Kişisel Gelişim

Özgüven Nedir? Başarıya Ulaşmak için En Harika Yol [2021]

Özgüven, fark ettiniz mi bilmem ama her ortamda vardır böyle kişiler, hani herhangi bir şey olduğu an ilk gönüllü bunlardır. En çok bunlar yere düşerler, en çok da bunlar ayağa kalkarlar. Siz onların adına utanırsınız ama onlar düştükleri için utanmazlar ve evet, en sonunda da galibiyeti tadarlar. Özgüven, işte tam olarak bu. Kendine ve yapabileceklerine sonsuz bir güvenle bağlanmaktır.

Kimi zaman hayatımızda aşkımızı ilan edemeyiz, ailemize ve sevdiklerimize itiraz edemeyiz, isteksiz olmamıza ve çalışmamız gerekmesine rağmen arkadaşlarla dışarı çıkarız. Bazen arkadaşımızın haksız olduğunu biliriz ama yanıldığını söyleyemeyiz. Bunların başlıca sebebi özgüvensizlik. Özgüven sahibi bir insanın başarıya doğrudan bir değil birkaç adım daha yaklaştığının kanıtı da işte tam olarak bu.

Özgüven Nedir?

Özgüvenin tam olarak tanımını sizler için yapmayacağım ama özgüven tam anlamıyla özsaygı yani kişinin kendisine fiziksel ve düşsel olarak saygı duymasıdır. Özgüven sahibi bir insan, büyük burnundan utanmaz ya da aklına gelen bir fikri belirtmekten. Geri adım atmaz kararlarının doğrusuyla yanlışıyla arkasındadır. Çok fazla düşer ve çok fazla kalkar onu başarıya götüren de budur.

Evet, cevabımızı almış bulunmaktayız. Özgüven -özsaygı- tam anlamıyla başarı getirir. Özgüveni olan bir insan denklemin ilk adımında yapabileceğine inanır, zorlandığı an asla bırakmaz ve bu aşamada dünyadaki milyarlarca insanı geçer çünkü her insan başlar ama çok az insan başarabileceğini hissedip devam eder.

Özgüvenli Olmanın Getirileri nelerdir?

ozguven-eksikligi-nedenleri

Eğer özgüvenli bir insansanız: Hayallerinizin arkasında durursunuz ve başarabileceğinizi bilirsiniz.

Kendinize yurt dışında yaşamak şeklinde bir hedef koyabilirsiniz bu da Kore de yaşamak ya da Japonya da yaşamak olabilir hiç farketmez. Günün birinde kendinizi orada hayal etmişseniz ve özgüven sahibi bir insansanız iş bitmiştir. Her an aklınızdadır ve sizi kimse pes ettiremez.

Eğer özgüvenli bir insansanız: Ortamlarda fark yaratırsınız.

İş görüşmeleri hakkında hep şunu söylerler, göz teması kuramayan adayları eleme konusunda cömert davranılır. Sebebi basit aslında, sizler çalışan olabilir ve patrondan kendinizi aşağıda görebilirsiniz ancak bir işe talipsiniz ve birsürü kişi de bu işe talip. Her şeyden önce meydan okurcasına bir yaklaşımda bulunmanız ve kendinizin doğru aday olduğunu göstermeniz gerekiyor. Gerek göz teması, gerek dış görünüş, konuşurken ki ses tonu… Bunlar ve daha niceleri sizlere bakanları etkilemek adına yapılabilecek en önemli şeyler.

Eğer özgüvenli bir insansanız: İkna etmede üstünüze yoktur.

Şöyle gözlerinin içine bakar, yüklemin etrafını asla çok süslemezer. Söylerler ve onay alırlar çünkü karşısındaki ona onay vermek için kendi kendine mantıklı sebepler üretir. Bunun altında yatan en büyük sebep özgüvendir. Bir insan sözle ya da lafla değil de bakışlarıyla size güven veriyorsa tüm güveninizi almış anlamına gelir.

Eğer özgüvenli bir insansanız: Sözünüz geçer.

Arkadaş çevresiyle örnek vermek gerekirse, bir ortamda bulunduğu andan itibaren kararsızlıklar silsilesi başlar. Sağa mı dönelim sola mı? Yemek yiyeceğiz de dürüm mü yiyelim ekmek arası mı? Çorba mı yoksa Yemek mi? Sağlıklı mı Fastfood mu? SONU GELMEZ. Hemen burda devereye özgüveniyle insanları etkileyen biri çıkar. Diğerleri kararsızlık aşamasındayken o tek bir lafıyla kararı verir diğerlerine o karar çok mantıklı gelmeye başlar.

Eğer özgüvenli bir insansanız: Başarırsınız.

Bunun başı, sonu, önü, arkası falan filan yoktur. Gerçekten karar verirsiniz, başlarsınız ve başarırsınız. Bu sıra asla değişmez. Araya başarısızlıklar serpişir ancak bu başarısızlıklar sizi eğitip güçlendirerek başarıya daha hızlı götürür.

Özgüvenin Başarıya Etkisi

ozguvenli-olma-yolları

Bu konuda herkesi karşıma almaya hazırım, dünya çapında başarılı insanları araştırın ve biyografilerini okuyun hiç farketmez. Bunlar yıkılmaz bir iradeye sahiptirler. Ben buna Elon Musk’tan bahsederek devam edeyim.

Biyografisini okuduğumda Elon Musk da şunları gözlemledim:

 • Şirketleri iflasa demir atmışken ve acil yatırımcı gerekliyken, bir dizi yatırımcıyla konuşup gereğinden fazlasını bile rahatlıkla alma konusunda yatırımcıları etkilemiş.
 • Bir proje sunulduğunda çevresindeki 10 kişiden kaçının karşı çıktığı konusunda sağırlaşıp geri kalan herkesin desteğini alıp hızla ilerlemiş.
 • Dünyanın en iyi yazılımcılarıyla çalışmış, bu yazılımcıların mesaisi bitip eve gittiklerinde birer birer kodları gözden geçirip hatta bir de değiştirip yazılımcılarla kavgalara girişmiş, hiçbir zaman altta kalmamış eksik olduğu konularda kendini geliştirmiş ve o yazılımcılarla aynı tartışmaya bu sefer haklı olarak girmiş.
 • Başarı ile yatıp kalkan biri olarak her zaman planlıymış hatta o kadar planına sadıkmış ki roket siparişi aldığı bir gün sallama ve çok az bir tarih verimiş. Yanındakilerle ilk konuşması da yetişir mi olmuş. O konu hakkında detaylı bir şekilde araştırmalar yapmış yetişme ihtimalleri üzerinde durmuş çok yoğun bir plan çizip herkesi bu plana dahil edip yetiştirmiş.

Özet: İşin özeti başarısızlık denen şey sadece kafada olan bir şey başarı da öyle, bir insan başarısızlığı kafasından söküp atarsa o artık başarısızlık değil tecrübedir. Her bir başarısızlık bir tecrübedir, her tecrübe seni biraz daha hızlandırır başarı yolunda.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

ozguven-nedir-kendine-guven

Özgüvenli olmanın getirilerinnden ve özgüvensizlik yani özgüven eksikliğinin getirilreinden bahsettik. Şimdi sizler adına özgüveninizi kazanmak ya da özgüveninizi geri kazanmak adına yapabileceklerinizi listeledim.

Özgüven Kazanmak İçin Pozitif Olun

Bunu elindekilerle yetin manasında demiyorum, bunu başarısız olduğunuzda vazgeçmemeniz için kullanın diye diyorum ya da karşılaştığınız her zorlukta pes etmeyin diye diyorum. Özgüven kazanmak için pozitif olun çünkü defalarca dediğim gibi her düşmeniz sizleri birgün daha sağlam ayakta durma konusunda eğitir. Doğanın kuralı budur. Kuşlar, bebekler ve diğer her şeyde gözlemlenir.

Özgüven Kazanmak İçin Vücut Dilinizi Değiştirin

Uyandığınızda pozitif olun ama bu pozitif olmaktan çok daha farklı bir pozitiflik. Duygular bedeninizi yönetebilir. Uyandığınız anda yataktan çıkmayı alışkanlık haline getirin. Uyumadan önce sizleri yarın harika bir gün beklediğini hatırlayın. Kararlı olun. Vücut diliniz yanınızdaki ruh sömüren insanlar gibi olmasın. Sizin kararlı, pozitif ve girişken bir vücut diliniz olsun ve siz yanınızdakileri etkileyin. Özgüven kazanmak adına vücut dilinizi değiştirmenin önemi yadsınamaz.

Özgüven Kazanmak İçin Küçük Bir Fiziksel Değişim Yapın

Benim açımdan önemli bir aşama daha. Kendinize metaforik yani size bir şeyler çağrıştıran nesneleri yanınıza iliştirin, belki bunu saçınızı keserek, parfümünüzü değiştirerek ya da en basidinden şampuanınızı değiştirerek yapın. Uzattığınız küçük parmağınızdaki tırnak, taktığınız farklı bir küpe, saçınızı belki diğer tarafa yatırmanız hiç farketmez. Bu fiziksel değişiklik size bir şeyler çağrıştırsın ve gördükçe kendinize olan sözünüzü hatırlatsın. Vazgeçmek yok. Özgüven kazanmak için gayet yaratıcı bir seçenek.

Özgüven Kazanmak İçin İnatçı Olun

Sizler ayağınıza değen ilk taşta ya da küçücük bir taşta pes etmek için başlamadınız. Sizler sonunu getirmek, başarmak adına başladınız. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Siz güzel, zeki ve çalışkansınız ve asla pes etmezsiniz. Başarısızlık sizin kitabınızda yer alan bir tabir değil. Özgüven kazanmak adına inatçı olmanız gerçeğini değiştiremezsiniz.

Özgüven Kazanmak İçin Hazırda Bekleyin

Bazen hiç ummadığınız bir şeyler olacak ve planınız mahvolacak ya da en ummadığınız kişiler size ihanet edecek ya da çok uzun vadeli bir plan yapacaksınız ama saçma bir şekilde belki yıllarca sürecek COVID belası gelecek. Kimse bilemezdi ama hazırlıklı olun. Özgüven kazanmanın yegane şartlarından birisi budur. Her şey olabilir ama asla vazgeçmemeniz gerekir.Bunu da pozitiflikle çözebilirsiniz. Bir tek size olmadı, bir tek size de olmayacak ve her an olabilir. Her engel aşmak içindir. Çukurun en derin en karanlık noktasına ulaştığınız anda yükseliş kaçınılmazdır çünkü en kötüsünü yaşadınız daha da sırtınız yere gelmez.

Özgüven Kazanmak İçin Kırılma Anlarını iyi oynayın

Benim bu tarz durumlar için hep bir sözüm vardır. Kırılma anlarını iyi oynamak gerek. diye, bunun anlamı en kötü olduğunuz anda gösterdiğiniz tepkiler yaptıklarınız hayati önem taşır. Diyetinizin bilmem kaçıncı gününde mideniz sizi ele geçirmişken en zorlandığınız anda yemediğiniz o yemek sizi güçlü kılar. Ya da intihar gibi saçma bir şeyi düşünüyorsanız tam o noktada HAYIR benim hikayem böyle başlamadı böyle bitmez derseniz bu sizi mükemmelleştirir. Muhammed Alinin bir sözü vardı, gazeteciler kaç tane mekik çekiyorsun diye o da bilmiyorum kaç mekik çektiğimi saymıyorum, sadece acı çekmeye başladıktan sonra saymaya başlıyorum çünkü sizi asıl geliştiren bunlardır demiş. Yani kırılma anında ne yaptıysanız osunuz ve özgüveninizi geliştirecek ya da yerle bir edecek şey budur.

En çok acıktığın ve acı çektiğin o anda diyeti bozdunuz mu devam mı ettiniz?

En çok arkadaşlarınla gezmek istediğin anda oturup ders mi çalıştınız yoksa dışarı çıkıp eğlenceye mi daldınız?

Bu gibi soruları kendinize sormak ve her zaman doğru seçeneği seçecek olmak ileride sizleri yıkılması güç bir özgüven kazandıracaktır.

Özgüven Eksikliği ve Beraberinde Getirdikleri

Özgüvensizlik ya da özgüven eksikliği, bir insanın hayatını zindana çevirebilecek yegane şey. Bir hayal kurarsınız ve arkasında siz bile duramazsınız. Hayaliniz hakkında herkes söz sahibi olur, komşunuzun dahi bir fikri vardır ve bu bile sizi etkiler. Bir keresinde bana bir arkadaşım söylemişti, dolmuşta giderken ineceği durakta inemediğini, sebebiyse söylemeye çekinmiş olmak. Evet, bunlar gerçek. Özgüveniniz azaldıkça sesiniz içinize kaçmaya başlar, hayal kurmak ve plan yapmak yalan olmaya başlar. Gözünüzde gelecek küçülür, küçücük olur. Depresyon kaçınılmazdır.

Peki, Özgüven eksikliği ya da özgüvensizliğin bu kadar kötü etkisi var ve bunun seviyeleri var, hangi seviyede olduğumuzun önemi yok bundan kurtulmamız lazım. Onu anladık. Peki ne yapmamız laızm diyorsanız. Sizler için Özgüven nasıl kazanılır adlı başlıkla devam edelim.

Özgüvensizliğini Yenmeniz İçin 12 Yöntem

Evet, özgüven kazanmak hakkında uzun uzun konuştuk ama özgüvensizlik yani özgüven eksikliğini yenmek adına sizler için 12 adet söz hazırladım. Bu sözleri okumak yetmez. Okurken düşünmelisiniz ve kendinizi bunun içine dahil etmelisiniz. Yaşadığınız Özgüven problemini ancak böyle çözebilirsiniz.

 1. Sen kendini sevmezsen kimse seni sevmez, sen kendine saygı duymazsan kimse sana saygı duymaz.
 2. Kelimelerin sihirli güçleri vardır, bunu asla unutmayın.
 3. Hedefler belirleyin ve bu hedeflerinizi uzun ve kısa vadeli şeklinde ayırın.
 4. Ulaşılabilir hedefler koyun, önemli olan hedefinizin istikrarıdır.
 5. Hayır demeyi öğrenin.
 6. Kişisel gelişim okulda başlamaz, mezun olunca bitmez. Kendinizi geliştirmek adına her gün çalışın
 7. Her ulaşılabilir hedef, sizlere o sihirliymiş gibi görünen motivasyonu kazandıracaktır. Motivasyon ise sizlere uzun vadeli hedeflerinize ulaşma yolundaki ilhamı verecektir.
 8. Gün bitmez, yeni bir gün başlar. Olumsuz düşünmeyi bırakın, çevrenizdeki olumsuz düşünen insanları kendinizden uzaklaştırın.
 9. Hayat bir gündür o  da bugündür.
 10. Hani derler ya “Çevrenizdeki beş kişinin ortalamasısınız” diye. Bunu iyice düşünün.
 11. YENİ, YENİ, YENİ.. Canınızı sıkan ve sizi aşağı çeken tüm eski yüklerinizden kurtulun. Yeni dostluklar edinin, yepyeni bir ilgi alanı bulun, bağımlılığınız varsa hemen kurtulun.
 12. Her başarılı insanın dediği ama başarısız insanların ısrarla göz ardı ettiği, başarısız ola ola bir şeyleri öğrenmenin doğruluğuna inanın. Düşün kalkın, tekrar düşün ve tekrar kalkın çünkü ayakta durmanın tek sırrı budur. Özgüven kazanmanızın da en büyük sırrı budur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu