DilJaponya
Trend

Japonca Öğrenmek ve Japon Alfabesi En İyi Rehber [2022]

 #  Japonca öğrenmek isteyenler adına oluşturduğum bu harika rehberi mutlaka sonuna kadar takip etmelisiniz. Japonca öğrenmek adına tüm merak ettiklerinizi, eksik ve yanlış bulduklarınızı yorum alanını kullanarak bizimle paylaşınız.

Japonca Öğrenmek için Giriş;

 #  Biliyorum ki hepimiz eğitim hayatımız boyunca İngilizce eğitimi aldık ve aklımıza İngilizce Neden Konuşamıyorum ya da İngilizce Anlıyorum ama Konuşamıyorum  gibi birçok soru takıldı. Samimi olarak söylemeliyim ki sonuç her türlü yanlış eğitim ve hevessizlikten kaynaklanıyor. Yazdıklarımı sonuna kadar okumanızı, notlar çıkarmanızı ve her gün istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmenizi istiyorum. Yapabileceğinize inanmanızı istiyorum.

 Sizlere tavsiyem kendinize her zorlandığınızda belki 5 belki 10 yıl sonra olmak istediğiniz yerde olmaya çalıştığınızı hatırlatmanız.

Japonca Öğrenebilir miyim?

 #  Bizler bu yazıyı okuyanlar olarak aklımızda şu soruyuyu barındırıyor: “Japonca öğrenmeye nereden başlamalıyım?, Japonca öğrenmek zor mu?, Japoncayı ne kadar zamanda öğrebilirim? Ve Japonca öğrenebilir miyim? Japonca öğrenmek kolay mı?” Bence bu tarz soruları kendimize sormakta ne kadar haklıysak da sorarak da bir o kadar hata ediyoruz. İnsan istediği yani amaçladığı bir şeyi yaparken uğrunda çok şey feda eder, çok fazla zorluk çeker, kendinizi yapabilme gibi konularda kısıtlamayın çünkü isterseniz her şeyi başabilirsiniz. Bu yazıyı baştan sona okuduğunuzda Sıfırdan Japonca öğrenmek hakkında oldukça bilgi sahibi olacaksınız.

Japonca Öğrenmek Zor mu?

 #  Kesinlikle Japonca öğrenmek zor değil. Hiçbir dili öğrenmek zor değil. Zor olan istemediğin bir şeyi yapmak, bir dili öğrenmeye zorlanmak.

Burada insanların rehavete kapılıp işten çabuk soğumasına neden olan bazı insanlar

  • 3 ayda Japonca öğren
  • 6 ayda Japonca konuş
  • Şu kadar zamanda Japonca öğrenme kitabı

Bu örneklerdeki gibi kaynaklar hazırlayan ve sizlere yalan vadeden insanlardır. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Kendinizi bu insanların deneyi yapmamaya özen gösterin. Sizler için doğru kaynaklar araştırıp doğru paylaşımlar yapacağımıza emin olabilirsiniz.

japonca-ogrenmek-zor-mu

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzre Japonca zaten yapı bakımından Türkçeye de benzediği için çekimler ve dile dair çoğu şeyi öğrenmek kolay oluyor.

Japoncayı Ne Kadar Zamanda Öğrenirim ya da Öğrenebilir miyim?

 #  Sizlere net bir zaman veremeyeceğimi en nihayetinde siz de çok iyi biliyorsunuz ama insan yine de kendine sormadan edemiyor. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere Japonca Dil Yeterlilik Sınavında 5 adet seviye var ve ben orta seviyelere çok hızlı gelebileceğinizi düşünüyorum.

 #  Üstelik 3, 4, 5 ay gibi kısa sürelerde dili konuşabilecek seviyeye getiren çok fazla yabancı insan tanıdım. Yapı bakımından Türkçeye yakın bir dil olduğundan (İki dil de Ural-Altay dil ailesinde bulunmakta) bizler biraz daha avantajlı sayılabiliriz. Sizler için nereden başlayacağınızı sıraladım, notlar alıp istikrarlı bir şekilde çalışırsanız rahatlıkla öğrenebileceğinizi düşünüyorum. Rahatlıkla derken rehavete kapılmanızı istememem, çünkü varması kolay olan hiçbir son insana tatmin hissi vermez..

japonca-ogrenmek-seviye

Japonca Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

japon-alfabesi-hiragana-katagana-kanji

 

 #  Evet biliyorum, işte tüm o olayların başlangıcı burası.. Hani birçok konuda cevabını bilsem gerisi gelecek her şey bitecek ama; Dil Öğrenmeye Nerden Başlamalıyım, Anlıyorum ama Konuşamıyorum da ne yapmalıyım ne!!

İşte Sizler için “ Japonca öğrenmeye Nerden Başlamalıyım? ” sorusunun cevabı..

Japon Alfabesi – Japonca Öğrenmek

 #  Japonca Alfabe öğrenmeden önce şunu bilmeli ki Japonca öğrenmek zor diyen herkesin bu kanıya varmasının sebebi tam olarak bu. Aslında Japonca Harfleri öğrenmek hiç de zor değil, sadece birazcık farklı. Hepimiz biliyoruz ki bizim ülke insanlarına göre farklı olan şey zordur..

Peki, kaç tane Japonca Harf var, Japonca Alfabeleri var?

Japonların kullandığı üç adet alfabe vardır. Bunlar Hiragana, Katagana ve Kanji’dir.

Hiragana ve Katagana

 #  Hiragana ve Katagana doğrudan Japonların kendi alfabeleriyken Kanji doğrudan Çin kökenli sözcüklerden, söz öbeklerinden oluşmuştur. Hiragana ve Katana Nasıl Çalışılmalı? ve Katagana ve Hiragana Zor mu? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Bence hiç zor değiller birkaç günlük bir emekle gayet güzel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Youtube üzerinden Türkçe veya Yabancı aramalar yaparak çok rahat Hiragana ve Katagana öğreten videolara ulaşabilirsiniz.

Kanji

 #  Kanjiler öğrenmek zor mu? konusunda Japoncaya yeni başlayan insanlarda sürekli bir korku seziyorum ama inanın arkadaşlar zor değil. Sadece çok farklı, daha önce bu şekilde hiçbir kullanımla karşılaşmadığımız için sistem bizi farklı değil de zor demeye itiyor. Kanji Japoncaya Çinceden geçen bir alfabe, her bir kanji birden fazla bazen birden çok daha fazla harfin, kelimenin yerinde kullanılıyor. Burada şöyle bir güzellik yapıp sizlere kendimin de bizzat kullandığı kaynakları paylaşacağım. Kanji öğrenirken de kelime öğrenirken de sizlere tavsiyem; hep en sık kullanılanlarla başlamak olacak çünkü bir dili en hızlı bir şekilde öğrenmenin gereklilikleri de bu şekilde.

Peki, Nasıl Kanji Çalışmalıyım?

Sizlere bu konu hakkında verebileceğim en önemli tavsiye düzenli olmak. Kendinize kurallar koyun örneğin günde 5 kanji, haftada 20 kanji gibi çünkü süreklilik gerektiren bir durum.

Peki, Nereden Kanji Çalışmalıyım?

Bunun için internette sayamayacağımız kadar çok kaynak var ama başlangıçta sizleri yönlendirmek adına 2 adet kaynak sunacağım.

a.) Mobil Programlar

Kanji öğrenmek şeklinde kısa bir arama sonucunda çok güzel yerli mobil uygulamalar olduğunu fark ettim ve birçoğunu inceleme fırsatım oldu. Kendinize hemen bir mobil uygulama bulun derim. Çoğunda zaten en çok kullanılan ve kesin öğrenilmesi gereken kanjiler yer almış.

b.) Videolar

Kendimin de bizzat takip etmiş olduğu Serdar Başaran hocanın hazırladığı temel 252 Kanji video listesi;

Temel Hatlarıyla Gramer Öğrenmek – Japonca Öğrenmek

 #  Dilin Temel Kurallarına hakim olmak için ilk başlarda basit seviye gramer öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Bunun için kaynak edinmek güzel bir çözüm olabilir. Hiragana, Katagana ve İngilizce kelimeler kullanılarak oluşturulan Genki kitap serisi herkesin önerdiği gramer çalışma kitabı olarak görülmekte lakin Türkiyede satışı bulunmamakta. Bunun için Ticari amaç gözetmeksizin sadece incelemeniz  için bu kitabın pdfini sizlerle paylaşacağım eğer kitap hoşunuza giderse amazon gibi sitelerden satın alabilirsiniz.

Kaynak sitemizden bağımsız olarak kullanıcıların incelemesi için yüklenmiştir sitemiz olarak korsan kaynak kullanımına özendirmemekteyiz..

Japonca öğrenme Kitabı – LİNK

Basit derecede gramer öğrenmek en azından size önereceğimiz öğrenme sürecinde neyin nereye geleceği konusunda sizler için işleri hızlandıracaktır.

Hazırsanız AKTİF DİL ÖĞRENME SÜRECİNE geçelim.

Dinleme Yaparak Öğrenme – Japonca Öğrenmek

 #  Dinleme yaparken sizi bir konuda uyarmalıyım. Bu herhangi bir dil için geçerli beyninize ek iş yaptırıp kendinizi yavaşlatmayın yani, bir metni okurken çeviri yapmak yerine düşünüp yanıtlamaya çalışın. Bir dili çok akıcı şekilde konuşan insanlar bir cümleyi duyduğu zaman durup o cümleyi kendi diline çevirip anlamını düşünüp cevaplamazlar. Direkt verecekleri cevabı düşünürler. Aynı şeyi okuma yaparken de düşünebilirsiniz.

  • O dilde yazılmış müzikler dinleyip kendinize favori müzikler bulun ve bunları altyazılarıyla birlikte dinlemeyi deneyin, ilk başlarda zor gelse de günlerce tekrarın ardından o şarkıları söyleyebilmeye haliyle anlayabilmeye başlayacaksınız. Alt yazılı şarkı bulmanın en iyi yolu ise

-“Şarkı Adı” with lyrics japanese

-“Şarkı Adı” with kanji/romanji lyrics

Şeklinde arama yapmak.

Eğer dinleme yapmak için sizlere dizi ve müzik yetmiyorsa bunun için tasarlanmış bazı siteler mevcut üstelik tamamen ücretsiz. Gerçekten çok başarılı buldum. Sizin de inceleyip bu siteyi kullanarak dinleyerek Japoncanızı geliştirebileceğinizi düşünüyorum.

https://www.nhk.or.jp/lesson/english/learn/list/

  • Youtube da seviyenize bağlı olarak altyazılı video izleyebilirsiz. Bunun için şu şekilde aramalar yapabilirsiniz.

japanese listening practice N5 (Japonca yeterlilik sınavı N5 ile N1 arasında değerlendirilir. En temel düzey N5 en iyi düzey ise N1’dir.)

Okuma Yapma – Japonca Öğrenmek

 #  Okuma yapmanın bir dili kullanma konusunda ne kadar önemli olduğunu artık öğrendik. Bir dili anlamanın en iyi yolu onun nasıl kullanıldığını bilmekten geçiyor. Bunun için ise harika kaynaklar var şu şekilde aramalar yaparak rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

japanese N5 reading pratice (Japonca yeterlilik sınavı N5 ile N1 arasında değerlendirilir. En temel düzey N5 en iyi düzey ise N1’dir.)

Konuşarak Pekiştirme – Japonca Öğrenmek

 #  Hepimizin maddi düzeyi Japonyada dil eğitimi alma ya da Japonca dil kursuna gitme konusunda yeterli olmayabilir. Bu yüzden doğrudan Japonlarla konuşamayacağımız için kendi kaynaklarımızı kendimiz yaratmalıyız, işte size birkaç önemli tavsiye;

a.) Aynanın karşısına geçerek kendi kendinize konuşmanız.

Biliyorum akıllıca gelmiyor ama hiç konuşmamaya kıyasla çok daha faydalı olduğunu bilmelisiniz. Cümle kalıpları kullanmaya çalışacak haliyle de eksiklerinizi görüp özgüven kazanacaksınız.

b.) Yabancı arkadaşlar edinip yazışmak ve sesli mesajlar göndermek.

 #  Bunun için yabancı arkadaş elde etmek için uygulamalar ve siteler kullanmanızı öneriyorum şunu unutmamalısınız hiçbir insan bir dili sadece bilmek istemez. Bir dili öğrenmekteki en büyük amaç konuşmaktır. Bunun için gerek mobil ortamlarda gerek doğrudan tarayıcı üzerinden güzel araştırmalar yaparak kendiniz için siteler uygulamalar bulun. Dikkat etmeniz gereken husus ise kesinlikle bu programları sadece dil öğrenmek için kullanının bu şekilde art niyetli insanlardan kendinizi korumuş olursunuz.

Sizlere doğrudan isim vermek yerine çünkü onlarca farklı tarzda onlarca farklı amaçta programlar var, kendiniz için en rahat, EN GÜVENLİ olanını seçip dilinizi geliştirmek için yabancı insanlarla iletişime geçin.

Kendinize Şık ve Kullanışlı Bir Not Defteri Alın.

 #  Size burada vereceğim tavsiye bence altın değerinde, şunu asla unutmamalısınız sizin mücadeleniz; Telaffuz edemediğiniz kelimelerle, anlamını bilmediğiniz kelimelerle çünkü öğrendiğiniz kelimeler çoktan sizin safınıza geçti bile.

Biliyorum hepimiz bunları görmezden gelmeye çalışıyoruz ama size dili asıl öğretecek şey bunlarla yüzleşmek. Aldığınız not defterine hiç çekinmeden anlamını bilmediğiniz kelimeleri, kalıpları yazın. Sık sık o defteri açıp okuyarak zayıf yönlerinizi geliştirin.

En çok kullanılan Japonca Kelimeler, Kalıplar ve Deyimleri öğrenin.

 #  Evet hayati önem taşıyan bir noktaya daha değineceğim, hepimiz şu şekilde araştırmalara denk gelmişizdir;

 #  X ülkesi vatandaşları Bir günde ortalama şu kadar kelime konuşur..

 #  İşte benim burada sizlere verebileceğim altın tavsiye o dilde en çok kullanılan kelime ve kalıpları ezberlemeniz. Sizler için daha önce Japoncada En Çok Kullanılan Kelimeler ve Deyimler.. gibi bir çok içerik paylaştım. Kesinlikle bu yazılarıma da göz atmanızı öneriyorum. Bir dili öğrenirken o dile ait en çok kullanılan kelime ve kalıpları öğrenmenin o dili öğrenme aşamasında hayati bir önem taşıdığına emin olabilirsiniz.

Japonca öğrenmeye başladık. Bunun ardından akıllara bazı sorular gelmeye başlıyor, biraz da onlar hakkında konuşalım.

Japonya da çalışmak için Japonca gerekli mi? – Japonca Öğrenmek

 #  Aslına bakarsanız evet, japonyada yaşamak için Japonca gerekli demek yanlış olmaz çünkü Japonya insanları da bizim ülkemiz insanları gibi yabancı dili pek iyi bilmezler ve konuşamazlar. Hatta konuşabilenlerden de birçoğu anlamalarına rağmen konuşamıyormuş gibi yapıyorlarmış sebebi kültürel olarak biraz utangaç olmalarıyla ilişkilendirilebilir.

 #  Bir diğer olay ise Japonya en nihayetinde ekonomik bir dev, ithalat rekorları kıran bir ülke, bu vesileyle birçok şirket yabancı uyruklu çalışana ihtiyaç duyuyor bu durumda ise çalışmak için İngilizce bilmek yeterli olabiliyor ama şunu söylemeden geçmemek lazım ki Japonya da yaşan insanlardan öğrendiğim yegâne şey, hiç Japonca bilmeyen ve Japon dilini öğrenmeye hevesli olmayan insanların bile ileride kurslarla veya insanlarla konuşarak öğrendiğini söyleyebilirim ve öğrendikten sonraki ortak yorumları;

Evet Japonya da yaşamak için Japonca bilmek gerekiyormuş.

Daha detaylı olarak okumak ve Japonya da yaşamak için gereklilikleri öğrenip vizeler hakkında bilgi almak için Japonya Vize ve Japonya da Yaşam – Asya’nın Zirvesi yazımı da okumanızı öneriyorum.

Japonya da dil eğitimi almak

Eğer gerçekten Japonyada Okumak istiyorsanız. Japonya da Vize almak adlı yazımda belirttiğim, Japonya da dil eğitimi almak haliyle öğrenci vizesi alarak Japonyaya gitmek hakkındaki yazımda uzunca belirttim. Okumanızı öneriyorum.

Japonya da yaşamak zor mu?

Kime göre? Neye göre?..  Japonyada yaşayan onlarca insan tanıdım, artık vlog kültürünün oturmasıyla birlikte birçok vlogger Türk, Japonya yaşamlarını kayıt altına alıyorlar. Hiçbir tane mutsuz insan görmedim desem yalan olmaz. Sadece yemek kültürüne alışmak biraz zaman alabilir

Japonya çalışma vizesi almak?

Bunu uzun uzadıya yazmak yerine hali hazırdaki Japonya da Vize almak adlı yazıma yönlendireyim sizleri. Her şeyi güzelce belirttim.

Japonya turist vizesi ücretli mi, ücreti ne kadar?

Vize ile ilgili tüm soruların yanıtını Japonya Vize ve Japonya da Yaşam – Asya’nın Zirvesi almak adlı yazımda belirttim.


Evet bu yazımıza Japonca ve Japonca Öğrenme hakkında uzunca konuştuk. Biraz uzun bir yazı oldu biliyorum ama kesinlikle sizler için çok faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı oldu. Umarım faydalanıp başka insanlarla da paylaşırsınız. Öneri ve sorunlarınızı yorum kısmından veya iletişim bölümünden belirterek bizlere yardımcı olabilirsiniz. SON.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bundan tam 3 ay önce 2020 yılının bittiği gün Japonca Öğrenmeye başladım. Japonca öğrenmek kaç ay sürer bilemem ama şu an animeleri japonca altyazılı izleyerek rahatça anlıyorum bu kadar kısa sürede bu seviyeye gelmem beni mutlu etti ama bundan sonra ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım. Anime izlemeye devam mı etmeliyim? Neredeyse hiç kanji bilmiyorum ve konuşamıyorum. Ne yapmamı önerirsin?

    1. Japonca öğrenmek amacıyla yapıyorsan anime izlemeye kesinlikle devam etmelisin ama daha sık yapmanı öneririm, animeleri altyazılı açıp eşlik edebilirsin bu Japonca konuşmaya başlama konusunda yardımcı olur. Japoncayı kaç ayda öğrenirim gibi çok fazla soru sorulur ama net bir cevabı hiçbir zaman yoktur insanların bunu görmesi adına yorum yaptığınız için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu