FinansKişisel Gelişim

Para Biriktirme: Az’ı Çok Yapma Sanatı.!

Para Biriktirmek için Eline Geçen 10 Altından 1'ini Kenara Ayır

Para biriktirme, para biriktirmekle gelen zenginliği, zenginler tarafından tutulan bir sır olduğunu düşünmemelisiniz, doğru para biriktiren bir kişi bu para biriktirmenin verdiği olgunlukla zengin olabilir, isteklerini gönlünce gerçekleştirebilir. Sizlere bu yazıma anlatmaya okuduğum Babil’in En Zengin Adamı adlı kitabımdaki alıntılarla başlayacağım.

 #  Babil, döneminde o kadar zengin bir ülkeydi ki barajlar ve verimli topraklarıyla imrenilen defalarca fetih edilmek istenen bir ülkeydi. Para biriktirme yöntemimizi yeryüzündeki en zengin ülke olan Babil’in en zengin adamı Arkad’ın taktikleriyle öğreneceğiz, isterseniz Arkad bu taktikleri nasıl paylaşmış gelin kısaca anlatayım:


Arkad’ın 0’dan Zenginliğe Öyküsü:

para-biriktirme-sirlari

 

 #  Kral danışmanıyla bir araya gelip halkın maddi durumu hakkında bilgi almak istiyor ve aslında duymak istediği cevap belli, yaptığı onlarca yatırım, barajlar vb. şeylerle halkın zenginlik içinde yüzdüğünü zanneden kral danışmanından aldığı cevaptan sonra şoka uğrar.

 #  Danışmanı krala der ki: Kralım dağıttığınız onlarca altın sanki elekten geçirilmişçesine halktan süzüldü ve birkaç adamda toplandı, bu adamlar parayı ve para biriktirme, para yönetme hakkında uzman kişiler diye de ekler.

 #  Kral da şöyle bir emirde bulunur: Peki, şehrimdeki en zengin adam kim?

 #  Danışman söyler: ARKAD

 #  Kral da dönemine göre şaşılacak derece zeka dolu bir plan düşünür. Arkad’ı çağırtılmasını ve yüzlerce eğitmene para biriktirme taktiklerini, para biriktirme yöntemlerini anlatmasını emreder.

 #  Şaşılacak şey şudur ki Arkad da çok mutlu olur, tahmin edeceğiniz gibi birçok insan gizleyip bu taktikleri kendi çıkarlarında kullanmak ister, ancak Arkad’a göre bu taktikler herkesin bilmesi gerektiği şeylerdir ve kesinlikle sır değildir.

 #  Arkad bu eğitimcilere şöyle seslenir. Sizlere Arkad’ın binlerce Altın ve yüzbinlerce gümüş sikkelerini biriktirirken kullandığı 7 yöntemi anlatacağım. Her gün 1 yöntemi paylaşacağım diyerek bilginlere her gün bir taktiği anlatır.

 #  İsterseniz üzerinden onca zaman geçmesine rağmen birçoğumuzun halen bilmediği bu yöntemleri sizlerle paylaşayım.

Şunu belirtmek isterim ki Babil hakkında araştırma yapan onlarca Profesörler tabletlere yazılan bu taktikleri okumuş ve uygulamışlardır, burda yazılanlar hikaye değil, gerçekten bir dönemin en zengin insanının 0’dan servete öyküsünün taktiklerini anlatmaktadır.

Para Biriktirme Cüzdanını Doldurmayla Başla #1

 #  Arkad âlimlerle sohbet havasında insanlarla sohbet etmeye başlar ve âlimlere, sizler gibi ben de temel işlerde çalışmayla servet oluşturmaya başladım ve para biriktirdim der. Yani sizler de ben Babil’in en zengin adamı Arkad gibi zengin olabilirsiniz. Bunun için öncelikle cüzdanınız şıkır şıkır gümüş ve altın sikkelerle dolmalı.

 #  Sizlere para biriktirme taktiğim yani cüzdanınızı altınlarla doldurma aşamasındaki ilk yöntemim: Cüzdanınıza koyduğunuz 10 altından 9’unu harcamak. Evet para biriktirmeye bununla başlamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Peki, bunun anlamı ne?

 #  Kazancının 10’da 1’ini kenara ayır ve asla harcama. Kendine bunu öğret. Sen artık 10 altın değil 9 altın kazanıyorsun..

 #  Peki, daha fazla veya daha az olamaz mı?

 #  Arkad bunun hakkında şunu söylüyor: En az 10’da 1’ini biriktirmek için ayırmalısın daha az olmaz. Daha fazla olması da sana bağlı ancak burdaki öğüdü; başlangıçta fazla ayırmaya çalışıp ne kendini bu işten soğutma ne de para biriktireceğim derken açlık içersinde gezinme.

 #  10’da 1 kuralının olayı nedir?

 #  Arkad fakir bir gençken ilk para biriktirme denemesinde 1 yıl boyunca kazandığı 10 gümüşten 9’unu harcarken asla o 1 gümüşe dokunmuyor ve bir yıl boyunca biriktiriyor. Bir yılın sonunda cüzdanı şıngır şıngır altın ve gümüşlerle çalkalanırken bu aşamada diğer aşamaya geçiyor.

Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın #2 – Para Biriktirme

 #  Arkad’ın yegâne öğüdü: Arzudur. Para biriktirme arzusu. Sen para biriktirmeyi ve birgün zengin parası her şeye yeten bir adam olmayı arzulayacaksın ki gerçekleşecek. Bu aklında hiçbir zaman çıkmayacak.

 #  Harcamalarınızı kontrol altına alın dedi Arkad, Alimlerden biri Arkad’a serzendi: Arkad ben özgür genç bir adamım, benim arzularım var. Hayatın güzelliklerini tadmak benim hakkım. Bütçe yapıp bu zevklerden mahrum olmak istemem dedi çünkü beni yük taşıyan bir hayvandan farksız yapacaktır dedi.

 #  Arkad da ona: Peki arkadaşım senin bütçeni kim ayarlıyor dedi.

 #  İtiraz eden adam: Ben kendim yapıyorum der.

 #  Arkad da ona: Kendi bütçesini ayarlayan bir yük eşeği olarak yüküne mücevherler, halılar ve ağır altınlar ekliyor musun? eğer eklemiyorsan çölde giderken gerekecek tahılı, samanı ve suyunu ekleyeceksin der.

 #  Bütçe ayarlamamız bizlere cüzdanımızı doldurma yani para biriktirme konusunda yardımcı olacaktır.

 #  Arkad bunun için şunu söyler: Toprak levha üzerine harcama yapmanız gerektiren arzuları kazıyın ve gerekli olanları belirleyin ve bu aşamada gelirinizin 10’da 9’u aşmayacağından emin olun. Bu oranı aşmanızı sağlayacak şeyleri hemen üzerinizi çizin gerçekleştirmediğiniz istekler bölümüne ekleyin.

 #  Paramızı biriktirmeye başladık, bu yolda bütçemizi ayarlayıp kendimizi düze çıkardık sıradakine geçelim.

Para Biriktirme için Sahip Olduğun Altını Çoğalt #3

para-biriktirmek-yontemleri

 

 #  Hocası Arkad’a , Arkad da alimlere şunu söyler, paranız sizler için çalışsın kendi kendine artsın.

 #  Bunun anlamı paranızla yatırımlar yapın, altınlar cüzdanınızda çoğaldıkça kendi kendini arttırsın. Bu konuda Arkad’ın ilk denemesi başarısızlıklarla sonuçlanmış. Hikayesi de şu şekide

 #  Tuğlacı Azmur denen bir adama değerli mücevherler alması için bir yıllık emeğini vermiştir Arkad ancak Tuğlacı Azmur daha önce bu konu hakkında hiçbir şey yapmamıştır yani tecrübesizdir ve Azmur Fenikeli tüccarlardan çok değerli diye parlak camları alıp gelmiştir. Haliyle koskoca bir yıl çöpe gitmiştir ancak hocası Arkad’a üzülmemesi gerektiğini söylemiştir, çünkü bir konuda uzmanı olmayan birine güvenmemen gerektiğini bir yıllık birikimin karşılığında öğrendin der.

 #  Azmur ikinci denemsinde ise çok güvendiği ve işinin ehli bir kalkan imalatçısına borç para vermiştir (o zamanlar borç para kiralama denen bir şey var para ödenene kadar kira ödeniyor bu sayede senin paran sana aylık kira getiriyor.) Bu aggar kalkanlarını satıp borcunu geri ödemiştir ve bol miktarda da kira ödemiştir.

 #  Babil çok eski uygarlık olduğu için para biriktirme adına şunu yapın, paranızı burda değerlendirin gibi tavsiyeler vermesi imkanszıdır ancak bu konuda bizlere çok iyi bir fikir vermiştir. İşinin ehli insanlar daima bizlerle engin fikirlerini paylaşmaktadırlar ve bu bilgilerini tamamen ücretsiz bir şekilde sunarlar. Bizim akıl hocamız bunlardır, bu insanların tavsiyeleri üzerine paramızı değerlendirmeliyiz. Sadece bir alana yönelik düşünmeyin. Bir paranız var ve bu paranız sürekli başka paraları çekmeli.

Servetinin Zarar Görmesine İzin Verme #4 – Para Biriktirme

 #  Paranız arttıkça fırsatlarınız da artacak, aslında gerçekle yakından alakası olmayan tek amacı sizlere para kaybettirmek olan şeylerde paranızı kullanmak isteyeceksiniz ancak burda da Arkad’ın tavsiyesi aklınıza gelsin

 #  Yatırım yapmanın en önemli kuralı, sermayenin korunmasıdır. Arkad’a göre servetini kaybetmeyi göze alarak yatırımlar yapmak akılsızcadır ve yıllarca süren emeğinizi boşa atmanızı asla tavsiye etmez. Para biriktirmek bir süreçtir, günün birinde paranızı ikiye üçe katlamak için paranızı tamamen kaybetme yoluna girmemelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi, danışmanlarımız eşimiz, dostumuz ve çevremizdeki tecrübesiz insanlar değil işin profesyonelleri olmalıdır. Çünkü bilgi güçtür paylaştıkça çoğalır üstelik bedavadır. Yatırım yapmadan önce bu insanlardan fikir alın.

Sahip Olduğunuz Mülk Kâr Getiren Bir Yatırım Olmalı #5 – Para Biriktirme

 #  Arkad’a göre para biriktirirken mülk seçiminiz konusunda çok iyi karar almalısınız. Her insan karısının çiçekler yetiştirebileceği ve çocuklarının bahçesinde koşup oynayacağı büyüklükte bahçeli bir ev ister. Bu isteklerinin gerçekleşmesi de insanın kalbini huzurla doldurur ve girişimcilik konusunda daha başarılı olmasını sağlar.

 #  Arkad’a göre Babil’de insanların çoğu kendilerine uygun olmayan evlerde oturuyorlar ve bu evler için yüklü kiralar ödüyorlar. Bu kiraları ödemek yerine borç veren kaynaklardan borç alıp doğru ödeme yöntemiyle bir ev sahibi olmak hem girişimcilik konusunda sizlere yardımcı olacak hem de kalbinizi huzurla dolduracak diye ekliyor

 #  Burada bir ekleme yapmalıyım. Burada mülk sahibi olmak yerine daha uygun bir mülkte oturmak şeklinde de düzeltebiliriz, çünkü babil ile günümüz şartları bir değil ve Türkiye şartlarında üstelik para biriktirerek ya da belki faizsiz krediler çekerek ev sahibi olmak çok zor. O yüzden kira, yol ve yemek gibi maliyetlerinizi hesaplayıp doğru evi seçmelisiniz diye bitirsek daha doğru olur.

Geleceğe Yönelik Kazanç Sağlayın #6 – Para Biriktirme

 #  Arkad’a göre ideal bir erkek gerek gençliğinde gerek yaşlılığında hem ailesine hem eşine sahip çıkabilmelidir, her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Para biriktirmek konusunda eksik kalan bir erkek güçten düştüğü ve çalışamaz hale geldiği andan itibaren parasız kalacaktır.

 #  Arkad konuşmasının devamında da belki binlerce yıl önce sigorta hakkında tahminlerde bulunmuştur, belki aylık düzenli bakırlar ödiyerek ölmeniz durumunda çocuklarınıze ve karınıza bir miras bırakmanız için gelecekte akıllı adamlarlar çıkıp sizlere bunu önerecekler bunu gerekli görüyor ve tavsiye ediyorum der.

 #  Şimdi bunu günümüz şartlarına uyarladığımızda artık kadın ve erkekleri eşit değerlendirmemiz gerektiğinde ve arkadın hayali gerçek olup emeklilik gibi sigorta sağlayan sistemlerin de olduğunu düşünürsek, yine de para biriktirmeliyiz.

 #  Yani düzenli olarak kazancımızın 10’da 1’ini biriktiricez, belki bir yılın sonunda bu altınları uygun yatırımlarda kullanıcaz ancak bu yatırımlar işinin ehli uzmanlardan tavsiyeler alınarak yapılacak ve bunları yaparken de kazancımızın tamamını kaybedicek risklerden uzak durup geleceği düşüneceğiz. O zaman son maddeye geçelim…

Para Kazanma Yeteneğini Geliştir #7

 #  Arkad’ın en önemli tavsiyesinin arzu olduğunu söylemiştik. Arkad da fakir genç bir adamken ilk olarak arzu duymaya başlamıştı. Gerçekten zengin bir adam olmaya duyduğu arzu onu her geçen zaman diliminde araştırmalara ve yeni bilgilere sürüklüyordu ve bu durum onu katiplik mesleğinde (katipler tabletlere yazılar kazıyorlar, kısacası okuma yazma bilen insanlar önemli şeyleri tabletlere kazıyıp karşılığında para alıyorlar.) sürekli zam istiyordu ancak patronu sıcak bakmıyordu bu duruma.

 #  Zengin olma arzusuyla yanıp tutuşan Arkad çevresini iyice gözlemlediğinde fark etti ki kendisinden daha fazla çalışan katipler çok daha fazla kazanıyordu, Arkad da hemen çok daha fazla çalışmaya başladı. Bu çalışma onun üzerinde harika bir gelişme yarattı. Yazdıkça hızlanıyor daha çok yazıyordu. Patoronu ise Arkad’a en iyi işlerini emanet ediyor ek işlerde çalıştırıyordu. Arkad’a yüz asan patronu resmen Arkad’a ekstra para ödemek için çabalıyordu.

 #  Arkad da tam olarak bunu tavsiye etti. Fırıncıysanız en iyi ekmeği yapmaya çalışın, çöpçüyseniz en iyi siz temizleyin. Ne de olsa bir çiftçinin işi bir tarlayı sürmek ise o tarlayı yarım yamalak sürer ise işini kötü yapmış olur yeni iş tekliflerinin önünü kapatır. O tarlayı ne kadar iyi ve hızlı sürersen o kadar fazla saygınlık ve para kazanırsın.

Arkad’a Göre Kendisine Saygı Duyan İnsanların 4 Özelliği:

  1. Olabilecek en kısa zamanda borçlarını ödemeli ve bütçesini aşacak alışverişlerden kesin uzak durmalı.
  2. Ailesinin onun hakkında iyi şeyler söylemesi için onlara çok iyi bakmalı.
  3. İsteklerini bir yere kaydetmeli, olur da tanrılar bir gün seni çarırsa onlara onurlu ve doğru bir biçimde mal sahibi olmayı başardığını göstermelidir.
  4. Kötü talihleri yüzünden incitilmiş insanlara merhametli olmalı onlara yardımcı olmalıdır çünkü günün birinde kötü talih size uğradığı zaman ve bir insan size yardım elini uzattığı zaman gururunuz incinmez ve bilirsiniz ki kötü talihli insanlara yardım ettiğiniz için tanrı sizlere kötü durumdayken iyi insanları yönlendirdi.

 #  Sizlere Para Biriktirmek adına döneminde altınlar içinde yüzen insanların bulunduğu Babil’in saymakla bitmeyecek hazinesi olan Arkad’ı ve herkese tavsiye ettiği, bizzat kendisinin de zengin olmak için uyguladığı 7 yöntemi paylaştık. Para biriktirmek bir insanın yapması gereken en temel şeydir. Kanada gibi ülkelerde Para Biriktirmek nasıl yapılmalı, ana okulu seviyesinde anlatılır. Gelişmiş ülkelerin hepsinde para biriktirmek bir sorumluluk olarak görülür.

Yazı hakkında mutlaka görüşünüzü bekliyorum, eğer bu tarz finans ve kişisel gelişim yazılarını okumayı seviyorsanız, sitemizi takip etmeyi ve kendinizi geliştirmeyi unutmayın..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu