K-dramaKoreListeler

Tarihi Kore Dizileri Listesi: En İyi 14 Tarihi Dizi Önerisi 2024

En İyi Tarihi Kore Dizileri: Zamanı Geriye Dönüştüren 14 Efsane

Tarihi Kore dizileri listemizi, Kore tarihi aşk dizileri ve Kore saray dizileri severler için özel olarak oluşturduk. En iyi tarihi Kore dizileri 2024 derlemesinden oluşmaktadır. Joseon Dönemi dizileri severlerin de mutlaka göz atması gereken bir liste olduğunu söylemeden geçmeyeceğim.

En iyi tarihi Kore dizilerini doğru bir sıra ile oluşturabilmek adına listemizi IMDb puan sıralamasına göre düşükten yükseğe doğru olacak şekilde sıraladım. Tarihi Kore dizileri listemizde eksik ya da yanlış gördüğünüz yerleri yorum alanını kullanarak belirtebilirsiniz.


14. Hwarang

hwarang-tarihi-kore-dizileri

Hwarang Konusu: Toplamda yirmi bölümlük bir dizi olan Hwarang, Kore Silla Krallığı döneminde “Güzel Savaşçılar” yani Hwarang adındaki genç erkeklerin oluşturduğu oldukça elit bir grubun öyküsünü anlatmakta. Tarihi Kore dizileri severlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğüm ilk dizidir.

 IMDB Puanı: 8 


13. Shinui (The Great Doctor)(Faith)

faith-tarihi-kore-dizileri

Faith Konusu: Faith, (The Great Doctor) Goryeo dönemi savaşçısı Choi Yeong’le günümüzde doktorluk yapan bir kadının arasında geçiyor. Bu kadın doktor Yoo Eun Soo, Goryeo dönemine gitmiş biridir. Bu iki kişi arasında geçen aşk insanları diziye hemencecik bağlamaktadır.

 IMDB Puanı: 8 

ilgini çekebilir >> 20+ Popüler Kore Dizisi: En İyi Kore Dizileri Listesi


12. Warrior Baek Dong Soo

warrior-baek-dong-soo-tarihi-kore-dizileri

Warrior Baek Dong Soo Konusu: Joseon Döneminde, (1700’ler) krallığın koruyuculuğunu yapmakta olan bir ailenin, türlü iftiralar sonucunda hain ilan edilip tüm ferdlerinin öldürülmesinden sonra aileden sadece Baek Dong Soo kalır, hikaye sizi yer yer dramın içinde gezdirirken yeri geldiğinde de romantizmin doruklarına çıkaracak.

 IMDB Puanı: 8 


11. Gu Family Book

gu-family-book-eski-zamanda-gecen-kore-dizileri

Gu Family Book Konusu: Choi Kang Chi, yarım mitolojik yarım insandır, sevdiği insanları korumak için ve aynı zamanda tamamen insan olabilmek için oldukça zorlu yollardan geçmesi gerekmektedir. Fantastik tarihi Kore dizileri severler için oldukça iyi bir dizi önerisi olduğunu düşünüyorum.

 IMDB Puanı: 8 


10. My Sassy Girl

my-sassy-girl-eski-zamanda-gecen-kore-dizileri

My Sassy Girl, tarihi Kore dizisi olarak, 18. yüzyılın sonlarında geçen bir aşk hikayesi anlatır. Dizide, bir kraliyet soyunun üyesi olan Gyeon Woo adlı bir genç ile, onun zıt karakterli ve sıradışı bir kız arkadaşı olan Hong Shim arasındaki aşk öyküsü anlatılır. Hong Shim, tüm normları ve kuralları yıkan ve düzeni bozan bir kızdır, ancak Gyeon Woo onun yüzünden her zaman biraz deli dolu bir hayat yaşamaya razıdır. Bu ikilinin maceradan maceraya girdiği dizi, tarihi Kore kültürünü de yansıtırken, izleyicilere gülümseten ve eğlendiren bir hikaye sunar.

 IMDB Puanı: 8 


9. Iljimae – Tarihi Kore Dizileri

Iljimae-yeni-tarihi-kore-dizileri

Iljimae Konusu: Ryung, oldukça yetenekli bir hırsızdır. Gündüzleri pazarlarda gangsterlik yapıp geceleri ise Robin Hood misali fakir olan insanlara yardımda bulunmak amacıyla devlet yetkililerini soymaktadır. Yaptığı her soygun mahaline ise bir elma dalı bırakır. Yer yer aşk, yer yer de oldukça aksiyon barındıran bu yapım. Aksiyon ve tarih konulu Kore dizileri severlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

 IMDB Puanı: 8.1 


8. Rebel: Thief Who Stole The People

rebel-thief-who-stole-the-people-en-iyi-tarihi-kore-dizileri

Rebel: Thief Who Stole The People Konusu: Joseon’un ilk devrimcilerinden biri olan Hong Gil Dong’un yaşamını ele almaktadır. Aksiyon, Gerilim gibi konuları işlemektedir. Özellikle Joseon Dönemi dizileri severler için oldukça güzel bir dizi tavsiyesidir.

 IMDB Puanı: 8.3 

ilgini çekebilir >> Romantik Komedi Kore Dizileri: EN iyi 18+ Kore Dizisi [2022]


7. Bridal Mask – Tarihi Kore Dizileri

bridal-mask-en-cok-izlenen-dizileri
En Çok İzlenen Kore Dizileri

Bridal Mask Konusu: Kore’nin Japonya sömürgesi altında olduğu dönemleri anlatan Bridal Mask dizisi. Böyle bir ortaya çıkan Gaktisal adındaki süper kahraman Korelileri Japonlardan koruma öyküsünü konu almaktadır. Dizinin yaşattığı duyguları o kadar yoğun ki sizleri duygudan duyguya gezdirecektir. Ayrıca En İyi Kore dizileri yazımda da yerini almıştı o listeye de mutlaka bakmanızı öneriyorum.

ilgini çekebilir >> En Çok İzlenen Kore Dizileri! 30+ En Sevilen K-Drama

 IMDB Puanı: 8.4 


6. Saraydaki Mücevher (Dae Jang-geum)

saraydaki-mucevher-tarihi-kore

Saraydaki Mücevher Konusu: Saraydaki Mücevher dizisi daha önce Türkiye’de TV ekranlarında yayımlanmış ve oldukça sevilmiştir. Joseon Hanedanlığı döneminin ilk kadın saray hekimi Jang Geum’un hayatını anlatmaktadır. Yine aynı şekilde Joseon

Dönemi tarih konulu Kore dizileri severlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

 IMDB Puanı: 8.5


5. Empress ki – Tarihi Kore Dizileri

empress-ki-dizisi-konusu

Empress ki Konusu: Gengiz Han’ın kurduğu Yuan hanedanlığı esnasında otuz yedi yıl hükümdarlık yapmış “Demir Leydi” lakaplı İmparatoriçe Ki’nin yaşamını ele almaktadır. İmparatoriçe Ki’nin ne gibi zorluklardan geçtiği yada ne gibi şeyler yaşadığını anlatan bu diziyi özellike önermekteyim.

 IMDB Puanı: 8.5 


4. Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo

moon-lovers-scarlet-heart-ryeo2-en-cok-izlenen-kore-dizileri
En Çok İzlenen Kore Dizileri

Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo Konusu: Bir gün bir güneş tutulur ve Hae Soo adındaki genç kız kendini Goryeo Hanedanlığı döneminde bulur. Herkesin karşısında tir tir titrediği 4. Prens Wang So’ya aşık olur ve oldukça sürükleyici olayların merkezinde bulur kendini… Goryeo Dönemi Tarihi Kore dizileri severlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

 IMDB Puanı: 8.7 

3. Jewel in the Palace

Jewel in the Palace, tarihi Kore dizisi olarak, Joseon döneminde geçen bir hikâyeyi anlatmaktadır. Dizi, kızıl saçlı bir kadın olan Jang-geum’un, kraliyet mutfağında yükselişini ve hükümdarlık yolunda mücadelelerini konu almaktadır. Bu süreçte, Jang-geum aynı zamanda birçok sağlık sorununa da çözüm bulmaya çalışmaktadır.

 IMDB Puanı: 8.8 

ilgini çekebilir >> Kore Dizi Önerileri: En İyi ve Popüler Dizileri – 2023


2. Mr Queen – Tarihi Kore Dizileri

mr-queen-tarihi-dizisi

Mr Queen Konusu: Günümüzde Jang Bong-hwan adındaki genç kız ülkenin ileri gelen politikacıları için çalışan bir şeftir. Özgür ve heycanlı bir ruha sahiptir. Bir gün kendini Joseon Dönemi kraliçelerinden Cheorin’in bedeninde bulur. Burada entrikaların merkezinde ve ülke sorunlarını en içerisinde yaşayan kişilerden biridir.

 IMDB Puanı: 8.8 


1. Six Flying Dragons

six-flying-dragons-tarihi-dizi

Six Flying Dragons Konusu: Joseon Dönemin’de yaşamakta olan Yi Bang Won ve 5 kişinin önderlik ettiği bir başkaldırıyı ve birçok başarıyı anlatmaktadır. Aksiyonu, gerilimi, dramı ve yer yer romantikliği iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir yapım olduğunu düşünüyorum. Joseon Dönemi Tarihi Kore dizileri severlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca listemizdeki tüm dizilerin içersinde en yüksek puanlı dizi olduğunu da unutmamanı gerektiğini düşünüyorum.

 IMDB Puanı: 8.9 

ilgini çekebilir >> En İyi Kore Dizileri: Tüm Zamanların En İyi 20+ Kore Dizisi


Tarihi Kore dizileri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güney Kore Tarihi dizileri listemizi yaparken IMDb puanına göre sıralama yaptık. En iyi Tarihi Kore dizileri listemizde gördüğünüz eksik veya hatalı kısımları lütfen yorum alanını kullanarak belirtiniz. Kore lise dizileri listemizi beğendiyseniz;

Daha önce oluşturduğum aşağıdaki;


listelere de göz atmayı unutmayın. Eğer Korece’ye ve Kore Kültürüne meraklıysanız;

Ayrıca > Kore < Kategorisini de ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu