GeziKoreÜlke

Kore Vize: Çalışmak, Okumak ve Yaşamak içi Vize Almak

Kore vize alma olaylarını merak edenler için hazırladığım bu yazının amacı Kore’de yaşamak isteyenlerin hangi yolları izleyebileceğini öğrenmesini sağlamak. Kore’de yaşamak istiyorsan ve aklına sorular varsa Kore’de Yaşamak İstiyorum: Sıkça Sorulan Sorular yazıma da göz atabilirsin. Bu yazımızın içeriğini de; Güney Kore çalışma vizesi nasıl alınır? Güney Kore’de nasıl iş bulurum? Kore’de nasıl okurum? Gibi sorular oluşturmaktadır.

Kore’ye gitme konusunda;

gibi konulara değinmeye başlayalım.

Güney Kore Vize İstiyor mu? Kore Vizesi Ücretli mi?

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yayımlanan yazı:

kore-vize-almak

Yazı da da görüldüğü gibi olası Güney Kore seyehatiniz de ki çalışma ve öğrencilik durumunu dışarıda tutarsak 90 günlüğüne vize gerektirmiyor.

İlgili yazıyı incelemek için: Kore Büyükelçili sitesi

Kore Çalışma Vizesi Almak ve Kore’de Yaşamak

 

kore-para

Bu konuyu epeyce fazla insanımızın düşündüğünü ama akıllarda epeyce sorusu olduğunu düşünüyorum. Bu soruların bazılarının başında:

 • Güney Kore de yaşamak için ne yapmalıyım?
 • Kore de yaşamak için iş nasıl bulurum?
 • Kore de yaşamak için çalışma vizesi nasıl alınır?

Gibi çoğaltabiliriz.

İsterseniz bu konular hakkında kısaca sizleri bilgilendireyim. Öncelikle bu konularda bazı nesnel yargılar sık sık değişebildiği için ben sizlere daha çok “NASIL” yapabileceğinizi anlatacağım. Geri kalan bilgileri Güney Kore Büyükelçiliği resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

ilgini çekebilir >> Kore Dizi Önerileri: En İyi ve Popüler Dizileri – 2023

Kore de Çalışmak İçin Güney Kore Çalışma Vizesi Almak

 #  Kore çalışma vizesi almak konusunda çok farklı yorumlar yapılabiliyor olsa da bazı şeyleri hallettikten sonra da aslında çok da zor olmadığını göreceksiniz.

 #  Bu yazının bir benzerini Japonya Vize almak adlı yazımda da yazmıştım, Kore gerek Türkiye ile olan ilişkileri gerekse bu konuda biraz daha rahat davranması gerekçesiyle çalışma vizesi verme konusunda Japonya’ya göre çok daha rahat.

 #  Kore’de yaşamak için Kore çalışma vizesi almayı düşünüyorsanız, detaylı bir iş arama sürecine girmenizi tavsiye ediyorum bunun için kendinizi kendi yeterliliklerinize göre sıralamanız ve bu şekilde aramanız.

 • Bildiğiniz yabancı diller.

 #  Korece bilmediğinizi varsayarsak İngilizce biliyor olmanız sizleri iş bulma konusunda çok daha fazla rahatlatır. Peki, hiçbir yabancı dilim yok ama… ile başlayan bir cümle kuracaksanız sizlere Kore’ye gitmenizi ve insanlarla daha çok yüz yüze iletişim kurarak bunu izah etmeniz ve dönüşünüzde de ilgili işe başvurmanızı öneriyorum.

Bu çok daha zor bir seçenek ancak Kore öğrenci vizesi kısmında sizler için güzel birkaç şey yazdım kesinlikle bilgi kaçırmamak için yazıyı sonuna kadar okumaya devam edin.

Korece bilmiyorsanız ve öğrenmeye hevesliyseniz Korece Öğrenmek adlı yazımı okuyabilirsiniz.

 • Mezun olduğunuz bölüm.

 #  Bir üniversite mezunu olmak ve ilgili bölümde kendinizi hazır hissetmeniz sizlere iş bulma sürecinde çok yardımı dokunacaktır ancak ünivesite mezunu olmak Kore’de çalışmak için şart değildir.

 • Yetenekleriniz ve vasıflarınız.

 #  Hayatta öğrendiğimiz her şeyi üniversitelerden öğrenmiyoruz. Hatta dönüp geriye baktığımızda hayatımızda öğrendiğimiz şeylerin çok küçük bir kısmı üniversiteyi kapsıyor.

 #  Geriye ise kendimizi geliştirerek elde ettiğimiz vasıflar kalıyor. Yeteneklerinizin üzerine koyarak elde ettiğiniz vasıfları yazıp bunları da işin içine katmalısınız.

 #  Sizlere iş bulma sürecinde bir kenara not edip o alana yönelmeniz için 3 adet madde yazdım ama arkadaşlar şunu belirtmek isterim ki ben iş bulma konusunda yetkin bir insan değilim. Bura da sizlere anlatmak istediğim şey, kendinizi tanımanız ve iş arama sürecinde okyanusta boğulmamanız.

 #  Olası iş bulma süreci ve sonrasındaki işlemlerin ardından çalışma vizesine başvurarak, Kore’de yaşamak için en büyük adımı atmış oluyorsunuz. Buradaki en önemli olay iş bulmanız. Yazının başında da belirttiğim gibi sizlere tek tek ayrıntıya girerek şöyle vize alacaksınız böyle vize alacaksınız gibi yorumları yapmak istemiyorum çünkü bunlar her an değişebilen şeyler. Kore Büyükelçiliği sitesini ziyaret ederek bu konularda 1 dakika içersinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kore’de Yaşamak İçin Korece Gerekli mi?

korede-calismak-korede-yasam-seul

 #  Bulduğunuz işe göre bağlı diyerek işin içinden kaçmak istemiyorum ancak bu konunun biraz öznel olduğunu düşünüyorum. Kore’ye hayallerimin ülkesi, olarak bakıyorsanız zaten inanın bana yabancı bir ülkede yaşamak ve yaşadığınız hayattan bir şeyler anlayabilmeniz için kesinlikle o ülkenin ana dilini öğrenmeniz gerekiyor.

 #  Buna Rağmen siz Kore’ye iş için gitmem gerekiyor ve işim kısa süreli diye düşünürseniz. İşten eve evden işe şeklindeki hayatınızda İngilizcenizle idare edebilirsiniz, günlük hayata dair çok şey kaçırırsınız ama bu sizin için hayati önem taşımaz.

 #  Zaten bu konu hakkında gördüğüm, duyduğum ve bildiğim yegane şey yabancı bir ülkeye kendine yeni bir hayat kurmak amacıyla giden insanların tüme yakını o ülkenin dilini öğreniyor. Gerek kurslar gerekse günlük hayatta o dile sıkça maruz kalması insana o dili öğretiyor.

Olası Korece Öğrenmek gibi bir planınız varsa kesinlikle bu hayatta belki de yapılabilecek en büyük yanlışı –ertelemeyi– yapmayın. Bunun için sizler için hazırladığımız Korece Öğrenme Rehberini inceleyebilir ve Korece En Çok Kullanılan Kelimeler yazımı da okuyarak, günlük hayatta en çok kullanılan Korece kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Kore Vize Başvurusu

güney-kore-vize-nasıl-alınır

 

Bu konu hakkında sizleri yanlış yönlendirmek istemiyorum, o yüzden sizlere Kore Büyükelçiliği resmi sitesinin ilgili yazısının linkini paylaşacağım, incelemenizi öneriyorum

Güney Kore Büyükelçili Resmi Sitesi

Kore Öğrenci Vizesi Almak – Kore de Dil Okulu

 #  Kore’ye gittiğiniz de öğrenci vizesiyle belirli saatte çalışma hakkınız oluyor. Bu saatlerinizde çalışmanızı öneriyorum ki zaten araştırdığınızda göreceksiniz ki birçok okul mevcut, bu okulların çok büyük bir kısmı sizlere o çalışma saatiniz kadar iş de ayarlayabilir.

 #  Genelde öğrenci vizelerinde 105 saat veya civarlarında çalışma hakkınız oluyor. Bu sürelerde işler de çalışarak ek gelir elde edebiliyorsunuz ki genelde gittiğiniz okullar sizlere part time iş bulma konusunda sizlere yardımcı oluyorlar.

 #  Olası Kore dil okuluna gelme amacınız kendinize Kore de yaşam kurmaksa şu taktiği de uygulayabilirsiniz. Hali hazırda aylar süren bir öğrenci vizesi aldıysanız ve kendinize uygun iş bulduysanız bu iş yerleriyle konuşup dil okulunuzun bitmesinin ardından sizlere çalışma vizesi alma konusunda yardımcı olmaları.

Peki, nasıl Korece dil okulu bulacağız?

 #  Sizlere okul ismi vererek olası yanlış yönlendirme yapmamak adına şu şekilde rahatlıkla okullara ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

DİKKAT: Reklam vererek en üstte çıkan dil okullarını tercih etmenizi önermiyorum

“Korean Language School”

Şeklinde aratarak, konum, imkânlar, hocaları dikkate alarak kendinize en uygun okulu seçmelisiniz.

ilgini çekebilir >> En Çok İzlenen Kore Dizileri! 30+ En Sevilen K-Drama

Kore Evlilik Vizesi Almak – Kore Vize

 #  Kore de kendinize yaşam kurmak adına yapılabilecek yöntemlerden biri de evlenmek ve evliliğin getirdiği haklarla evlilik vizesi alıp Kore’ye gitmek. Sahte evliliklerden bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın, olası sahte evlilik yapmanız ve bunun anlaşılması durumunda Kore hayalinizden vazgeçmeniz gerekebileceğini de unutmayın.

Tamam, iyi hoş da… Koreli erkek arkadaşım yok ve olsun istiyorum şeklinde düşünürseniz de

 #  Hali hazırda birçok insanın kullandığı arkadaş edinme programlarını kullanabilirsiniz. Burada bahsettiğim programlarlar Yabancı insanların da kullandığı dil öğrenmek, yeni bir kültürü öğrenmek ve arkadaş edinme programları. Bu uygulamaları kullanarak ana dili Korece olan insanlarla iletişime geçebilir yeni bir arkadaş edinebilir ve Korece öğrenmek adlı yazımda da belirttiğim gibi Korece öğrenmek ve geliştirmek adına da kullanabilirsiniz.

Kore’de yaşamak isteyenlere ve olası bazı sebeplerle Kore’ye gideceklere yönelik hazırladığım bu yazının sonuna geldik. Eksik ve kusurlu gördüğünüz kısımları ister İletişim ister Yorum alanını kullanarak belirtebilirsiniz. Son.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Güney Kore de yaşamak adına çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum. (Seneye okulum bittiğine -tabi biterse- tek amacım koreye gitmek)

 2. Merhaba ben şöyle bir şey duymuştum korede öğrenci kartı falan alınca yani orada öğrenci olunca oturma iznin de oluyomuş bu doğru mu?

  1. Eğer olası bir öğrenci vizesi alma durumunuz varsa, haliyle vizeniz boyunca çalışıp orada yaşayabiliyorsunuz. Genelde insanlar Kore de dil okuluna yazılıp hem dillerini öğreniyorlar hem de orada çalışıp kendilerine hayat kuruyorlar.

 3. Kore’de çalışmak için gerekli şeyleri bu yazımda anlatmıştım ancak gözünüzden kaçmış olabilir. Kore’de çalışmak için gereken tek şey iş bulmaktır. Üniversite mezunu olmanız yada Kore’de dil okulu olmanız bu durumu kolaylaştıracak olsa bile asla bi gereklilik değildir.
  -Ayrıca Kore’de yaşamak istiyorsanız “Kore’de Yaşamak İstiyorum: Sıkça Sorulan Sorular” yazıma göz atmanı öneriyorum. Böylelikle Kore’de yaşamak isteyen insanların en sık sorduğu sorulara ve soruların yanıtlarına ulaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu