AnimeListeler
Trend

En İyi Anime Filmleri: En Sevilen 20+ Anime Filmi 2024

En İyi Anime Filmleri, Tek Bölümlük En İyi Animeler

Anime filmleri, sadece animasyonlu filmlerden ibaret olmayıp, gerçekte çok daha fazlasını sunarlar. Her biri zengin karakterlere, derin konulara ve etkileyici hikayelere sahip olan bu eserler, sinema dünyasında özel bir yer edinmiştir. En iyi anime filmleri ise bu özelliklerin doruk noktasına ulaşan başyapıtlardır.

Anime filmleri, farklı kültürlerden esinlenerek yaratılmış ve izleyicilere benzersiz bir deneyim sunar. Japon mitolojisinden bilim kurguya, tarihi olaylardan fantastik dünyalara kadar geniş bir yelpazede konular işlenir. Bu çeşitlilik, her yaşa ve her zevke hitap eden birçok anime filmi seçeneği sunar.

En iyi anime filmleri ise sinema tarihinde eşsiz bir iz bırakan yapıtlardır. Hem klasik hem de modern olanları arasında, her biri kendine özgü bir tarz ve anlatım sunar. Görsel açıdan muhteşem sahneler, derin karakter gelişimi ve duygusal yükseklikler, bu filmleri gerçek bir sinematik deneyime dönüştürür.

Eğer anime film önerileri arıyorsanız, sizin için hazırlanmış geniş bir liste içerisinden seçim yapabilirsiniz. Bu liste, en iyi anime filmlerini içerir ve sizi farklı dünyalara götürerek unutulmaz bir seyahate çıkarır. Hazırlıklı olun, çünkü anime filmleri sadece izlemekle kalmaz, kalbinizde ve aklınızda derin izler bırakır.


24. Yerdeniz Öyküleri (Tales from Earthsea) – 6.7/10

tales-of-earthsea-anime-filmi
En Güzel Anime Filmleri

Muhteşem bir kuraklığın ardından ekinler yetişmez olmuştur. İnsanlar çareyi baş büyücü Ged’e giderek öğrenmeye çalışmaktadır. O harika doğal güzelliği olan diyarlar birer birer kurumuş ve ejderhalar tarafından yerle bir edilmiştir. Baş büyücü Ged nedeni ve çözümü bulmak için yola koyulmuştur. Yolda sürgün Arren ile tanışıp birlikte hareket edecektir. Kahramanlık ruhunuzu canlandıracak oldukça güzel animedir. Konudaki yer yer belirsizlikler nedeniyle olsa gerek düşük puan alsa da izlediğiniz için pişman olacağınız bir anime asla değildir. En iyi anime filmleri listesinde yerini alıyor.


23. Weathering With You (Tenki no Ko) – 7.5/10

tenki-no-ko-anime-filmi
Film Animeleri

Tokyo’ya kaçıp kendine yeni bir yaşam kuran ve henüz reşit dahi olamadığı için kendine zor zor kalacak yer bulan Hodoka, bir dergide işe girer. Hodoka henüz Tokyo’ya alışmamışken çok sık yağan bir yağmur başlar. Bu yağmurun nedeni Hina adındaki bir genç kızdır. Yağmur şiddetlenir ve neredeyse hiç bitmemeye başlar… Henüz yeni çıkması nedeniyle de olsa gerek, o kadar güzel çizimleri var ki, inanın bana gördüğüm en güzel ve en gerçekçi çizimleri olan animelerden biridir. Bu vesileyle bana göre en iyi anime filmlerinden biridir.


22. Aşırıcılar – 7.6/10

borrowers-anime-filmleri
Anime Filmleri

Hepimiz yer yer hayalini kurmuşuzdur. Ya küçük insanlar gerçek olsaydı… Çizimleri ve karakterlerin duygu geçişleri o kadar güzel ki izlerken nefesinizi tutuyorsunuz. Bu küçük insanlar artık seyrelmiş ve nesilleri tükenmeye yaklaşmıştır. Bu nedenle oldukça korkak ve kaçak bir hayat yaşamaktadırlar. İnsanlardan gizlenmektedirler. Bu küçük insanların küçük kızı, hasta olan yaşıtı bir insanla arkadaş olmaya başlar. Oldukça sürükleyici olmasıyla birlikte en iyi anime filmleri ve anime film öneri listemizde yerini alıyor.

ilgini çekebilir >> En İyi Animeler: Eşsiz Hikayeleriyle İzleyicileri Büyüleyen 26 Anime


21. Saniyede 5 Santimetre – 7.6/10

saniyede-5-santimetre-anime-filmi

Üç kısa öyküden oluşan ve bu öykülerin toplamları ortalama bir saate yakın olan bu Saniyede 5 Santimetre’nin konusu, aileleri Japonya’nın iki farklı ucuna taşınmasının ardından ayrılan Takaki ile Akari adındaki iki çocuğun arkadaşlığını anlatıyor. Bir solukta izlenecek en iyi anime filmlerinden biridir.


20. Küçük Deniz Kızı Ponyo – 7.7/10

gake-no-ue-no-ponyo-anime-film
En Güzel Anime Filmler

Bir deniz kızının çocuğu olan, küçük süs balığı Ponyo ile Sosuke arasında geçen harika dostluğu konu alıyor. Ponyo sudan dışarı çıktığı anda insan misali uzuvlara sahip olmakta ve oldukça sevimli küçük bir kız çocuğuna dönüşmektedir. Ancak Ponyo’nun denizden dışarı çıkması bazı güzel olayları da beraberinde getirecektir. Özellikle fantastik ve bilim kurgu animeleri sevenlerin çok seveceğini düşündüğüm bir anime Ponyo. Çocuklarınız için anime filmi arıyorsanız mutlaka izletmeniz gerektiğini düşünüyorum.


19. Kırmızı Kanatlar (Porco Rosso) – 7.7/10

porco-rosso-miyazaki
Anime Filmleri

1. Dünya savaşı yılları zamanında İtalya Hava Kuvvetlerinde görev yapan Porco Rosso, nedeni bilinmeyen bir sebeple domuza dönüşüyor. Bu nedenle de görevini bırakıyor. Artık kendisi bir kelle avcısıdır. Hava korsanlarını birer birer avlar ve karşılığında ücretini alır. Günün birinde en büyük hava korsanı olmak isteyen Curtisle amansız bir mücadeleye girer. Oldukça etkileyici ve bir o kadar akıcı anime filmidir. Döneminin efsane animelerinden olması nedeniyle tam tamına 20’yi aşkın yıl geçmesine rağmen hala en iyi anime filmlerinden sayılmaktadır.

ilgini çekebilir >> En İyi 10 Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli Animeleri


18. Marnie Oradayken (When Marnie Was There) – 7.7/10

when-marnie-was-there
Anime Film Önerileri

Marnie bazı sorunlar yaşamaktadır. Hiç arkadaşı yoktur ve oldukça rahatsız hissetmektedir. Üvey annesi onun iyiliği ve temiz hava alması için onu Bayan Pegg’in evine gönderir. Orada doyasıya gezip dolaşırken oldukça eski bir bataklık evi keşfeder. Orada oldukça güzel bir kızla tanışır ve arkadaş olur. Sonra bir gün Marnie kaybolur. Marnie’nin aslında orada hiç yaşamadığını fark eder. Büyük bir şaşkınlık içerisinde olayın gizemini çözmeye çalışır. İzlediğinizde kalbinizin en iç noktasına kadar sızlatacak, duygusal anime filmidir. Duygusal anime filmi arayanlar adına kesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.


17. Zamanda Sıçrayan Kız – 7.7/10

the-girl-who-leapt-through-time
İzlenmesi Gereken Anime Filmler

Kimya laboratuvarında yaşadığı bir kaza sonucu zamanda sıçrayabilen Makoto, bunu oldukça sık kullanmaya başlar. Bunun sandığından çok daha tehlikeli olduğunu fark ettiğinde artık bazı şeyler değişmiştir. En iyi anime filmleri listesine mutlaka koymalıydım keza oldukça akıcı ve eğlenceli bir anime.


16. Çocuk ve Canavar – 7.7/10

boy-and-the-beast-anime-film-onerileri

Ren anne ve babasının yokluğuyla baş etmek adına nefret dolu bir şekilde sokakta koşarken bir anda kendini paralel bir evrende bulur. Bu evrende canavarlar yaşamaktadır. Burada Kumametsu ile tanışır. Kumametsu kaba, duygusuz ve bencilliğiyle bilinen biridir. Ren’i en baştan en sona eğitir ancak Ren hala kimlik belirsizliği yaşamaktadır. Acaba eskiden yaşadığı insanlar dünyasına geri mi dönecektir? Yoksa burada kalıp efsane bir dövüşçü olmaya mı çalışacaktır. Paralel evrende geçen anime filmlerinden olan Çocuk ve Canavar, aynı zamanda doğa üstü güçlerin de yer aldığı anime filmlerindendir. En güzel anime filmleri listesinde kendini rahatlıkla bulur seviyede bir anime filmidir.


15. Rüzgar Yükseliyor – 7.8/10

the-wind-rises-anime-film-oneri
En İyi Anime Filmler

Rüzgar yükseliyor, yaşamaya çalışmalı… Bu efsane repliğiyle yüreklerimizde yer edinmiş efsane bir anime. Benim gözümde dünyanın en iyi yönetmeni olan Hayao Miyazaki’nin yaptıktan sonra emekli olduğu yani çizdiği yönettiği son anime. Japonya’nın neden bu kadar gelişmiş bir ülke olduğunu ve ne zorluklardan geçip uçak teknolojisinde dünya devlerini nasıl yakaladığını harika bir şekilde anlatmaktadır. Yer yer sıkıcı olsa da Hayao Miyazaki’nin çok iyi yaptığı ara ve boş sahnelerle insanları düşünmeye hayal kurmaya itmektedir. Hayao Miyazaki açıklamalarında bunun nedenini insanlara düşünme fırsatı vermektir. Tren giderken rüzgarın sesi içinizi ısıtacaktır. Felaketle boğuşan insanların sesini dinlerken yüreğiniz acıyaktır. Kendisi Miyazaki’ye olan hayranlığım nedeniyle de anime filmi önerileri listemizde yerini alıyor.


14. Yüreğin Sesi (Whisper of the Hearth) – 7.9/10

whisper-of-the-hearth-anime-filmleri
Anime Filmleri – Yüreğin Sesi

Shizuku adında okuma sevdalısı olan bir genç kız yaz tatilini kütüphanede geçirmeyi planlar. Ama ödünç aldığı kitaplarda Seiji Amasawa ismi ile karşılaşır ve bu kişiye olan merakı gittikçe artar. Bir gün trende yine kütüphaneye giderken bir kedi gözüne takılır ve bu kediyi takip eder. Kedi, kitaplarda sürekli karşılaştığı çocuğun yanına gider ve Shizuku onunla karşılaşır. Seiji, Shizuku’yu yapmak istedikleri için cesaretlendirir. Aralarında sıkı bir bağ kurulur..


13. Küçük Cadı Kiki – 7.9/10

kiki_s-delivery-service
En İyi Anime Filmler

13 yaşındaki Kiki cadı olmak üzredir. Cadı olmak için bir testten geçmen gerekiyordur. Bu test ise bir sene boyunca kendi seçtiği başka bir şehirde yaşamaktır.

Maceracı ruhuna sahip bir insansanız, maceracı ruhunuzu canlandıracak, bir o kadar da sizi mutlu edecek bir animedir. İzlenmesi gereken anime filmlerinden biridir.


12. Kabuktaki Hayalet (Ghost In The Shell) – 8.0/10

ghost-in-shell-en-iyi-anime-filmeri

Japonya anime kültürünün efsane animelerinden biridir. Hiç konusunu yazıp size en ufak da olsa spoiler vermek istemiyorum. Şimdilerde Scarlet Johenson’un oynadığı filmi de çıkmış, 1995 yapımı animedir. Scarlet Johenson’un oynadığı filmini yer yer Japonsal ögelerle donatsalar da işin özüne bakacak olursak beğenemedim. Böyle güzel ve yüksek potansiyelli bir animeye yakışmayan bir film çekmişler ve ayrıca Kabuktaki Hayaleti izlerken bir şey farkedeceksiniz. Cyber Punk 2077 gibi oyunların ve gelecek temalı birçok film/oyunun fikir babalığını yapacak seviyede de kaliteli bir anime filmidir.


11. Kimi no suizô o tabetai (Pankreasını Yemek İstiyorum) – 8.0/10

ı-want-eat-your-pancreas-anime-filmleri
Anime Filmleri

Kitap kurdu ve oldukça asosyal olan bir çocuk “Ölümle Yaşamak” adındaki bir kitabı okumaktadır. Bu kitabın yazarının sınıfın popüler çocuğu Sakura Yamauchi’dir. Sakura’nın ömrü kısıtlıdır çünkü pankreas hastalığı vardır ve bu sırrını çocukla paylaşır. Sakura son nefesine kadar oldukça aktif bir yaşam sürmek istemektedir ve Sakura’nın bu hayat enerjisi çocuğun yüreğini derinden değiştirir. Dram anime filmi olan Pankreasını Yemek İstiyorum’u şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

ilgini çekebilir >> En İlgi Çeken Romantik Animeler: 21 Aşk Dolu Anime Önerisi


10. Gökteki kale (Tenkû no shiro Rapyuta) – 8.0/10

Hayao Miyazaki’den bahsetmiştim. Hayao Miyazakinin ilk animesidir. 4. Japon Animasyon Büyük ödülünü almıştır. Japon Kültür Müsteşarlığı Medya Sanatı Festivalinde “Japonya’nın 100 Medya Sanat Eseri” olarak da seçilmiştir.

Fantastik, macera ve aksiyon konulu bir anime filmidir. Miyazaki’nin yönetmeni olduğu herhangi bir anime filmini ailecek rahatlıkla izleyebilirsiniz. En iyi anime filmlerinden biridir.


9. Prenses Kaguya Masalı – 8.0/10

princess-of-kaguya
En İyi Anime Film Önerileri

Bambu satarak geçimini sağlayan yaşlı bir adam, bambuların arasında Prenses Kaguya adındaki kadını kızı bulur. Kaguya büyüdüğünde onunla evlenmek isteyen saygın ailelerden gelen 5 adet genç ona evlenme teklifi eder. Kaguya ise onlardan unutulması güç bir hediye ister ancak bu 5 erkek de o hediyeyi getiremez… 2013’te vizyona girmiş Prenses Kaguya Masalı, farklı çizim teknikleriyle Anime film önerileri isteyen insanları oldukça etkiledi.


8. Rüzgarlı Vadi (Kaze no tani no Naushika) – 8.1/10

kaze-no-tani-no-nausika
Anime Filmleri

Dünya son büyük savaşın ve endüstriyel çöküşün ardından oldukça büyük darbe almıştır. 1000 yıl geçmiştir ve artık dünya koskocaman çöller, zehirli bitkilerle doludur. Böcekler ve mantarlar da insanlara oldukça zarar vermektedir. Bir gün rüzgarlı vadiye başka krallığın uçağı düşer. Bu krallığa ait askerler gelip vadiyi ele geçirirler. Düşen uçağın tek sağlam kalan kargo bölümünde belki de insanlığı kurtaracak bir şey hatta tek şey bulunmaktadır. Hayao Miyazaki’nin yönetmenliğini yaptığı, hayal gücü sınırlarını zorlayan bir anime filmidir. En iyi anime filmleri arasında rahatlıkla gösterilebilir.


7. Wolf Children (Kurt Çocuklar) – 8.1/10

kurt-cocuklari-animesi
En İyi Anime Filmleri

19 yaşındaki Hana, üniversitede tanıştığı genç ve içine kapanık bir adama aşık olur. İkili arasında harika bir ilişki başlar. Genç ise türünün son örneklerinden olan bir kurt adam olduğunu açıklar..

ilgini çekebilir >> En Çok İzlenen Animeler! Tüm Zamanların ENLERİ


6. A Silent Voice (Koe no Katachi) – 8.2/10

a-silent-voice-anime-filmi

Ishida Shouya sağır bir kıza kaçıp başka bir okula gitmesine neden olacak kadar zorbalık eder. Etme bulma dünyası ki kendisini arkadaşsız ve gelecek için planları olmayan biri olarak zorbalığa uğrarken bulur.


5. Yürüyen Şato (Hauru no ugoku shiro) – 8.2/10

howls-moving-castle-anime
İzlenmesi Gereken Anime Filmler – Yürüyen Şato

18 yaşındaki Sofie, kötülükler cadısı tarafından yaşlı bir kadına dönüştürülür ve tüm yaşamı değişir. Sofie evi terk eder ve Howl’un yürüyen şatosu adındaki büyülü, ayakları olan ve yürüyen şatoya gider. Howl adındaki büyücü ile sofie aralarında harika bir bağ oluşur. Acaba bu bağ laneti çözebilecek güçte bir bağ mıdır? Hayao Miyazaki’nin tüm animelerinde olduğu gibi Yürüyen Şato animesinde de hayal gücü sınırları zorlanmıştır. Yürüyen şatonun içindeki konuşan ateş cini Calcifer’dan tutun da şatonun yürümesine kadar oldukça etkileyici bir anime filmidir. İzlenmesi gereken anime filmlerinden olduğunu düşünüyorum. Kendisi benim de en sevdiğim animelerdendir.


4. Senin Adın (Kimi no na wa) – 8.4/10

your-name-anime-filmleri
Anime Film Öneri – Senin Adın

Bir sabah uyandığınızda bir kızın/erkeğin bedeninde kendinizi bulsanız ne yapardınız? Onun okuluna gitmeniz gerekse, onun çalıştığı yerde çalışmanız gerekse… O kadar etkileyici bir konuya sahip ki Senin Adın çıktığı andan itibaren birçok rekoru rahatlıkla kırmıştır. Aynı zamanda Weathering With You animesiyle aynı stüdyo tarafından yapılmıştır. Keza ikisinin de çizimlerinin kalitesi ortada. Senin Adın Anime’si çıktığı andan itibaren Hayao Miyazaki animeleri kadar, hatta birçoğunu geçecek kadar yüksek puan almıştır.Anime film önerileri ve En iyi Anime Filmleri listemiz’e 4. sıradan giriyor.


3. Prenses Mononoke – 8.4/10

princess-mononoke
Anime Filmleri Önerileri – Prenses Mononoke

Ashitaka, ormandan bir kötülüğün geldiğinin farkına varır. Orman tanrısı tüm gaddarlığıyla ve bitmek bilmeyen gücüyle her şeyi yakıp yıkmaya başlar. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman tanrısıyla savaşan Ashitaka lanetlenir. Bu laneti bozabilecek tek canlı ise Orman Ruhudur.


2. Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no haka) – 8.5/10

graves-of-the-fireflies-en-iyi-anime-filmler
Anime Filmleri

Hepimiz defalarca savaş, yıkım gibi senaryoları izledik gördük ancak savaşın öbür yüzü, en gaddar yüzünü bu kadar iyi anlatan bir film görmedik. Açlıkla boğuşan küçücük 2 çocuğun öyküsünü anlatan Ateşböceklerinin Mezarı animesi izleyenlerin hüngür hüngür ağladığı bir animedir. Dram animesi sevenler için en iyi anime film önerileri listemizde yerini alıyor ve izlenmesi gereken anime filmlerinden biri olduğunu rahatlıkla söylüyorum.

ilgini çekebilir >> Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri: EN İYİLER 2023


1. Ruhların Kaçışı – 8.6/10

spirited-away-anime-filmi
En Güzel Anime Filmleri

İşte geldik 1 numara, Ruhların Kaçışı. Japon animasyon üstadı lakaplı Hayao Miyazaki’nin ustalık eseri. Küçük Chihiro ve ailesi taşınmak üzere yola çıkarlar. Yolcukluk esnasında güzel bir tünele denk gelirler ve eşyalarını taşıyan kargo arabasının gelmesine çok olduğu gerekçesiyle bu tüneli keşfe koyulurlar. Tünelin sonunda bir kasaba vardır ancak kimse olmamasına karşın, daha dumanı üzerine leziz mi leziz yiyeceklerle dolu dükkanlar vardır. Bu yiyeceklerden yemeye başlayan anne ve baba bir anda lanetlenirler. Chihiro ise ailesini kurtarmak için harika bir maceranın içinde bulur kendini.

Ödüllü Anime Filmi – Ruhların Kaçışı

Bir animasyon filminin alabileceği en iyi ödülü almıştır. İlk OSCAR alan animedir. 75. Akademi Ödüllerinde En iyi animasyon ödülü Oscar’ı almıştır. 52. Berlin Film Festivalinde ise Altın Ayı ödülünü kazanmıştır. Hayao Miyazaki’yi tanımama ve hayran olmama vesile olan filmidir.


Evet, Anime Film Önerileri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. En iyi anime filmlerinin yer aldığı en iyi anime film önerileri listemizi beğendiyseniz mutlaka

IMDb puanlarına göre sıralanmış bu animeleri beğendiyseniz yukarıdaki listeye de göz atmanızı öneriyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu