| SON.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dizi izleyerek ingilizce öğrenmeye felaket taktım, önce friendsi bitirdim şimdi skinsi izliyorum felaket geliştim, önceleri oyunlarda gördüğüm kadar biliyordum artık rahatlıkla her şeyi anlıyorum üstelik altyazısız izliyorum. Bence uğraşan adam oyun oynayarak da İngilizce öğrenir, dizi izleyerek de ingilizce de öğrenir. Önemli olan vakifd ayrımak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu