DilKişisel Gelişim

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Kesin Yapmanız Gereken 4 Şey

Yabancı bir dil öğrenmek için yapılabilecek bazı spesifik şeyler vardır ve bunları belirli istikrarda yapmak insana o dili bilmek ve geliştirmek adına en doğru sonuçları gösterir. Bunlardan birçoğunu bilsek de tamamını bilmek ya da bildiklerimizin doğru yanlarını bilmek adına bu yazıyı hazırlıyorum.

Amacınız ister İngilizce öğrenmek ister Japonca öğrenmek isterse de Korece öğrenmek olsun hiç farketmez. Dil öğrenirken beynimiz aynı şeyleri yapar bu yüzden yabancı dil öğrenmeyi bir bütün olarak düşünüp ona göre hareket etmeliyiz. Bu yazıyı okuyan sizlere gerçekten doğruluğu herkesçe kabul edilmiş olan yegane tavsiyem, kesinlikle istikrarlı olun. Kendinize arada bakarım ya da denk geldikçe bakarım gibi şeyleri söylerseniz iyi bir sonuç elde edebileceğinizi düşünmüyorum.

Reklam:

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Dizi/Film İzlemek

Bu kısımda uzun uzadıya durmayacağım çünk daha önce sitemizde İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek üzerinde uzunca durduk ancak size şunu söyleyebilirim ki belki de yapabileceğiniz en basit ve en etkili şeylerden biridir Yabancı Dil Öğrenmek İçin Dizi İzlemek.

En basidinden dünyaca ünlü Alman Teknik Adam Jürgen Klopp İngilizce’yi Friends adlı diziyi izleyerek öğrenmiştir.

Burada yapmanız gereken şey görev bilincinde olmanız. Sizler yabancı dil öğrenmek için dizi izliyorsunuz ve bunu göz ardı etmemelisiniz. Gerekirse yanınıza kağıt kalem alın. Bilmediğiniz ve anlamadığın her kalıbı her içeriği tek tek yazın. Bölümü önce Türkçe altyazıyla sonra kendi dilindeki altyazısızla sonrasında da altyazısız izleyin. İnanın dizi izlemek yabancı dil öğrenmek için yapılabilecekler arasında en eğlenceli ve en güzel olanı.

Eğer dizi izleyerek ingilizce öğrenmek ya da başka bir dil öğrenmek istiyorsanız ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı yazımızı okumak istiyorsanız:

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Oyun Oynamak

Yabancı dil öğrenmek için yapılabilecekler listesine oyun oynamayı da eklemesem olmazdı, inanın arkadaşlar burda bir erkek olarak çocukluğumun çok büyük bir kısmı oyun oynamakla geçti ve oynadığım oyunların çok büyük kısmı İngilizceydi. İngilizce eğitimi almaya başladığımızda çok fazla kalıp hayatıma girmiş bulunmaktaydı.

Help, ready, play, Let’s go…

Bunlar daha çok az bir kısmı ama kabul etmeliyim ki dili öğrenememiştim çünkü dil öğrenmek aklımın ucunda dahi yoktu ve ben de sadece ilerlemek daha da güçlenmek amacıyla oynuyordum, anlamadığım sahneler umrumda değildi çünkü geçip bitmişti ancak ben sadece oyun oynayarak Japonca Öğrenmek adına temel atan insanlar tanıyorum inanın bana bir dili öğrenmek adına verebileceğim en net 2. tavsiye kesinlikle o dille haşırneşir olmak ve oyun oynamak size bu güzelliği sağlıyor.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Müzik Dinlemek

Yabancı dil öğrenmek için müzik dinlersen yabancı dil öğrenirsin, aradaki ince çizgiyi kaçırmamak lazım. Şarkıyı açıp melodik olarak dinlerken hayaller kurmak, oyun oynamak ya da ev işleri yapmak hiç farketmez bu sizlere dil öğretme konusunda bir şeyler katmaz. Şarkıyı Yabancı dil öğrenmek için dinlemeniz gerekiyor. Peki, bu nasıl olacak?

  1. Kendinize birkaç sevdiğiniz şarkıyı belirlemelisiniz.
  2. Şarkının sözlerini hem kendi dilinde hem de Türkçe olarak yazmalısınız. (Çıktı alabilirsiniz ya da hiç farketmez önünüzde olacak şekilde word dosyası şeklinde de yapabilirsiniz.)
  3. Türkçesini ana diliyle eşleştirip şarkının hangi kısmında neyi anlattığını anlamaya çalışın.
  4. Şarkıyı açıp şarkıyı kendi dilinde ve Türkçe olarak takip edin.
  5. Açtığınız şarkıyı kendi dilinde ezberleyecek düzeye gelene kadar ya da takip etmeden tüm kelimeleri anlayacak düzeye gelene kadar bu işlemi sürdürün.
  6. Artık rahatlıkla anlayabilir hale geldiğiniz zaman dinleyip şarkıya bolca eşlik edip Türkçe anlamını düşünün

Gerçekten yukarıda anlattığım metodla haftalar içersinde çok fazla ilerlemiş olacaksınız.

Konuşmak

ingilizce-ogrenmek-icin-konusmak
Ayna Karşısında Konuşmak

 

Yeni bir dil öğrenmek için konuşmak belki de bu maddeler arasında en zor olanı, yanlış anlaşılmasın imkan olarak en zoru; çünkü yabancı dil konuşacak bir tanıdığımız yok ya da yurt dışına gidecek imkanımız yok. Olanlara ise şimdiden başarılar diliyorum ancak ben burada genele hitap etmesi açısından birkaç komik ve faydalı tavsiyede bulunacağım.

Reklam:
  1. Evrensel arkadaş edinme programları kullanın.
  2. Aynanın karşısına geçip kendinizle konuşun.
  3. Duştaki düşüncelerinizi sesli düşünün.
  4. Yakın bir arkadaşınızla oturun ve o dilde sohbet edin.

Arkadaş Edinme Programları Kullanarak Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek için ve gerçekten ilerleyebilmek için o dili oturup konuşmalısınız. Konuşmadığın bir dili sadece bir yere kadar öğrenilibilirsin. Zaten yabancı dil öğrenemeyen insanların en büyük bahanesi de burada başlıyor.

“Yurt dışına gidecek imkanımız mı var nasıl konuşalım???”

Şimdi burdaki amacınız yeni bir dil öğrenmek ise ve siz de bu yolda ilerlemeye başkoyduysanız, inanın bana çok rahat üstesinden gelebileceğiniz bi durum, Android veya Ios hiç farketmez hemen app store uygulamalarına girip İngilizce Konuşmak gibi gibi aramalar yaparsanız. Korece Arkadaş Edin ya da Japonca Arkadaşlık gibi hiç farketmez burada önemli olan biraz zaman harcamanız ve kendinize en uygun programı bulmanız.

Uygulamalara kayıt yapıp insanlara dilinizi geliştirmek amacıyla yazdığınızı belirtip sohbet etmek istediğinizi söylerseniz sizlere oldukça yardımcı oluyorlar, bence çok etkili bir yöntem ve ufkunuzu geliştiriyor. Yabancı dili öğrenmek için yabancı insanlarla konuşmalısınız.

Aynanın Karşısına Geçip Kendinizle Konuşun

Evet, yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz ve diğer imkanlardan ziyade size en kolay gelen buydu o zaman hemen bir ayna bulun ve gözlerinize odaklanın ve günün özetini çıkarmaya başlayın.

Fenerbahçe bugün Hatayspor’u 2-1 yendi.

Annem kahvalıda menemen yaptı.

Cümlelerinizi sıralamaya başlayın ve kesinlikle hata yapmaktan korkmayın sizin amacınız bilmediğiniz bir dili öğrenmek inanın bana konuşmayı ilk denediğinizde sesiniz içinize kaçıcak ve cümleler ağzınızdan mantıklı bir şekilde çıkmayacak ama size güzel bir sır vereyim mi? 1 milyar 120 milyon insan İngilizce konuşuyor ve 1 milyar 120 milyon insanın tamamı İngilizceyi başlarda konuşamadı, ana dili olanlar doğduğunda diğerleri öğrenirken…

Duşta Düşüncelerinizi Seslendirin

Yabancı dil öğrenmek istiyorum dedik ve bu dilde konuşma pratiği yapmamız gerekti o zaman bulduğumuz her fırsatı değerlendirmemiz lazım, duşa girdiğimiz anda ise aklımızda binlerce düşünce geçmeye başlıyor bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

Keşke şunu söyleseydim, şunu yapmasaydım, ödevim çok ne yapıcam, sınava az kaldı…

O zaman bunu fırsata çevirip bu düşüncelerimizi hemen yabancı dilde seslendirin inanın bana yapamasanız dahi denemelisiniz çünkü bu sizlere düşündüklerinizi cümleye çevirip seslendirme imkanı yaratıyor kısacası bir dili bilen insanların yaptığı o şeye…

Yabancı dil öğrenmek isteyen yakın bir arkadaşınızla oturun ve o dilde sohbet edin

En yakın arkadaşınızı hemen arayıp anlaşıyorsunuz, bir plan yapıyorsunuz, belirlediğiniz bir gün sadece o dilde konuşacaksınız ve birlikte takılacaksınız. Bu yöntem de diğerleri kadar etkili ve bir o kadar önemli.

Reklam:

 

Evet, bugün sizlere yapılabilecekler listesi hazırladım, umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Eksik ve kusurlu yönleri yorum veya iletişim alanınını kullanarak bildirirseniz sevinirim | SON

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu