Kişisel Gelişim

Motivasyon: Bitmek, Tükenmek Bilmeyen Yaratıcılık

Sınırsız Motivasyon ve Yaratıcılık Kazanmak Senin Elinde

Motivasyonun bu kadar yanlış tanımlandığı ve de yanlış algılandığı başka ülke yoktur diye düşünüyorum. Kimisi çıkar motivasyon gereksiz oturup çalışın. Kimisi çıkar motive olmaz iseniz çalışamazsınız. Şimdi gerçekten de nedir bu motivasyon diye kendinize sormanız gerekiyor.

Gerçekten başarılı insanların motivasyonu neler, neden oradalar, nasıl oradalar ve neden ben insanlık için, dünya için, ailem için, ülkem ve kendim için bunca güzel şey düşünürken bomboş vakit öldüren bir insanım?

Eğer gerçekten de bu durumu yaşıyorsanız ve mutsuzsanız gerçek manada kendi hislerinize tercüman olmanız gerekiyor. Gelin isterseniz birlikte çözmeye çalışalım. O zaman ilk başta motivasyonun tanımı ile başlayalım.

Nedir Bu Motivasyon?

Motivasyon nedir?  Bir insanın bir hareketi başlaması için güç, başladığı eylemi sürdürmesi için güç, bitirmesi için gerek güçtür.

Yanlış Bilinen Motivasyon Gerçekleri;

 #  Şimdi size soruyorum; bir işi başlatmak, sürdürmek ve son noktayı koymak için gereken o güç nasıl olur da işe yaramaz bir kavramdır. Nasıl olurda azımsanacak, küçümsenecek bir şeydir. Bunlarca yıldır motivasyonu siyahi, geniş omuzlu bir abimizin bize hakaret ederek bağıra çağıra verdiği öğütler olarak algıladığımız için gerçekleri unutmamız da oldukça mümkün.

 1. Motivasyon kısa süreli bir şey değildir, olmamalıdır.
 2. Motivasyonun gittiği zaman geri gelecek bir şey değildir. Kendinize uzun molalar verip TV başında, Netflix, Anime başında motivasyonun gelmesini bekliyorsanız başarısız bir insansınız.
 3. Motivasyon birikmez, biyolojide sinir sisteminde anlatılan ya hep ya hiç prensibine benzerdir. Eşik değerine ulaştıysa artık sadece oturup yapmanız gerekir. Eğlenceli olmaz, zevk vermez ancak motive olmuş bir insan bir işe başladığı zaman hedefini, geleceğini düşünür ve asla bırakmaz. Zaten zevkli olsa dünyadaki herkes başarılı olurdu (:
 4. Motivasyonum kaçtı.. Nereye kaçtı? Nerde görülmüş Einstein’in fizik çalışırken komşusu Hayriye abla fizikçiler işsiz dedi diye fizikten soğuduğunu. Nerde gördünüz Elon Musk’un size dünyalar yeter ben Mars’ı istiyorum dediğinde hastır lo diyen amcalar yüzünden amacından döndüğünü. Şaka bi yana avınızın peşinde bir çita gibi olun, koşarken hedef değiştirmez hiçbir çita. İnanmıyorsanız açın bakın.
 5. Motive olamıyorum, bilmiyorum bende olmuyor.. Bu da dünyanın en büyük yalanlarından birisidir. Temel düzey matematiği her canlı rahatlıkla öğrenebilir, ben matematik yapamıyorum kafam almıyor demek; temelleri oturtmadığınız ve bu nedenle artık anlayamadığınız ve anlamak için çabalamadığınız anlamına gelir. Genelde sayısalcı insanlar sözelden korkmaz iken sözelciler sayısaldan aşırı korkar bunun en büyük nedeni sayısalcılar daha özgüvenlidir, o kitapları okursa yapacağını bilir ancak sözelci insanlar çalışsam dahi yapamam sanır. İşte motivasyon da böyledir. Sevdiğin şeyi, istediğin şeyi arzulamıyorsan motive olamazsın. Arzudan kastım istemek değil, gerçekten istemek. Uğruna çoğu şeyi feda etmek.
 6. VAKTİM VAR SONRA YAPARIM. Eğer şu an başarılı bir insan değilseniz en büyük nedeni direkt bu yalandır. Motivasyon katilidir. Yarın güzel bir insan olmayacaksanız yine nedeni bu yalandır. Unutmayın motivasyonu kaçıran ve motive olamıyorsanız en büyük nedenlerinden birisi budur. Kendi kendinize bir oyun yaratın, beyin oyunları sever. Bir şeyi yapmanız gerektiğinde 10’a kadar sayın, pardon 10 çok. 5’e kadar sayın. 1  2  3  4  5. 5 olduğu anda direkt oturup yapmaya başlayın. Koşulları boşverin, her şeyi boşverin yapmaya başlayın direkt, anında..

Evet, kabul ediyorum hepimiz yeri geldiğinde yapmamız gereken işlerden kaytardık. Hani YouTube da saçma sapan videoların altında şöyle yorumlar vardır ya;

Yahu, ben en son integral videosu izliyordum ne ara geldim buraya??

Yer yer hepimiz isteksiz olduk, motivasyonumuzu ve yaratıcılığımızı kaybettik. Belki blog yazma konusunda belki kitap hiç fark etmez.

Peki, bu kararsızlığımızı yenmenin oturup saatlerce tam odak çalışmanın ve motive olmanın/motivasyon kazanmanın bir yolu yok mu? Gelin birlikte inceleyelim.

ilgini çekebilir >> Para Biriktirme: Az’ı Çok Yapma Sanatı.!

Yaratıcılığımızı ve Motivasyonumuzu Arttırabilmemiz için 5 Yol:

1.) Not Defterinin Önemi

 #  Hayallerini unutmak istemiyorsan onları yaz. Biraz araştırırsanız büyük insanların birçok şeyi not ettiğini görürsünüz. Motivasyon da böyledir. Eğer uğruna dünyaları yakacağın o mükemmel şeyi tembellik yaparken unuttuysan kendine hatırlatmanın tam zamanı. Çantana bir not defteri at ve düzenli olarak not alıp kontrol et. Sen motive ol, motivasyon kazan diye orada her zaman bulunacak bir arkadaşın olsun. Şunu da unutma J.K Rowling kendini bir dolar milyarderi yapan Harry Potter’i bir trende yazdı.

2.) Yepisyeni Bir Şarkı Keşfet:

 #  Metaforlara inanır mısınız? Hah şarkı burada tamamen bir metafor. Kastettiğimiz şey ise yenilik. Beyin yeni şeyler keşfederken adeta zamanı durdurur, hazzı yaşamaya özen gösterir. Yeni şeylerle ilgilenirken yeni fikirler elde edersiniz. Bu fikirler sizin motive olmanızı yani yaratıcılığınızın arttırmasını sağlayacak. Ee bir taş yuvarlanmazsa ne olur, yosun tutar.

3.) Odadaki En Zeki İnsan Sen İsen Yanlış Odadasın

 #  Motivasyon nedir ve nasıl motive olurum diye düşünüyorsanız. Sizin için belki de en önemli şeylerin başında gelmektedir. Motive olmak üzeresiniz, yaratıcılığınız tavan yapmış durumda ancak odadaki sizden daha az zeki insanlar hiçbir zaman bazı şeyleri sizler kadar önemseyip sizler kadar değer vermeyecekler. Sundukları fikir önerileri sizin daha önceden düşündüğünüz başarısız fikirlerden ibaret olacak.

başarı çikolata gibidir. Lezzetlidir ve aşırı bulaşıcıdır.

4.) Tıp Oyunu Oynayın

 #  Fark etmişsinizdir. 3 yıl önce halen tutmadığınız bir yemin vermişsinizdir. Ne zaman düşünseniz sizi üzer, karnınızı ağrıtır ve yaratıcılığınızı uçup götürür. Haliyle motivasyonunuzu kaybedersiniz. Bunun sebebi ertelemektir.

 1. Masamı toparladıktan sonra başlıyorum
 2. Yemek yedikten sonra başlıyorum.
 3. Maç bittikten sonra başlıyorum.
 4. Biraz kestireyim.
 5. Yarın.
 6. Yarın.
 7. Yarın.

Kendinizi ne zaman geliştirmek isteyecek olsanız kendini dopamin hormonu ile tatmin isteyen o beynimiz. Bundan kaçış yolu arayacaktır. Beyninizi sizi kandırmakla görevli kötü bir arkadaş olarak tanımlarsanız bakış açınız değişir ve artık onu dinlememeye başlarsınız.

5.)  Küçük Adımlar At; Ama At

 #  Beynin kentini tatmin etmek isteyen tembel bir organ olduğunu konuşmuştuk. Şimdide biraz onun zaafları hakkında konuşalım çünkü işin esasında beyin birazcık da aptaldır.

Bir şeyleri başarmak tıpkı sevdiğimiz yemekleri yerken olduğu gibi dopamin yani mutluluk hormonu salgılatır. O zaman beynimizi zevkten bayıltarak çalışkan biri olabiliriz. Gelin o zaman efsane motivasyon kazanma taktiği yapalım.

Uzun vadeli planlarını yazdığınız bir kağıt alın. (Japonya’ya gitmek olsun.)

Bu planı başarmak için orta vadede neler elde etmeniz gerektiğini düşünün. (Para ve Dil (Japonca yada İngilizce))

 1  Kısa vadede bu planınızı gerçekleştirmek için nelere ihtiyaç duyduğunuzu yazın. (Markette çalıştığınız işinizde para biriktirmek, akşam eve geldiğiniz zaman en iyi animeler listemizden seçtiğiniz animeyi yada en iyi kore dizileri listemizden seçtiğiniz diziyi, İngilizce öğrenmek yazımızda olduğu gibi orijinal dilde izleyin, Spor yapın, Kişisel gelişim ile uğraşın.)

 2  Bu yukarıda yazdığım kısa vadeli planları yaparken aklınıza neden yaptığınızı getirin burada aklınıza getirmeniz gereken şey ORTA VADELİ planlarınız zira bu sizi motive edicek ve yaratıcılığınıza yaratıcılık katıcak.

 3  Duştayken, müzik dinlerken, koşarken yada en fikirlerinizle baş başa kaldığınız en kritik anlarda ise aklınıza uzun vadeli hedefinizi getirin. Bu sizi acilen kısa vadede yapacağınız şeyleri yapmaya itecek ve amaçlarınızın boşa olmadığını anlatacak.

Motivasyon için BİL

 #  Ve bunca seni motive edecek başlığın ardından şunu da bil. Hayatta hiçbir şey tesadüfen olmaz. Dünyanın en şanslı adamı bile orada durduğu için şans gelip onu yakaladı. Başka bir yerde dursaydı asla olmayacak bir şans. Biz şans değil başarı istiyoruz. Hayat parabol gibidir asla doğrusal gitmez. Sen başarı için yola çık hayatın seni götüreceği yerde görüşmek üzere..

Biraz da Motivasyon Sözleri

motivasyon-sahibi-olmak

 #  Dediğimiz gibi motivasyon boş bir uğraş değildir. Motivasyon kazanmalıyız, nasıl motive olacağımızı bilmeliyiz. Motivasyon sözleri sizleri harekete geçirebilir ancak motive olma eylemi sınırsız yaratıcılık gücüdür. Durdurulamamaktır. Bunu sadece ve sadece siz yapabilirsiniz. Bizim uğraşımız ise ilk kıvılcımı atmak..

 • BOŞA DOĞMADIN, GEREKSİZ DEĞİLSİN. BELKİ 4 BELKİ 5 YIL SONRA İNSANLAR SENİN BAŞARI HİKAYENİ DİNLEYECEK. İÇİNDE BULUNDUĞUN DURUMUN ACZİYETİNİN FARKINA VARIP HARİKA BİR PLAN YAPTIN VE BUNU UYGULADIN. ARTIK TAKTİR EDİLMESİ GEREKEN BİR İNSANSIN.
 • Herkes sana karşı nazik davranacak. Sen kendine öyle davranma çünkü hayat da davranmayacak. Koskocaman ve çok güçlü bir savaşçı olmak zorundasın.
 • Sen Zyzz gibi paramparça bir vücuda sahip olduğunda hiçbir şeyden korkmayacak bir hale geleceksin. Çekinmeyecek. Utanmayacak.
 • Pes etmeyen kişiyi asla nakavt edemezsin. Öyle azimli öyle kararlıdır ki, sen onu düşürmekten bıktığında yeniden ayağa kalkacak ve bu kez sen kaybedeceksin.
 • Kalite bir eylem değil, alışkanlıktır *Aristo
 • Bizim aleyhimize inşa edilen duvarları yıkmaya geldik, denizleri aşmayı, engin dağları aşmayı. Söyleyin onlara biz geldik ve kimse önümüzde duramaz.
 • Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyenindir. *Gazi M.K. Atatürk
 • Devler gibi eserler bırakabilmek için karıncalar gibi çalışmak lazım. *Necip Fazıl Kısakürek
 • Birkaç gün oturup deli gibi çalışmak, her zaman yapılan azar azar çalışmaktan daha da uzaktır başarıya.
 • Gözlerini kapattığında, sevdiğin müzikleri açtığında kendini içersinde gördüğün o kusursuz hayatı başkaları yaşıyor, senden daha az hakeden. Üstelik hiç de hakkını veremeyerek. *Ramazan Doğan
 • İçinde bulunduğun durumu sevmiyorsan, içine girmek için yeni durum yarat.
 • Uçamıyorsan, koş, koşamıyorsan yürü, yürüyemiyorsan emekle, emekleyemiyorsan sürün, sürünemiyorsan sus da başarılı insanların hikayesini dinleyelim. Bahane yapmayan. Başarıya senden daha yakın.
 • Başarı görecelidir. Kendi başarını kendin belirle. Kimsenin fikrini umursama sadece yap ve başar.
 • Nere gidersen git kendinden kaçamazsın. Başarılı olmak için önce kendini değiştir. Sonra her yer değişecek.
 • Bugün yaptığın hiçbir şey ziyan olmayacak ama bugün yapmadığın her şey için pişman olacaksın.

 !  Belki ders çalışma motivasyonu, belki kod yazma motivasyonu belki spor motivasyonu aramak amacıyla bir yola çıktınız ve bu yolda yolunuz bu yazıya düştü. Size şunu söylemeliyim ki hiç şüphesiz çok değerli bir insansınız. Başarıyı hak ediyorsunuz hem de inandığınızdan fazla. Bunu seni hiç görmeyen ben bile hissedebiliyorum. Nasıl motive olurum? Diye başladığınız serüvenin sonu bol motivasyonlu, yüksek çalışma azmi ile ve başarılı ile dolsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu