İlişkiKişisel Gelişim

Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmak – Eziklikten KURTUL!

Ezik Olmanın Bir Tercih Olduğunun Farkına Var. Onu Reddet

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak demek eziklikten kurtulmak demektir. Eziklikten kurtulmak demek, hedefler koyma konusunda sıkıntı yaşamayan, koyduğu hedeflerden geçerken anlı dik şekilde yürüyen insan demektir, başarılı olmak demektir.

O zaman gelin birlikte nasıl başarılı olabileceğimizi, nasıl güçlü bir psikolojiye sahip olabileceğimizi konuşalım..

Huzurumuz Bozulmasın Psikolojisi

Bilenler bilir, Yaprak Dökümü dizisinin efsaneleşmiş Hayriye Hanım repliğidir:

Aman Ali Rıza Bey Ağzımızın Tadı Kaçmasın

Bu şekilde düşünen ve düşünmeye devam eden bir insan asla güçlü bir psikolojiye sahip olamaz, eziklikten kurtulamaz, başkalarının hayatlarına dokunamaz çünkü bu değişim gerektirir ve huzurumuz bozulmasın, düzenimiz bozulmasın vb. vb. gibi söylemlerle bunun gerçekleşmesi ihtimalini sona erdirir.

Sizin huzurunuzun gasp edildiği yerde başkasının huzurunu düşünmeniz sizi düşünceli bir insan değil, ezik bir insan yapar. Başkaları siz izin verdiğiniz sürece sizin omuzlarınıza çıkıp ve sizi bastırabilir.

EE öyleyse Güçlü bir psikolojiye sahip olmak senin için önemliyse pasif olma. Kimse senin hakkını yiyemesin.


Taktir Bekleme! – Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmak

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak senin için önemliyse başkasından taktir bekleme, bir işi yaptığın zaman kötü yorumlara kulak asma ve kendini her zaman için geliştirmek adına daha da çabala, iyi yorumlarla da gaza gelip çalışmanın sekteye uğramasına izin verme. Bir plan yaptın ve bunu uyguluyorsun, bunu ancak sen değiştirebilirsin, annen baban dahi yorum yapsa, eleştirse, taktir etse de bu durum değişmeyecek. Değişmemeli

minim ki sen bir işi layıkı ile yaptıysan herkes senden iyi yapabilir, herkes daha iyisini yapar, çok basittir, hiç zorlanmamışsındır. Çok afedersin ama “has****ir” diye bir argo deyim vardır tam olarak durum da budur.

ilgini çekebilir >> Özgüven Nedir? Başarıya Ulaşmak için En Harika Yol [2021]


Lafının Arkasında Dur

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak isteyen, eziklikten kurtulmak isteyen insan demek aslında tüm insanlık demektir. Ezik olmak istiyorum yada bunu seviyorum diyen bir insan görmemişsinizdir.

Peki güçlü psikolojili insanlar ile ezik insanlar arasındaki en büyük fark nedir? Diye soracak olursanız; verilen sözleri gerçekleştirme iradesidir.

Japonca öğrenmeye, Korece öğrenmeye yada İngilizce öğrenmeye karar verdiniz diyelim. Şu andan itibaren her gün çalışacağınızı ve kelime ezberi yapacağınızı söylediniz ancak nedense bugün değil de yarın başlamak istiyorsunuz. Eğer anlık olarak bunu düzeltip hemen başlamazsanız, hayatınızdaki başarısızlıklar ve eziklikler devam edecektir, zira siz güçlü insanlara yaraşır bir davranış sergilemediniz.

Bir söz verdiyseniz arkasında durmak zorundasınız. Bunun başlıca nedeni “ÖZSAYGIDIR“. Özsaygısı yüksek olan bir insanın verdiği en küçük sözleri dahi tutacağına emin olabilirsiniz.


Hesap Verme

Eziklikten kurtulmak isteyen bir insansanız derhal hesap vermeyi bırakmalısınız. Zira hesap vermek demek sizi güçlü bir psikolojiye sahip olmaktan uzaklaştıracak yegane şeydir.

Anne babanıza dahi hesap vermeyi bırakın. Hesap veren insan güvenilmez insandır. Aileniz artık hesap vermeyeceğinizi, size güvenmek zorunda olduğunu anlamalı. Bunun için derhal kendinize çeki düzen verin. İnsanlara yapacağınız şeyler hakkında sorular sormayın, izinler almayın, bilgi verin. En basit şeylerde dahi izin almayın illaki bir şeyler söylemeniz gerekiyorsa bilgi verin, hesap değil.


Hayır De! – Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmak

Güçlü bir psikolojiye sahip olan bir insan hayır der.

A: Şey bugün ödevim yetişmeyecek de… ( Buraya tonla yalvarma sözcüğü gelebilir) sen yapar mısın?

B: Şey, ımmm aslında.. tamam yaparım

Kaybettiniz. Yukarıda bahsi geçen konuşma psikolojik bir savaştır. İnsanların ödevlerini yapabilirsiniz. Onlara yardımcı olabilirsiniz ancak toplumumuz gereği siz o kişinin ödevini yaptığınız için herkesin gözünde potansiyel iş kitlenecek kişisiniz. Bunu net bir dille ve kesin bir şekilde gerçekleşmeniz gerekmektedir. Yalan söylemeye ve eee, şey, mmmm gibi kendinizi güçsüz gösterecek şeylerden kaçınabilirsiniz.

Bir kere hayır dediğiniz anda hayatınızın ne kadar hızlı değişeceğini unutmamalısınız.

B: Hayır, bugün oyun oynayacağım.

Ortada oldukça net, yalan içermeyen bir red söz konusu. Bugün bir başkasının ödevini yapamaya hayır dediyseniz yarın ezik olmaya hayır diyeceksiniz. Bu konuda bana güvenin.


Çivi Çiviyi Sökmez – Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmak

 

Yukarıda bahsettiğimiz Hayır De! başlığındaki söz tam olarak bununla alakalı bir durumdur. Siz hayır diyemediğiniz için ortaya 3. bir kişiyi soktuğunuz anda artık eziklik psikolojinizin getirdiği o tasmayı bir başka insanın eline verdiğiniz anlamına gelmektedir.

Siz kendiniz bir bireysiniz. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Bir başkasına muhtaç değilsiniz. İnsanlara hayır diyebilecek ve demesi gereken tek kişi de sizsiniz. Bu sizi güçlü bir psikolojiye götürecek ve eziklikten kurtaracak en önemli şeydir.


Bırak Herkes Seni Sevmesin

Bazı kişiler sizi sevmiyor diye mutsuzsanız yada herkes sizi sevsin diye uğraşıyorsanız. Kendi mezarınızı kendi ellerinizle kazıyorsunuz demektir.

İnsanların sizi sevmesi yada sevmemesi çok da umrunuzda olmamalıdır. Bir insan sizi kendi doğal halinizle sevmiyorsa ya sizi tam anlamıyla tanımıyordur ya da sizin doğallıktan çıkmanız gerekiyordur. Sizin kendi olma serüveninizi etkileyecek her davranış, her insan hatalıdır, sizi farklı kalıplara sokmaya çalışmakta, sizi esir almaya çalışmaktadır.

Bu durumda yapabileceğiniz en güzel şey; sizi eksik hissettiren insanları kayle almamanız yada hayatınızdan çıkarmanızdır.


Peşinden Koşma – Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmak

Kaçan kovalanır demiş atalarımız. -şu ana kadar hangi konuda yanılmışlar ki?-

Bir insanın peşinden koşmaya başladığınız anda artık o insanın gölgesisiniz, o nereye giderse oraya gidecek, o nereye basarsa siz de oraya basacaksınız. Durup düşündüğünüzde ezik insanların ve loser insanların yaptığı en büyük hata da budur. Eğer bir insan sizi peşinden koşturuyorsa o insan sizi zaten cepte olarak görmektedir. Hiçbir insan değer verdiği insana bunu yapmaz.

Size bunu yapan insanı kazanmanın tek yolu onu unutmaktır. Diyebilirsiniz bir insanı unutmak, onun varlığını reddetmek onu nasıl kazanmanın tek yolu?

Bir insan egodan ibaretse karşısındaki insanı peşinden koşturur, o insanın ulaşması güç hedefleri vardır. Bu hedef yolunda bir insanı peşinden koşturmayı caiz görür çünkü başaramazsa en kötü ihtimalle cepte beklettiği kişiye dönecektir ancak siz onu takip etmediğiniz anda karşınızdaki kişi kaybetmişlik hissine bürünecektir. Artık cebinde de kozunun kalmadığının farkına varacak. Ya sizi artık rahatsız etmeyecek ya da size neden eskisi gibi olmadığınızı soracak. Bu soru geldiği anda dahi siz artık güçlü bir psikolojiye sahip insan olarak onun peşinden koşmayacağınızı ona hissettirmeniz gerekmekte olduğunu unutayın.

Kendinle Barış

Kel, göbekli, tipsiz, eğri ve uzun burunlu, kalın kaşlı, kalın bilekli vb..

Eziklikten kurtulmak isteyen herhangi bir insanın bu tarz özellikleri ile barışmış olmak zorunda olduğunu unutmayın. İnsanların saçı olmayabilir ve bunun ona ait bir özellik olduğunun utanılacak bir şey olduğunun farkına varması gerektiğini bilin. Birisi size kel olduğunuzla ilgili bir şaka yapıyorsa siz de gülün zira artık karşınızda espri anlayışı gelişmemiş pek de zeki olmayan bir insan olduğunu biliyorsunuz.

O insana yazmayı, soru sormayı kesin. Basit, ahlaksız veya akılsız bir insana verebileceğiniz en büyük zarar onu kendinizden uzaklaştırmanızdır. Bunu lafla değil eylemle yapın. Zira ona laf atmanız ya da kötü sözler söylemeniz sizin ondan farklı olmadığınızı kanıtlar. Güçlü bir psikolojiye sahip olmak isteyen bir insan işte tam olarak böyle yapar.


Eleştirileri Tek Başına Değerlendir

Yukarıda anlatılan hemen hemen tüm konularla bağlantılı olan bu başlıkta anlatılmak istenen konu şudur. Eziklikten kurtulmak isteyen bir insan eleştirileri sesli ve kalabalıkta okumaz değerlendirmez.

Birisi size yavaş konuştuğunuzu söyleyebilir ancak bu kahve içtiğiniz masadaki 5 kişi önünde düşünülüp tartışılırsa artık sizin buna alacağınız önlemden ziyada 5 kişinin ortak alacağı önleme dönüşür. Yavaş konuşmayı bırakmak yerine hızlı konuşmaya başlamış bir şekilde bulabilirsiniz kendinizi. Örnek vermek bana anlayıp değerlendirip güçlü bir psikolojiye sahip olmak ise size kalmış.


Kimsenin Köpeği Değilsin

Bir insan sürekli köşelerinizin sivri olduğundan, saçını sağa atınca daha yakışıklı olabileceğinden, siyah yerine renkli giyinmenizi söylediğinden bahsediyorsa, direkt olarak yüzüne ben senin köpeğin değilim. Fikirlerini bu şekilde belirtmemeni rica edeceğim çünkü çok da umursamıyorum deyin. Eğer bunu yaparsanız karşınızdaki kişiyi kırmazsınız. Labuali ve karşısındaki insana saygısı olmayan bir insanın gururunu incitecek belki de onun hayatını olumlu  yönde etkileyeceksiniz. İnanın bana eziklikten kurtulmanın en önemli yollarından birisi de budur.


Bir Özür Her şeyi Düzeltmez

“Eğer birisi beni kandırırsa onu ayıplayın. Eğer bir insan beni ikinci kere kandırırsa sadece beni ayıplayın.”Edgar Allan Poe

Hayat böyledir, sizi kandırıp yada üzüp tekrar yanınıza gelen insanları tek bir özürle affetmeyin. Yoksa kendinizi hayatınız boyunca, insanlar değişebilir derken bulursunuz. Bunu asla bilemezsiniz. Belki 99 kere hata yapan bir insan 100. de doğruyu bu bulacaktır ancak bunu hiçbir zaman bilemezsiniz. Size düşen hayır bana bunu yaptın bir özür bunu affettirmez gibisinden şeyleri söyleyerek kendinizi korumalısınız. Zira güçlü bir psikolojiye sahip olmak isteyen bir insan böyle yapardı.


Eziklikten kurtulmak ve güçlü bir psikolojiye sahip olmak isteyenler için yazdığımız yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer “KİŞİSEL GELİŞİM”e meraklıysanız ve kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız mutlaka bu kategorimize göz atmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu