AnimeListeler

Ufkunu Genişletecek! En İyi 10 Bilim Kurgu Animeleri

En İyi, En Sevilen 10 Bilim Kurgu Animesi

En iyi bilim kurgu animeleri; bilim kurgu, sonsuz olanaklarıyla hayal gücümüzü zorlayan ve bizi fantastik dünyaların içine çeken bir türdür. İnsanlığın keşfetmek için her zaman merak ettiği evrenin sırları, teknolojinin gelecekteki kullanımı ve insanın kendisi üzerine yapılan tartışmalar, bilim kurgu türünde karşımıza çıkan konulardan sadece birkaçıdır.

Bu türün animasyon dünyasındaki yansımaları da oldukça etkileyicidir ve insanı kendine çeken özellikleri vardır. İşte, sizler için en iyi 10 bilim kurgu animesinin yer aldığı bir liste hazırladık. Bu animeler, izleyicilerini farklı evrenlere götürecek, hayal gücünü sınırlarının ötesine taşıyacak ve düşündürecek.


10. Ergo Proxy (8.0/10)

ergo-proxy-en-iyi-bilim-kurgu-animeleri

Dünyayı etkisi altına alan bir virüs, insanların çoğunu öldürmüş ve geriye kalan insanlar, Romdo adında bir şehirde yaşamaktadır. İnsanlar, bir sistem aracılığıyla kontrol edilen ve yaratılmış olan androidlerle birlikte yaşarlar. Raul, Romdo’da bir güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Bir gün, gizemli bir android olan Ergo Proxy’nun ortaya çıkmasıyla bir dizi olay başlar. Bu anime, post-apokaliptik bir dünya, felsefi sorular ve gizemli bir hikaye ile en iyi bilim kurgu animeleri arasında yer almaktadır.


9. Gundam 00 (8.0/10)

gundam-00-en-iyi-bilim-kurgu-animeleri

2307 yılında, dünyadaki kaynaklar neredeyse tükenmek üzeredir. İnsanlar, güneş enerjisiyle çalışan devasa uzay istasyonlarından enerji elde etmek için savaşmaktadır. Gundam Meisters adındaki bir örgüt, dünya barışı için çalışır. Bu örgüt, dünya hükümeti tarafından finanse edilir ve devasa robotlar olan Gundam’larla donatılır. Ancak, bir dizi terörist saldırı sonrasında, örgütün gerçek amacı ortaya çıkar. Gundam 00, politik entrikalar, devasa robotlar ve sürükleyici bir hikaye ile en iyi 10 bilim kurgu animesi arasındadır.


8. Code Geass: Lelouch of the Rebellion (8.2/10)

Code-Geass-en-guzel-animeler
en çok izlenen animeler

Code Geass, bir alternatif tarih üzerine kurulu bir anime serisidir. 2010 yılında, Japonya, Büyük Britanya İmparatorluğu tarafından işgal edilir ve artık “Eleventh Area” olarak adlandırılır. Lelouch, Ashford Akademisi’nde öğrenci olarak gizlice yaşayan bir prenstir. Bir gün, savaşın ortasında kaybolan bir gizli silah olan Geass’i keşfeder. Bu silah, insanların zihnini kontrol edebilme gücüne sahiptir. Lelouch, Geass’i kullanarak, Britanya İmparatorluğu’na karşı ayaklanır ve Japonya’yı özgürleştirmek için savaşır. Code Geass, karmaşık karakterleri, siyasi entrikaları ve şaşırtıcı bir hikayesiyle en iyi bilim kurgu animeleri arasındadır.

ilgini çekebilir >> En İyi İsekai Anime Önerileri!! – Paralel Evrende Geçen Animeler


7. Psycho-Pass (8.2/10)

psycho-pass-mutlaka-izlenmesi-gereken-animeler
en iyi animeler

Psycho-Pass, 2113 yılında Tokyo’da geçen bir distopik anime serisidir. İnsanların duygusal durumlarını ölçebilen ve potansiyel suçluları tespit etmek için kullanılan bir cihaz olan “Sybil Sistemi” tarafından yönetilen bir toplumda yaşayanlar, güvenlik güçleri tarafından yakından izlenirler. İnsanların eylemlerinin değerlendirilmesi, bir “Psycho-Pass” skoruyla ölçülür ve bu skor, kişinin potansiyel bir suçlu olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirler. İki yeni polis memuru, Akane Tsunemori ve Shinya Kogami, Sybil Sistemi’nin doğru çalışıp çalışmadığını sorgulamaya başlarlar. Bu anime, zekice yazılmış bir senaryo, etkileyici karakterler ve etkileyici bir atmosfer ile en iyi 10 bilim kurgu animesi arasındadır.


6. Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (8.5/10)

ghost-in-the-shell-manga-oneri

“Ghost in the Shell: Stand Alone Complex”, yakın bir gelecekte geçen bir hikayede, insanların büyük ölçüde arttırılmış gerçeklik teknolojileri kullanarak vücutlarını ve zihinlerini güçlendirdiği bir dünyada geçmektedir. Bu teknolojiler, insanları her türlü tehlikeye karşı korurken, aynı zamanda onları da yeni tehditlere açık hale getirir. Dünya çapında önemli bir çatışmanın patlak vermesi üzerine, özel bir polis teşkilatı olan Bölüm 9, insanlık tarihindeki en büyük siber saldırılarla karşı karşıya kalır. Karanlık güçlerin peşine düşen Bölüm 9, bu savaşta insanlığın geleceğini kurtarmak için mücadele eder.


5. Neon Genesis Evangelion (8.5/10)

neon-genesis-evangelion-en-iyi-bilim-kurgu-animeleri

“Neon Genesis Evangelion”, dünyayı ele geçirmek isteyen yaratıklarla mücadele eden devasa robotlarla savaşan genç pilota Shinji Ikari’nin hikayesini anlatmaktadır. İnsan ırkının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir zamanda, Shinji ve diğer pilotlar, “Evangelion” adı verilen bu robotlarla canavarlara karşı savaşırlar. Bu anime, karakter gelişimi, felsefi tema ve sıra dışı atmosferi ile en iyi fantastik animeler arasındadır.


4. Cowboy Bebop (8.9/10)

cowboy-bebop-en-cok-izlenen-animeler
en iyi anime diziler

“Cowboy Bebop”, gelecekte birçok farklı gezegende geçen bir hikayede, yasa dışı faaliyetlerle mücadele eden bir grup kaçak avcısının maceralarını anlatmaktadır. Spike Spiegel ve arkadaşı Jet Black, “Bebop” adlı uzay gemileriyle galaksinin çeşitli yerlerinde peşinde oldukları suçluları yakalamaya çalışırlar. Bu anime, müzik, görsel tasarım ve hikaye anlatımıyla en iyi fantastik animeler arasında yer alır. Bilim kurgu animeleri arasında en iyi 10 bilim kurgu animesi arasında yer alıyor.


3. Attack on Titan (8.9/10)

attack-on-titan-en-iyi-anime-listesi

Attack on Titan (2013-2022): İnsanların devasa duvarlar ardında yaşadığı bir dünyada, devasa yaratıklar olan “Titanlar” insanları avlamaktadır. Genç Eren ve Mikasa, aileleri Titanlar tarafından öldürüldüğünde intikam almaya yemin ederler ve Titanların kökeni hakkında sırları ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bu süreçte, insanlık için mücadele eden birçok karakterle karşılaşırlar. En iyi fantastik animelerden olan Attack on Titan en iyi 10 bilim kurgu animesi arasında yer alıyor.


2. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (9.0/10)

fullmetal-alchemist-brotherhood-en-iyi-anime-listesi

Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009-2010): İki kardeş, alkiminin gücünü kullanarak kaybettikleri ailelerini yeniden canlandırmaya çalışırken, farklı boyutlarda ve güçlü düşmanlarla karşılaşırlar. İnsanları ölümden geri getirme arzusu, onları büyük bir felakete sürükler ve kendilerini, insanlık için büyük bir tehdit oluşturan kötü niyetli bir örgütün içinde bulurlar. Fantastik animelerin belki de en iyi olan bu anime en iyi 10 bilim kurgu animesi arasında yer alıyor.

ilgini çekebilir >> En iyi Animeler: Eğlenceli ve Etkileyici Anime Önerileri


1. Steins;Gate (9.0/10)

steins-gate-en-iyi-animeler
mutlaka izlenmesi gereken animeler

Steins;Gate (2011): Üniversite öğrencisi Rintaro Okabe, arkadaşlarıyla birlikte bir mikrodalga fırın icat eder. Bu icatla, zamanda geriye doğru yolculuk yapabilme yeteneğine sahip olurlar. Ancak, zamanı değiştirirken karşılaştıkları sonuçlar, onları felaketlerle karşı karşıya getirir. Okabe, zaman yolculuğu yaparken dünyayı ve arkadaşlarını kurtarmak için mücadele eder. Fantastik animelerin en iyilerinden biri olmakla birlikte. Anime tarihinin en iyi animelerinden, en iyi bilim kurgu animelerinden birisidir.


En İyi Bilim Kurgu Animeleri – Liste Halinde 

  1. Steins;Gate (9.0/10)
  2. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (9.0/10)
  3. Attack on Titan (8.9/10)
  4. Cowboy Bebop (8.9/10)
  5. Neon Genesis Evangelion (8.5/10)
  6. Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (8.5/10)
  7. Psycho-Pass (8.2/10)
  8. Code Geass: Lelouch of the Rebellion (8.2/10)
  9. Gundam 00 (8.0/10)
  10. Ergo Proxy (8.0/10)

Bilim kurgu türü, her zaman insanların merakını cezbeden, hayal gücünü harekete geçiren ve sınırları zorlayan bir türdür. İzleyicileri farklı evrenlere götüren, teknolojinin sınırlarını zorlayan ve düşündüren animeler de bu türün etkileyici örnekleridir. Bu yazıda, IMDb puanlarına göre en iyi bilim kurgu animelerini sıraladık ve her birinin konusunu özgün bir dille anlattık. Siz de hayal gücünüzü zorlayan, sınırları aşan ve farklı dünyalara yolculuk yapmak isterseniz, bu animeleri mutlaka izlemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu