AnimeListeler

Hayao Miyazaki Animeleri: Studio Ghibli’nin EN İYİ 10+ Animesi

Hayao Miyazaki Animeleri‘ni tıpkı benim gibi çok sevenler için oluşturduğum en iyi Hayao Miyazaki animeleri, studio ghibli animeleri listesine hoş geldiniz. Sizler için en iyi 10 Hayao Miyazaki animesini derledik. En iyi Hayao Miyazaki animeleri listesini oluştururken animeleri IMDb puanlarına göre sıraladık. Anime filmleri severler için daha önce oluşturduğum Anime Filmleri listesine de göz atmayın. Zira o listede de bolca Hayao Miyazaki animesine yer verdim.

Listeyi inceledikten sonra mutlaka bu listede yer almanı dediğini Hayao Miyazaki animelerini yorum alanını kullanarak yazabilirsiniz. Liste uzun olmasın diyerekten en iyi 10 Hayao Miyazaki animesini yazdım.

Reklam:

Hayao Miyazaki Kimdir?

Hayao Miyazaki, belki de Japonya’da yetişmiş en iyi yönetmendir. Anime ve manga çizerdir. Elli küsür yıldır anime çizmek, yada yönetmenlik yapmaktadır. Takahata ile Studio Ghibli‘nin kurucusudur. Kendisinden daha önce Ikigai yazımda uzunca bahsetmiştim o yazımı da okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu nedenleri göz önüne alırsak insanların neden Hayao Miyazaki’nin animelerine bu kadar saygı duyduğunu ve beğendiğini anlayabiliriz.

bknz: Japonların Uzun Yaşam Sırları ve Ikıgai

Neden Hayao Miyazaki Animeleri (Filmleri)

  • Hayao Miyazaki animelerinde ara geçiş sahneleri bolca olur ve bu ara geçiş sahnelerinde rüzgarın sesini ya da okyanusun içersinde yaşananları uzun uzadıya bize izlettirirler, bir olay gerçekleşmez sadece bakarsın ve hayal kurarsın. Miyazaki bu tekniği insanların durup düşünmesi için kullanmaktaymış. Bu oldukça basit bir teknik gibi gözükse de kısa kısa duraklamalar sizin hayal gücünüzü maksimuma çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kendinizi animelerin içinde hissedersiniz.
  • Miyazaki animelerinde iyiler kazanmaz, kötüler kaybetmez. Genelde doğa kazanır. İyiler kötülerden zayıftır ancak kötüler kötülüklerinden arınırlar ve iyiye katılırlar. En sonunda da birlikte doğaya teslim olurlar. Gerçekten varsa çocuğunuzla yada herhangi bir ortamda yaş fark etmeksizin açıp güzelce vakit geçirebilirsiniz. Evrensel nitelikte anime çizerliği ve yönetmenliği yaptığı için animelerinin Türkçe Dublaj’ı dahi bulunmaktadır.

10. Lupin III: The Castle of Cagliostro

lupin-the-third-the-castle-of-cagliostro-miyazaki-animeleri

Lupin III: The Castle of Cagliostro Konusu: Mükemmel hırsız Lupin ve suç ortağı bir gazinoyu soyarlar; ancak ellerindeki tüm paranın sahte olduğunu sonradan fark ederler çünkü bu paralar inanılmaz bir taklit yeteneği kullanarak yapılmıştır. Lupin ise bu paraları yapanın kim olduğunu, nerede ve nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştır. Lupin bu paranın kaynağını bulmak için Cagliostro Düklüğüne doğru yola çıkar ve maceralar onu tamamen ele geçeririr. Hayao Miyazaki animeleri listemize ilk olarak mükemmel hırsız Lupin’in hikayesi ile başlıyoruz.

 IMDB Puanı:  7,6 


9. Porco Rosso (Kırmızı Kanatlar) – Hayao Miyazaki Animeleri

porco-rosso-miyazaki
Anime Filmleri

Porco Rosso Konusu: 1. Dünya savaşı yılları zamanında İtalya Hava Kuvvetlerinde görev yapan Porco Rosso, nedeni bilinmeyen bir sebeple domuza dönüşüyor. Bu nedenle de görevini bırakıyor. Artık kendisi bir kelle avcısıdır. Hava korsanlarını birer birer avlar ve karşılığında ücretini alır. Günün birinde en büyük hava korsanı olmak isteyen Curtisle amansız bir mücadeleye girer. Oldukça etkileyici ve bir o kadar akıcı anime filmidir. Döneminin efsane animelerinden olması nedeniyle tam tamına 20’yi aşkın yıl geçmesine rağmen hala en iyi anime filmlerinden sayılmaktadır.

 IMDB Puanı:  7,4 


8. Ponyo – Hayao Miyazaki Animeleri

gake-no-ue-no-ponyo-anime-film
En Güzel Anime Filmler

Ponyo Konusu: Bir deniz kızının çocuğu olan, küçük süs balığı Ponyo ile Sosuke arasında geçen harika dostluğu konu alıyor. Ponyo sudan dışarı çıktığı anda insan misali uzuvlara sahip olmakta ve oldukça sevimli küçük bir kız çocuğuna dönüşmektedir. Ancak Ponyo’nun denizden dışarı çıkması bazı güzel olayları da beraberinde getirecektir. Küçük Deniz Kızı Ponyo’yu birka kere izlediğimi söylemeden geçemeyeceğim. Hayao Miyazaki Animeleri arasında bana göre en küçük yaştan en büyük yaşa kadar herkese hitap edecek bir animedir.

 IMDB Puanı:  7,7 


7. Kiki’s Delivery Service (Küçük Cadı Kiki)

kiki_s-delivery-service
En İyi Anime Filmler

Kiki’s Delivery Service Konusu: 13 yaşındaki Kiki cadı olmak üzredir. Cadı olmak için bir testten geçmen gerekiyordur. Bu test ise bir sene boyunca kendi seçtiği başka bir şehirde yaşamaktır. Yine Hayao Miyazaki animeleri arasındaki en eğlenceli animelerden biridir, sizlere küçük bir macera yaşatacak bunu yaşarken de kendinizi 13 yaşındaki Kiki’nin yerine koymadan duramayacaksınız.

 IMDB Puanı:  7,9 

Reklam:

bknz: Romantik Anime Önerileri


6. Castle in the Sky (Gökteki Kale – Laputa)

gokteki-kale-miyazaki-animeleri

Castle in the Sky Konusu: Hayao Miyazaki’den bahsetmiştim. Hayao Miyazakinin ilk animesidir. 4. Japon Animasyon Büyük ödülünü almıştır. Japon Kültür Müsteşarlığı Medya Sanatı Festivalinde “Japonya’nın 100 Medya Sanat Eseri” olarak da seçilmiştir. Fantastik, macera ve aksiyon konulu bir anime filmidir. Miyazaki animelerinden en güzellerinden biridir. Özellikle müzikal bir şölen yaşayacağınızı, hayal gücü sınırlarınızın zorlanacağının garantisini verebilirim. Hayao Miyazaki gerçekten büyük bir üstad.

 IMDB Puanı: 8,0 


5. Nausicaä of the Valley of the Wind (Rüzgarlı Vadi)

kaze-no-tani-no-nausika
Anime Filmleri

Nausicaä of the Valley of the Wind Konusu: Dünya son büyük savaşın ve endüstriyel çöküşün ardından oldukça büyük darbe almıştır. 1000 yıl geçmiştir ve artık dünya koskocaman çöller, zehirli bitkilerle doludur. Böcekler ve mantarlar da insanlara oldukça zarar vermektedir. Bir gün rüzgarlı vadiye başka krallığın uçağı düşer. Bu krallığa ait askerler gelip vadiyi ele geçirirler. Düşen uçağın tek sağlam kalan kargo bölümünde belki de insanlığı kurtaracak bir şey hatta tek şey bulunmaktadır. Hayao Miyazaki animeleri arasında yeri bende bi ayrı olan animedir. Dünyaya bu şekilde kötü davranmaya devam edersek ne olur acaba? Sorusunu oldukça net bir şekilde anlattığını düşünüyorum.

 IMDB Puanı:  8,1 


4. My Neighbor Totoro (Komşum Totoro)

komsum-totoro-hayao-miyazaki-filmleri

My Neighbor Totoro Konusu: Satsuke ve Mei, annelerinin yattığı hastahaneye daha yakın olabilmek için babası ile birlikte bir köy evine taşınır ancak sorun şu ki bu evin yanındaki ormanda büyülü yaratıklar ve Totoro yaşamaktadır. Hayao Miyazaki animelerinden biri olan Komşum Totoro’yu izlerken hayal gücü bu denlice geniş olan ve geniş hayal gücünü hiç sırıtmadan animelere yansıtan Hayao Miyazaki’ye teşekkür edeceksiniz.

 IMDB Puanı:  8,2 


3. Howl’s Moving Castle (Yürüyen Şato)

howls-moving-castle-anime
İzlenmesi Gereken Anime Filmler – Yürüyen Şato

Howl’s Moving Castle Konusu: 18 yaşındaki Sofie, kötülükler cadısı tarafından yaşlı bir kadına dönüştürülür ve tüm yaşamı değişir. Sofie evi terk eder ve Howl’un yürüyen şatosu adındaki büyülü, ayakları olan ve yürüyen şatoya gider. Howl adındaki büyücü ile sofie aralarında harika bir bağ oluşur. Acaba bu bağ laneti çözebilecek güçte bir bağ mıdır? Hayao Miyazaki animelerinde olduğu gibi Yürüyen Şato animesinde de hayal gücü sınırları zorlanmıştır. Yürüyen şatonun içindeki konuşan ateş cini Calcifer’dan tutun da şatonun yürümesine kadar oldukça etkileyici bir anime filmidir. İzlenmesi gereken anime filmlerinden olduğunu düşünüyorum. Kendisi benim de en sevdiğim animelerdendir. Animeyi izlerken eğlendiğiniz bir esnada aklınızda şu soru beliriyor. Acaba bu şatoyu çizme fikri aklına nasıl belirdi..

 IMDB Puanı:  8,2 

bknz: Gelmiş Geçmiş En İyi Animeler

Reklam:

2. Princess Mononoke (Prenses Mononoke)

princess-mononoke
Anime Filmleri Önerileri – Prenses Mononoke

Princess Mononoke Konusu: Ashitaka, ormandan bir kötülüğün geldiğinin farkına varır. Orman tanrısı tüm gaddarlığıyla ve bitmek bilmeyen gücüyle her şeyi yakıp yıkmaya başlar. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman tanrısıyla savaşan Ashitaka lanetlenir. Bu laneti bozabilecek tek canlı ise Orman Ruhudur. Şahsen benim izlediğim ilk Miyazaki animesidir. İlk başlarda çizimler bana çok tuhaf gelmişti. Şimdi düşünüyorum da modern animelere öncülük etmiş animelerin çok büyük kısmı Hayao Miyazaki animeleridir.

 IMDB Puanı:  8,4 


1. Spirited Away (Ruhların Kaçışı) – Hayao Miyazaki Animeleri

spirited-away-anime-filmi
En Güzel Anime Filmleri

Spirited Away Konusu: İşte geldik 1 numara, Ruhların Kaçışı. Japon animasyon üstadı lakaplı Hayao Miyazaki’nin ustalık eseri. Küçük Chihiro ve ailesi taşınmak üzere yola çıkarlar. Yolcukluk esnasında güzel bir tünele denk gelirler ve eşyalarını taşıyan kargo arabasının gelmesine çok olduğu gerekçesiyle bu tüneli keşfe koyulurlar. Tünelin sonunda bir kasaba vardır ancak kimse olmamasına karşın, daha dumanı üzerine leziz mi leziz yiyeceklerle dolu dükkanlar vardır. Bu yiyeceklerden yemeye başlayan anne ve baba bir anda lanetlenirler. Chihiro ise ailesini kurtarmak için harika bir maceranın içinde bulur kendini.

 #  Bir animasyon filminin alabileceği en iyi ödülü almıştır. İlk OSCAR alan animedir. 75. Akademi Ödüllerinde En iyi animasyon ödülü Oscar’ı almıştır. 52. Berlin Film Festivalinde ise Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

 #  Gerek IMdB puanlaması gerekse Japon sinema tarihinde en başarılı animasyon filmidir. Hayao Miyazaki’yi tanımama ve hayran olmama vesile olan filmidir.

 #  Okuduğum bir yazıda, keşke şimdi doğsaydık da Hayao Miyazaki’nin animeleriyle büyüseydik, bu filmlerin genç bir bireyin hayal gücü dünyasına ne büyük katkılar yapabileceğini düşünemiyorum yazıyordu. Anime Filmleri seven sizlere en büyük tavsiyem Hayao Miyazaki Filmleri’nin tamamını izlemeniz olacak.

 IMDB Puanı:  8,6 


Evet, Hayao Miyazaki animeleri önerileri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. En iyi Miyazaki animeleri nin ve Studio Ghibli animeleri nin yer aldığı bu listemizi beğendiyseniz mutlaka

Listelerine de göz atmayı unutmayın ve eğer sizin de mutlaka herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğünüz Hayao Miyazaki animesi yada Studio Ghibli animesi varsa yorum alanını kullanarak listeye eklememize yardımcı olabilirsiniz. | SON.

Reklam:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu